ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין החברה האמריקאית הישראלית לגאז בעמ נגד אברהם לוי :

בפני כבוד ה רשם הבכיר בנימין בן סימון

תובעת

החברה האמריקאית הישראלית לגאז בעמ

נגד

נתבע

אברהם לוי

פסק דין

רקע כללי

1. בפני בקשת התנגדות לביצוע שטר (להלן: "הבקשה") .

2. הנתבע התחייב כערב בשטר חוב לשלם לתובעת מיד עם דרישה כל סכום שיגיע לה מחברה, או עסק בבעלותו בשם "לויסתר" (להלן: " לויסתר").

3. לטענת התובעת צברה החברה חובות עקב אי תשלום חשבונות לתובעת במשך זמן רב. לפי מכתב ששלחה התובעת לנתבע סכום החוב בגין צריכת גז הינו 14,207 ₪.

4. התובעת הגישה לביצוע שטר חוב על סך של 12,536 ₪ בהוצאה לפועל ביום 3.7.15 וזאת מכ וח חתימת התובע כערב על השטר לפיו הוא ערב לשלם לתובעת "עם דרישתה כל סכום שיגיע לה מעושי השטר הנ"ל".

5. הנתבע טען להגנתו, כי החוב נוצר עקב סיכום בע"פ עם עובד של הנתבעת לשעבר בשם אייל אשכנזי (להלן: "אייל"), כי מחיר הגז יהא נמוך באופן ניכר מהסכום הריאלי בו חויב. בדיון שהתקיים בפני ביום 21.2.16 סוכם הנתבע יביא את אייל לעדות בפני, אך לא עשה דבר על מנת לזמנו לעדות.

דיון והכרעה

6. אני סבור כי דין הבקשה להידחות. כלל ידוע הוא כי התנגדות לביצוע שטר כמוה כבקשה למתן רשות להתגונן ועל שתי בקשות אלה, חלים כללים זהים שנקבעו הן ב"תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 והן בספרות המשפטית ופסיקת בתי המשפט.

7. התכלית החקיקתית של הליך סדר הדין המקוצר הינה "למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק, שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו". "ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל, פ"ד נט (3) 41, 46 (2005); "ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ, פ"ד לו (3) 518, 524 (1982); "ע"א 3374/05 אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ, (טרם פורסם [פורסם בנבו] - 1.5.06); י. זוסמן, סדרי הדין האזרחי (מהדורה שביעית, 1995), 675; א. "גורן, סוגיות בסדר הדין האזרחי (מהדורה תשיעית) 385).

8. על רקע הדברים הנ"ל נקבע לא אחת כי על מבקש רשות להתגונן להראות, כי בפיו הגנה אפשרית מפני התביעה בסדר דין מקוצר, כדי שבית-המשפט ייעתר לבקשתו, ויעניק לו את "יומו בבית המשפט". בית משפט זה נתן לנתבע אפשרות להתגונן ולהוכיח כי יש לו הגנה כלשהי, אך באופן מעשי התחוור, כי הגנתו של נתבע הינה הגנת בדים אשר אין לה כל בסיס במציאות ומשכך דין בקשתו להידחות.

9. לא די בכך שהגנתו של הנתבע התגלתה כרופפת וחסרת בסיס, הרי שהתנהגותו בטאה זלזול חמור בבית המשפט. כך לדוגמה , ביקש הנתבע לדחות את הדיון האחרון שהתקיים בפני בטענה שהוא חולה, אך אגב כך כתב שהוא ישהה בחו"ל בעת הדיון. דחיית הדיון סורבה על ידי בנימוק שאם הנתבע כשיר לשהות בחו"ל, הרי שכשיר הוא לכל דבר להגיע לדיון. זאת ועוד, לדיון זה שלח הנתבע את אביו, אך לא טרח כלל לזמן לדיון את אייל שהיה אמור לשפוך אור על טענותיו בע"פ לפיהן הבטיח לו למכור גז במחיר מוזל מכפי שחויב למעשה.

10. יש גם לדחות את הבקשה מהטעם הבא: הבקשה הוגשה רק ביום 27.5.15 , כלומר באיחור ניכר ביותר. די היה בעניין זה על מנת לדחות את הבקשה. ברי הדבר שהנתבע שוחח עם התובעת פעמים רבות והיה מודע היטב לחובו ובכל זאת לא הגיש התנגדות בזמן. בענייננו לא הוכח כל טעם מיוחד כפי שמחייב הדין בגין האיחור ועל כן כבר מטעם זה דין הבקשה להידחות. לא מן המותר לצטט מפי כבוד השופטת א' אפעל-גבאי ולפיה :
" בתי המשפט נוטים להיענות לבקשות להארכת מועד מקום שנדרשת הוכחתו של "טעם מיוחד", כאשר האיחור נגרם בעטיין של נסיבות חיצוניות שאינן בשליטת בעל הדין; ואולם כאשר טעמי האיחור נעוצים בבעל הדין עצמו או בבא-כוחו, נקבע כי אין צידוק להאריך את המועד שהוחמץ (ד"ר י' זוסמן, סדרי הדין האזרחי (אמינון, מהדורה 7, בעריכת ש' לוין, 1995) 890; ב"ש 1038/85, ע"א 64/85 בנק צפון אמריקה בע"מ נ' עומר גלבוע - חברה לבנין ועבודות עפר בע"מ (בפירוק) ואח' [1], בעמ' 62)."
גם מטעם זה בלבד דין הבקשה להידחות.

11. לא מן המותר לציין כי דין הבקשה להידחות גם על רקע אי ההתייצבות לדיון של הנתבע. בדיון שהתקיים בפני ביום 27.9.16 אשר אליו זומן הנתבע מבעוד מועד, הוא לא התייצב , אם כי שלח את אביו. לפי תקנה 157 לתקנות סדר האזרחי 1984, באם התייצב התובע, ואילו הנתבע לא התייצב לאחר שנמסרה לו הודעה כראוי, רשאי התובע להוכיח את תביעתו עד כמה שחובת הראיה עליו, ואז יהא זכאי לסעד המבוקש ולכל סעד מתאים אחר. בענייננו הסעד המתאים הוא דחיית הבקשה.

12. לאור האמור דין הבקשה להידחות. אני מורה לחייב את הנתבע בהוצאות בקשה זו בסך של 2,000 ₪ אותם ישלם לתובעת תוך 7 ימים. בנוסף אני מורה לשפעל תיק הוצאה לפועל מס' 500195-07-14.

ניתן היום, כ"ז אלול תשע"ו, 30 ספטמבר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: החברה האמריקאית הישראלית לגאז בעמ
נתבע: אברהם לוי
שופט :
עורכי דין: