ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גבר אלבסיוני אחמד נגד ראש הממשלה :

בג"ץ 9132/07

בפני: כבוד הנשיאה ד' ביניש

כבוד השופט י' אלון

העותרים:
1. גבר אלבסיוני אחמד

2. נאג'ר מאהר

3. עדאלה המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל

4. גישה - מרכז לשמירה על הזכות לנוע

5. המוקד להגנת הפרט מיסודה של ד"ר לוטה זלצברג

6. אלחק

7. מרכז אלמיזאן לזכויות האדם

8. רופאים לזכויות אדם

9. המרכז הפלסטיני לזכויות אדם

10. הועד הציבורי נגד עינויים בישראל

11. . מרכז עזה לבריאות הנפש

12. בצלם - המרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים

נ ג ד

המשיבים:
1. ראש הממשלה

2. שר הביטחון

עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים

בשם העותרים:
עו"ד שרי בשי; עו"ד פאטמה אל-עג'ו

בשם המשיבים:
עו"ד גלעד שירמן

החלטה

נוכח השתלשלות העניינים המפורטת להלן, מתבקשים המשיבים להתייחס לנתונים הנוגעים לצמצום אספקת החשמל לרצועת עזה:

1. ביום 2.11.07 הודיעו באי-כוח המדינה לבית המשפט כי צמצום אספקת החשמל לרצועת עזה אינו אקטואלי בשלב זה, וכי היועץ המשפטי לממשלה החליט כי "עד להשלמת עבודת מטה נוספת ובכפוף לתוצאותיה אין מקום לצמצם את אספקת החשמל לרצועת עזה. לפיכך, אספקת החשמל לרצועת עזה לא תצומצם בשלב זה". ביום 22.11.07 הודיעו באי-כוח המדינה בהודעה נוספת לבית המשפט כי "עבודת המטה אשר נערכה על-ידי מערכת הביטחון בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מיום 29.10.07 הושלמה". בהמשך לכך, הודיעו המשיבים לבית המשפט ביום 28.11.07 כי ביום 2.12.07 יחל הצמצום ההדרגתי באספקת החשמל לרצועת עזה. בהודעה פורט כי הצמצום באספקת החשמל יכלול בשבוע הראשון הפחתה של 5% מהספק החשמל המועבר בקו אחד מבין עשרת הקווים דרכם מועבר חשמל מישראל לרצועת עזה, וכי בכל שבוע לאחר מכן יופחת ב-5% הספק החשמל המועבר בקו נוסף, עד שיופחת הספק החשמל בארבעה קווי חשמל. כפי שנמסר בהודעה, מדובר בצמצום של 20 אמפר בלבד בכל אחד מהקווים, אשר מספקים כעת 400 אמפר כל אחד. זאת, באמצעות שימוש במגבילי עומס אשר יצמצמו את הצריכה המקסימאלית האפשרית בקווים הרלוונטיים, ולא יאפשרו הזרמת חשמל הגבוהה מ-380 אמפר בכל אחד מהם.

2. ביום 29.11.07 קיימנו דיון בעתירה, ולאחר שהחלטנו לא להתערב בעניין צמצום אספקת הדלק על-פי התכנית שהוצגה לפנינו בדיון, ביקשנו מהמשיבים הבהרות בארבע נקודות שונות לעניין היקף אספקת החשמל לצורך בחינת אפשרות וויסות צריכת החשמל על-פי צרכים הומניטריים. בהחלטתנו מיום זה התייחסנו לנתונים אשר נמסרו לנו בתצהיר על-ידי מר דן ויינשטוק, מנהל מינהל החשמל.

3. ביום 19.12.07, בעקבות החלטתנו מיום 29.11.07, נמסר לבית המשפט תצהיר משלים מטעם המשיבים. מהתצהיר שהוגש התברר כי הפרטים אשר נמסרו לבית המשפט בתצהיר הקודם ובדיון שהתקיים היו מוטעים. כעת נמסר לבית המשפט כי למעשה מאז חודש ינואר 2007 הופעלו בשניים מבין ארבעת הקווים המיועדים להגבלת אספקת החשמל מגבילי עומס, אשר הגבילו את אספקת החשמל בקווים אלה ל-330 אמפר בלבד. זאת, על פי הטענה, בעקבות סיכום שהושג כבר בשנת 2005 בין חברת החשמל לבין הרשות הפלסטינית. למותר לציין, כי מלבד תיקון זה, המשנה באופן מהותי את נתוני היסוד אשר נמסרו לבית המשפט, לא נמסרו בתצהיר המשלים כל התייחסויות לארבע הנקודות אשר פורטו בהחלטתנו מיום 29.11.07 ואשר בהן התבקשו ההשלמות מטעם המשיבים.

4. מהאמור עולה, כי בטרם התייצבו לפנינו באי-כוח המדינה לא נערכה בדיקה של העובדות כמתחייב. עבודת המטה אשר הוּדע לנו כבר ביום 22.11.07 על השלמתה לא הוצגה בפנינו והשתלשלות העובדות שפורטה לעיל מעוררת תהייה. לפיכך, ייקבע דיון המשך בעתירה במהלך המחצית השנייה של חודש ינואר 2008. 5 ימים עובר למועד הדיון שייקבע יימסרו לנו על-ידי המשיבים התשובות לשאלות שפורטו בהחלטה מיום 29.11.07 וכן פרטים ברורים בדבר עבודת המטה שנערכה בעניין זה.

ניתנה היום, ט"ז בטבת התשס"ח (25.12.2007).

ה נ ש י א ה ש ו פ ט ת ש ו פ ט


מעורבים
תובע: גבר אלבסיוני אחמד
נתבע: ראש הממשלה
שופט :
עורכי דין: