ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חסן אבו רדאחה נגד מדינת ישראל :

בג"ץ 1512/07

בפני: כבוד השופט א' גרוניס

כבוד השופט ע' פוגלמן

העותר:
חסן אבו רדאחה

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

בשם העותר:
בעצמו

בשם המשיבה:
עו"ד ליאורה וייס-בנסקי

פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

1. העותר הורשע בבית המשפט הצבאי יהודה בעבירות של חברות בחוליה הצבאית של ארגון התנזים; ירי לעבר חיילי צה"ל ברמאללה; ניסיונות לגרום למותם של חיילי צהל באזור יהודה והשומרון; וסחר בנשק מסוג רוס"ר M-16 ללא היתר. בגין הרשעתו, נגזר על העותר עונש מאסר בפועל למשך 30 שנים. בנוסף, הופעל בחופף מאסר עולם שהיה תלוי ועומד נגדו בגין הרשעה קודמת בעבירת רצח. לשם שלמות התמונה יובהר, כי בגין הרשעתו הקודמת בעבירת הרצח הוטל על העותר בשנת 1992 עונש של מאסר עולם, ממנו שוחרר ביום 8.9.1999 לאחר שמפקד האזור דאז, האלוף משה יעלון, חתם על צו החלטה בדבר הקלה בעונש במסגרת הסכמי "שארם-א-שיח". על פי האמור בצו, יתרת תקופת המאסר שהוטלה על העותר תהא על-תנאי החל מיום שחרורו ולמשך שלוש שנים, כשהתנאי הוא שלא יעבור עבירה שיש בה כדי לפגוע בביטחון האזור או בטחונה של מדינת ישראל. עובר לשחרורו, חתם העותר על הצהרה והתחייבות לפיה במידה ויפר את תנאי השחרור, רשאי יהיה בית משפט מוסמך לצוות על ביטול השחרור וריצוי יתרת המאסר בו היה נתון ערב שחרורו. סיכומו של דבר, לאחר שבית המשפט הצבאי יהודה שוכנע כי העבירות בהן הורשע העותר מקיימות את התנאי האמור, החליט להפעילו, והטיל על העותר מאסר עולם לריצוי בחופף לעונש המאסר בן 30 השנים שהוטל עליו בגין הרשעתו.

2. ערעור שהגיש העותר על גזר דינו לבית המשפט הצבאי לערעורים באזור יהודה ושומרון נדחה ביום 7.3.2006. ביום 18.2.2007 הגיש העותר לבית משפט זה עתירה בה הוא מבקש להאריך לו את המועד להגשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט הצבאי לערעורים. המשיבה סבורה כי דין העתירה להידחות על הסף הואיל ובית משפט זה אינו מהווה ערכאת ערעור על פסק-דינו של בית המשפט הצבאי באזור.

3. דין העתירה להידחות על הסף. הלכה היא, כי בית משפט המשפט הגבוה לצדק אינו משמש כערכאת ערעור על בית המשפט הצבאי לערעורים (ראו, בג"צ 7590/07 מסלאמה נ' בית המשפט הצבאי לערעורים בעופר (לא פורסם, 5.11.2007); בג"ץ 3170/04 מוקדי נ' בית המשפט הצבאי לערעורים (לא פורסם, 8.4.04); בג"ץ 229/00 פתאח נ' בית המשפט הצבאי לערעורים (לא פורסם, 14.2.00)). לא הועלתה לפנינו טענה כי בית המשפט הצבאי לערעורים חרג מסמכותו, או כי נפל בהכרעתו פגם היורד לשרשם של דברים. אין צריך לומר, בצד האמור, כי לבית משפט זה אף לא הוקנתה סמכות לדון בבקשות רשות ערעור על פסקי דינו של בית המשפט הצבאי לערעורים (רע"פ 6155/05 צופאן נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 17.7.2005).

על יסוד כל האמור, העתירה נדחית על הסף.

ניתן היום, ‏י"ח טבת, תשס"ח (27.12.07).

ש ו פ ט ש ו פ ט ת ש ו פ ט


מעורבים
תובע: חסן אבו רדאחה
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: