ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם מילברג נגד בן שושן שלמה יהודה ואח' :

1


בתי המשפט

בית משפט השלום ירושלים

א 012338/07

לפני:

כבוד השופטת אנה שניידר

13/03/2009

בעניין:

אברהם מילברג

התובע

נ ג ד

1. בן שושן שלמה-יהודה

2. חנה יהודה

3. מנורה חברה לביטוח בע"מ

הנתבעים

פסק דין

1. עניינה של התובענה שלפנינו, פיצוי התובע בשל נזק שנגרם לרכבו (מונית) בתאונת דרכים שאירעה ביום 24.2.07 בשעה 23:00 לערך, בכביש 443 מכיוון ירושלים לכיוון תל – אביב (להלן – התאונה).

2. על פי כתב התביעה, בעת שהתובע חלף בצומת שילת באור ירוק, הגיח לפתע הנתבע מס' 1 (להלן – הנתבע) מכיוון ימין לתובע (מכיוון כפר רות), חצה את הרמזור באור אדום, ופגע

במונית של התובע בעוצמה רבה. כתוצאה מהתאונה נגרם אובדן כללי למונית התובע.

3. מעבר לסכום הפיצוי ששולם לתובע על ידי חברת שומרה, בה בוטחה המונית, דורש התובע פיצוי בסכום של 58,015 ₪, כמפורט בסעיף 22 לסיכומיו של התובע.

סכום זה כולל:

(א) סך של 2,833 ₪ בשל פריטים חדשים הדרושים להפעלת מונית חדשה שרכש התובע בעקבות התאונה, כמפורט בסעיף 17 לתצהיר התובע;

(ב) סך של 2,355 ₪ בשל שכירת רכב חלופי והוצאות נסיעה עד לרכישת המונית החדשה, כמפורט בסעיף 18 לתצהיר התובע;

(ג) סך של 9,016 ₪ בשל השתתפות עצמית, יתרת הפרמיה והפסד הנחת העדר תביעות, כמפורט בסעיף 19 לתצהיר התובע;

(ד) סך של 5,278 ₪ בשל החלפת חלקים במונית הישנה בסמוך לתאונה, כמפורט בסעיף 21 לתצהיר התובע.

(ה) סך של 34,733 ₪ בשל הפסד שווי כמונית שמורה ביותר, הפסד מוניטין עקב החלפת מונית מסוג מרצדס לפולקסווגן, ריבית על הלוואה לצורך רכישת המונית החדשה, עמלות לחברת המימון, והפסד הנחת מזומן, כמפורט בסעיף 29 לתצהיר התובע;

(ו) סך של 3,800 ₪ בשל הפסד עקב פגיעה בחלקים מסויימים במונית בעת התאונה כגון פירוק טלפון, חיישן לנסיעה אחורית, ומערכת "פוינטר", כמפורט בסעיף 30 לתצהיר התובע.

אשר לאחריות לתאונה

4. לטענת הנתבעים בכתב ההגנה שהוגש ביום 16.1.08, רכבם פנה שמאלה בצומת באור ירוק מלא ונפגע מרכב התובע, אשר נכנס לצומת באור אדום ופגע בצדו השמאלי של רכב הנתבע.

בתצהירו של הנתבע מיום 11.11.08 נאמר סעיף 4:

"פניתי שמאלה בצומת בנסיעה איטית כשבכיווני – ככל שזכור לי – מופע האור הירוק. רכב התובע שהגיע משמאלי חצה את הצומת כשמופע הרמזור בכיוונו אדום, ופגע ברכבי בצדו השמאלי".

מאידך, בסעיף 6 לתצהיר מודה הנתבע שהוגש נגדו כתב אישום ובמסגרת הסדר טיעון נוח ומקל הסכים להודות בעבירה של אי ציות לאור אדום ברמזור.

בסעיף 7 לתצהירו של הנתבע נאמר:

"בכל מקרה מדובר בתאונה בצומת וגם אם הודיתי בעקבות כתב אישום מתוקן בבית המשפט לתעבורה, ישנה רשלנות תורמת גבוהה לתובע בגרימת התאונה".

בסיכומיו טוען הנתבע, כי ההרשעה בבית המשפט לתעבורה נתקבלה רק לאחר הגשת כתב ההגנה ולפני תצהיר העדות הראשית של הנתבע, וזו הסיבה לשינוי החזית לגבי הרשלנות התורמת.

5. בדיון שהתקיים בפני העידו התובע ופרופ' מייקל קליין, שנסע במונית התובע בעת התאונה (להלן – הנוסע).

יצויין, כי ב"כ התובע ויתר על חקירתו הנגדית של הנתבע, וזאת לאור הודאתו של הנתבע

בכתב האישום וכן לאור טענתו כי תצהירו של הנתבע אינו מוסיף דבר לענין האחריות

לתאונה (פרוטוקול עמ' 8 שורות 6 עד 8).

בנסיבות אלה, ניתן היה להתרשם באופן בלתי אמצעי מגירסאותיהם של התובע והנוסע

בלבד.

6. לאחר ששמעתי את העדים ועיינתי בתצהירי הנתבע ובכל המסמכים, הגעתי למסקנה שהתובע עשה כל אשר ביכולתו על מנת למנוע את התאונה , ובמסגרת זו הסיט את רכבו שמאלה (פרוטוקול עמ' 2 שורות 24 – 25 וכן עמ' 4 שורות 1 – 4).

בנסיבות אלה, לא שוכנעתי כי היתה לתובע רשלנות תורמת כלשהיא לתאונה, ואני קובעת כי האחריות לתאונה מוטלת כולה על כתפי הנתבע.

לפיכך, החלטתי להשאיר בצריך עיון את השאלה האם טענת הרשלנות התורמת שהועלתה על ידי הנתבע הינה בגדר שינוי חזית אם לאו.

אשר לנזק

7. לאחר עיון בכל הראיות שהוגשו על ידי התובע לענין הנזק, אני קובעת כי התובע הרים את הנטל המוטל עליו להוכחת הנזקים הנטענים על ידו, למעט לגבי ראשי הנזק המתייחסים להפסד שווי כמונית שמורה ביותר בסך 10,000 ₪ והפסד מוניטין עקב החלפת המונית מסוג מרצדס למונית מסוג פולקסווגן בסכום של 10,000 ₪, כפי שמופיעים בסעיף 29 לתצהיר התובע).

לפיכך, אני מעמידה את סכום הנזק על סך של 38,015 ₪.

8. הנתבעים, ביחד ולחוד, ישלמו לתובע תוך 30 ימים סכום של 38,015 ₪ בתוספת הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה (18.11.07) ועד לתשלום המלא בפועל.

כמו כן ישלמו הנתבעים, ביחד ולחוד, הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסכום של 4,500 ₪ בתוספת מע"מ כחוק. סכום זה ישא הפרשי הצמדה וריבית מיום מתן פסק הדין ועד לתשלום המלא בפועל.

המזכירות תשלח העתק מפסק הדין לצדדים.

ניתן היום ט"ז באדר, תשס"ט (12 במרץ 2009) בהעדר הצדדים.

אנה שניידר, שופטת

קלדנית: זהבית