ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עו"ד אורי ענבר נגד מנכ"ל משרד הבריאות :

החלטה בתיק בג"ץ 4321/15

לפני: כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט י' דנציגר

כבוד השופט נ' הנדל

העותרים:
1. עו"ד אורי ענבר

2. מרכז מוסאוא, לזכויות האזרחים הערבים בישראל

3. ארגון אזהארה

4. עמאש מוראד פתחי

נ ג ד

המשיב:
מנכ"ל משרד הבריאות

עתירה למתן צו על תנאי

תאריך הישיבה: י"ז באייר התשע"ו (25.5.16)
בשם העותרים: עו"ד מיכאל ספרד; עו"ד מוריה שלומות
בשם המשיב: עו"ד נטע אורן

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

החלטה

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

הנושא שמעוררת העתירה חשוב, והוא שאלת מיצוי ככל הניתן של בחינת זוגות המתכננים לידה או שהאשה בהריון לעניין סיכון גנטי. הדבר רלבנטי בעיקר למגזר הערבי בישראל, בו שכיחות נישואי קרובים גדולה יותר וכך גם שכיחות מומים מולדים (פי שניים – 6% לעומת 3% באוכלוסיה הכללית), ואחוז הזוגות המוגדרים בו כבעלי "אב קדמון משותף" הוא כ-50%.

העתירה טוענת כי החוזר הרלבנטי כיום של משרד הבריאות (24/13 מ-11.12.13) צימצם את ההפניות לייעוץ גנטי מאשר היה בעבר, והתוצאה היא חשיפה רבה יותר לסיכונים. יצוין כי בנוסף לחוזר זה קיים חוזר 7/13 מ-27.2.13 לעניין בדיקות סקר גנטי באוכלוסיה הכללית לגילוי זוגות בסיכון; בדיקות סקר אלה נערכות לאחר שלפונים נמסר מידע על-ידי גורם מוסמך לעניין הגנטי, הכל לפי החוזר.

שמענו באריכות את הצדדים. מה שנראה לנו הוא, כי ישנה אי בהירות מסוימת באשר לסדר הדברים ולטיפול האופרטיבי בנושא הגנטי. לדעתנו, גם אם הכוונה טובה וברורה למנסחי החוזרים, אין זה ברור מן החוזר 24/13 (ובמידה מסוימת גם מחוזר 7/13), מה סדר הדברים בהקשר זה באופן מעשי. להבנתנו לכאורה, צריך להיות ברור, וגם מתועד בכל מקרה קונקרטי, שהרופא (כגון רופא משפחה או גניקולוג) שאליו מגיעה האשה או מגיעים בני הזוג לקראת ההריון או במהלכו, ידאג לכך שלפגישה הבאה עמו או עם אחות מתאימה יגיעו שני בני הזוג ויישאלו את שאלות הבסיס לעניין המצב המשפחתי (נישואי קרובים, מחלות במשפחה וכדומה). בעקבות זאת יחליט הגורם הרפואי אם יש מקום לשלוח לייעוץ גנטי. הדבר יבטיח שהנושא לא "ייפול בין הכיסאות": ההליך צריך להיות מובנה ופשוט, ויתכן שאותו שלב גם יביא לבדיקת סקר. סדר הדברים – ואיננו נוטעים מסמרות – אמור להיות ברור גם מתוך החוזרים הרלבנטיים. אגב, הופנינו בעקבות שאלה לחוברת בערבית הנמסרת לזוגות מן המגזר הערבי, והדבר ראוי מאוד, וחשוב שהחוזר יכלול גם הנחיה למסירתה לכל זוג. הודעת עדכון מטעם המדינה תימסר תוך שלושה חודשים. העותרים יוכלו להגיב תוך 21 יום לאחר מכן. בעקבות זאת יוחלט על המשך הטיפול בעתירה.

ניתנה היום, ‏י"ז באייר התשע"ו (‏25.5.2016).

המשנה לנשיאה


מעורבים
תובע: עו"ד אורי ענבר
נתבע: מנכ"ל משרד הבריאות
שופט :
עורכי דין: