ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סלאם אלהאדי נגד מדינת ישראל :

בש"פ 10643/07

העורר:
סלאם אלהאדי

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערר על החלטתו של בית המשפט המחוזי בנצרת
בתיק בש 3099/07 שניתנה ביום 26.11.07 על-ידי
כבוד השופט האשם ח'טיב

תאריך הישיבה: י"א בטבת תשס"ח (20.12.07)

בשם המבקש: עו"ד יוסף שלבי
בשם המשיבה: עו"ד אושרה פטל

בבית המשפט העליון

החלטה

א. ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת (השופט ח'טיב) מיום 26.11.07 בב"ש 3099/07 לפיה נעצר העורר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

ב. (1) כנגד העורר הוגש כתב אישום ובו ארבעה אישומים. על-פי הנטען באישום הראשון, במועדים שונים במהלך שנת 2007 תקף העורר את בני משפחת אחיו – גיסתו ושני ילדיה הקטינים - ואיים עליהם, במטרה לכפות על אחייניתו הקטינה להפסיק את לימודיה. בגין מעשים אלה הואשם העורר בחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, בתקיפת קטין, באיומים ובהיזק לרכוש במזיד. על-פי הנטען באישום השני, ביום 16.9.07 חטף הנאשם את אחיינו הקטין מתוך רכבו של קרוב משפחה אחר, הובילו לשדה סמוך ושם תקף אותו באמצעות צינור גומי. בגין מעשים אלה הואשם העורר בחטיפה ובתקיפת קטין. על-פי הנטען באישום השלישי, לאחר דין ודברים בין העורר לאחיו וגיסתו ביום 20.9.07, איים העורר על אחיו שיהרגהו, ובהמשך זרק בקבוק המכיל חומר דליק לעבר האח והגיסה. הבקבוק התפוצץ ואש אחזה בחולצתה של הגיסה. כן הלם העורר במקל בפניה של גיסתו ושבר את אפה. בגין מעשים אלה הואשם העורר בחבלה בכוונה מחמירה, הצתה, חבלה ופציעה בנסיבות מחמירות ואיום. על-פי הנטען באישום הרביעי, בתאריך 18.9.07 הוצא צו מעצר כנגד העורר, ובתאריך 16.10.07, שעה שהגיעו מספר שוטרים לביתו של עורר במטרה לעצרו, ניסה העורר לברוח מהם, דחף את אחד השוטרים ואיים עליו. בגין מעשים אלה הואשם העורר בהפרת הוראה חוקית, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ואיומים.

(2) לכתב האישום צורפה בקשה למעצר עד תום ההליכים, לפיה למשיבה ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של העורר באישומים המיוחסים לו. עוד נטען כי העבירות המיוחסות לעורר מקימות חזקת מסוכנות, כיוון שמדובר בעבירות אלימות חמורות שנעשו, בין השאר, תוך שימוש בנשק קר, וכן כי קיים חשש שאם ישוחרר ינסה העורר לשבש הליכי משפט ולהשפיע על עדים. עוד נטען כי המשיב אינו ירא את החוק, כפי שעולה מהתנהגותו עת הגיעו השוטרים לעצרו. בדיון בפני בית המשפט קמא ציינה באת-כוח המדינה כי נגד העורר הרשעות קודמות בגין אלימות שבעטיין הוטל עליו מאסר על תנאי. בא-כוחו של העורר הודה בקיומן של ראיות לכאורה ובקיומה של עילת מעצר, אך טען כי האישומים המנויים בכתב האישום מתארים מספר אירועים מצומצם, אשר אינם חמורים כפי הנטען, וכי העבירות שבהן הורשע העורר נעברו בשנת 2005 ומאז לא עבר עוד עבירות. לבית המשפט הוגש תסקיר מעצר, לפיו מדובר באדם במצב בריאותי ונפשי ירוד, שהמשך מעצרו עלול להסב לו נזק ולהחמיר את מצבו. בית המשפט החליט להורות על מעצרו של העורר עד תום ההליכים, בגלל מסוכנות שזיהה בעבירות המיוחסות לו עתה ובעבירות הקודמות. כן דחה בית המשפט חלופת מעצר שהוצעה בתסקיר המעצר, כיוון שלא התייחסה למסוכנותו של העורר, וכיוון שקיים מענה רפואי לצרכיו של העורר במסגרת שירות בתי הסוהר. על החלטה זו הוגש הערר שלפנינו.

ג. (1) העורר טוען כי שגה בית המשפט משקבע שתסקיר המעצר אינו מתייחס למסוכנותו של העורר, מאחר שחלופת המעצר הוצעה לאחר בחינה של המסוכנות. עוד נטען, כי שגה בית המשפט שעה שלא כיבד את המלצות שירות המבחן והתייחס לעונש המאסר על תנאי שהוטל על העורר בשנת 2005. בדיון הטעים בא כוחו המלומד של העורר את חולניות שולחו. אשר לחלופה, נטען כי בתוספת איזוק אלקטרוני יש מקום לקבלה. הוגשה גם סולחה שנערכה עם העורר ביום 5.12.07.

(2) באת כוח המדינה התנגדה לבקשה, בהטעימה את מסוכנות העורר הנלמדת מן המיוחס לו עתה ומעבירותיו הקודמות. עילת המעצר עולה מן הפגיעה בחלשים, תוך שימוש בחפצים המעידים על מסוכנות, ובמסגרת סדרת מעשים ולא מקרה חד פעמי; גם המאסר על תנאי התלוי כנגד העורר עניינו אלימות כנגד בני משפחה.

ד. עיינתי בתסקיר המעצר, וכן בגליון ההרשעות הקודמות ובסולחה. ככל שהפכתי בדבר לא ראיתי מקום להתערבות בהחלטתו של בית המשפט קמא. הגם שמצוות המחוקק היא לתור אחר חלופה, הנסיבות על פניהן אינן מתאימות לכך. הטעם כל כולו נעוץ במסוכנות העורר, שלמרבה הצער חזר ונכשל באלימות, בשעה שכתב אישום קודם הטיל עליו מאסר על תנאי בר הפעלה. מבליטה זאת ביתר שאת המסוכנות העולה מכתב האישום הנוכחי, שלגביו ישנן ראיות לכאורה. המדובר במעשים קשים כלפי בני משפחה קטינים ואחרים, המצביעים מטבעם, בלא צורך להכביר מלים, על מסוכנות משמעותית, והעלולה גם להישנות. לעניין זה יש צדק בטענת המדינה, כי פגיעה לכאורה בבני משפחה חלשים באופן החוזר על עצמו מגבשת הן את עילת המעצר הן את הקושי במציאת חלופה. ספק איפוא אם יש מקום לחלופה כל עיקר, ומכל מקום החלופה המוצעת, אצל דודים קשישים במרחק לא רב מכפר מגורי המשפחה, ולוא גם בסיוע איזוק אלקטרוני, בודאי אינה יכולה לעמוד. איני מקל ראש בסולחה, אך בהליך זה אין בידי לבדוק את משמעותה הממשית בנסיבות, ותמונה מלאה תיפרש בנושא זה ואחרים בפני בית המשפט הדיוני.

ה. איני נעתר איפוא לערר.

ניתנה היום, י"ד בטבת תשס"ח (23.12.07).

ש ו פ ט


מעורבים
תובע: סלאם אלהאדי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: