ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אילנה פלח נגד בנק לאומי למשכנתאות בע"מ :

רע"א 5947/12 - ג'

המבקשים:
1. אילנה פלח

2. יהודה פלח

נ ג ד

המשיבים:
1. בנק לאומי למשכנתאות בע"מ

2. עו"ד יוסי דרור כונס נכסים

3. אזגי פרוספר

בקשה לפטור מעירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה לביטול הדרישה להפקדת עירבון בתיק זה - בסך של 25,000 ₪ - ולהמרת העירבון בערבות צד ג', ולחלופין להפחתת סכום העירבון.

אין מחלוקת כי המבקשים חייבים לנושים סכומי-כסף ניכרים, אולם מנגד המשיבים מצביעים על העובדה שבידי המבקשים, לכל הפחות, נכס מקרקעין ששוויו מיליוני ש"ח, אשר לפי האמור בבקשה כולל כמה יחידות דיור שהושכרו עד לאחרונה למשכירים שונים. ודוק: איני מתעלם ממעמדו המשפטי של הנכס בעת הזו, אך גם לא מן העובדה שמן הבקשה שלפניי לא ברור כיצד מתיישבת הטענה בדבר חובות עצומים וחיים מן היד אל הפה, עם העובדה שהמבקשים גבו ונטלו לידיהם דמי שכירות מכמה-וכמה יחידות דיור בתוך נכס רחב ידיים.

זאת ועוד: אין בבקשה התייחסות מפורטת ומבוססת לנתונים רלוונטיים כגון מצבם הכלכלי של בני המשפחה המתגוררים יחד עם המבקשים; אין בבקשה פירוט ותיעוד כנדרש באשר לאפשרות להסתייע בקרובים ובידידים (שלפי האמור בבקשה סייעו בעבר) – וראו גם בש"א 6411/11 שני נ' עו"ד חבר, נאמן לנכסי החייב (טרם פורסם, 3.10.2011); בש"א 9998/09 ונדר נ' בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ (טרם פורסם, 17.12.2009); אין בבקשה תיאור מדויק הנתמך באסמכתאות לגבי רמת החיים של המבקשים; ולבסוף – אין כל הסבר לגבי זהותו של הצד השלישי שיכול לכאורה, לפי הצעתם של המבקשים, לשמש ערב לתשלום הוצאות שיושתו עליהם. ממילא גם אין תשובה לשאלה מדוע לא יסייע אותו צד שלישי להפקדת עירבון במזומן או בערבות בנקאית. עוד אזכיר כי המבקשים עצמם ביקשו, לחלופין, להסתפק בהפקדת עירבון מופחת.

לאור כל האמור, ולאחר שנתתי דעתי למהותו של ההליך, למעמדם של הצדדים ולטענת המשיבים כי טרם שולמו להם הוצאות שנפסקו לטובתם בעבר, החלטתי לחייב את המבקשים להפקיד בתיק זה עירבון בסך של 7,500 ₪, וזאת בתוך 14 ימים מעת המצאת החלטה זו. בהיעדר הפקדה יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, ט"ו באלול תשע"ב (2.9.2012).

גיא שני

ר ש ם


מעורבים
תובע: אילנה פלח
נתבע: בנק לאומי למשכנתאות בע"מ
שופט :
עורכי דין: