ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יובל מרדכי נגד מדינת ישראל :

רע"פ 11073/07

המבקשים:
1. יובל מרדכי

2. ציון מרדכי

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

בשם המבקשים: עו"ד יעקב גולדמן; עו"ד ברוך בר-און

החלטה

1. בית-משפט השלום בירושלים הרשיע את המבקשים, על-פי הודאתם, בשורה של עבירות מס. המבקשים, שני אחים, עסקו בשיווק ביצים במשך שש שנים, אך הסתירו עובדה זו מהרשויות, ונמנעו מלשלם מס הכנסה ומס ערך מוסף. מבקש 1 אף הגדיל לעשות כאשר נעזר בתעודות משלוח וחשבוניות הנושאות את שמם של אחרים כדי להסתיר את עיסוקו. בית-משפט השלום גזר לו 30 חודשי מאסר, 12 חודשי מאסר על תנאי, וקנס בסך 160,000 ש"ח. למבקש 2 נגזרו 18 חודשי מאסר, 12 חודשי מאסר על-תנאי וקנס בסך 100,000 ש"ח.

2. המבקשים ערערו על גזר-הדין בפני בית-המשפט המחוזי בירושלים, וטענו כי הערכאה הראשונה החמירה עמם מעבר למתחייב, ותוך חריגה מרמת הענישה הנוהגת, ועל כן עתרו להקל בדינם. במהלך הדיון בערעור שילמו המבקשים חלק מחובם לרשויות המס, אולם המשיבה טענה כי בדרך זו הוסר רק חלק קטן מן המחדל. בית-המשפט המחוזי דחה את הערעור, תוך שהוא קובע כי אין צורך להכריע מהי יתרת חובם של המבקשים לרשויות, וזאת נוכח המועד המאוחר בו פעלו להסרת המחדלים.

3. עתה עותרים המבקשים ליתן להם רשות לערער. על פי גרסתם הם הסירו את מחדליהם ככל שאלה משתקפים מכתב-האישום בו הורשעו. כן טענו כי הערכאות השונות נוקטות בגישות שונות באשר להסרה חלקית של המחדל, מקום בו קיימת מחלוקת בין הצדדים באשר לשומה.

4. עיינתי בבקשה ובנספחיה ולא מצאתי כי בידי המבקשים עילה להביא את עניינם לליבון בפני ערכאה שלישית. במשך שנים לא מעטות (1998 עד 2003), הם תפעלו עסק למכירת ביצים, האחד כסיטונאי והאחר כמשווק, שבמהלכן הם נמנעו מלדווח לרשויות המס על הכנסותיהם. יתר על כן, מבקש 1 השתמש בתעודות משלוח שנשאו את שמם של אחרים ואף חשבוניות מס שלא היו על שמו. מול היקף כזה של העלמה, אין זה מפתיע כלל ועיקר כי פקיד השומה דחה דו"חות מאוחרים שהגישו המבקשים, ולא נותר אלא לומר כי המבקשים יכלו למנוע מחלוקת זו בדבר היקף חובם, לו פעלו מלכתחילה כאזרחים שומרי חוק. כך או כך, המחלוקת בשאלת גובה ההכנסות הוא עניין שהמקום ללבנו הוא בערכאה אחרת, ולפיכך צדק בית המשפט המחוזי בקביעתו, כי אף שלפירעון חלקי או מלא של החוב לרשויות המס עשוי להיות משקל בגזירת הדין, אין אותו פירעון בבחינת מראית פני הכול. העובדות החשובות לעניין גזירת העונש הם אותם עניינם אליהם הפנה בית המשפט המחוזי, לאמור, חומרתן של העבירות, ריבוין, התקופה הממושכת בהן נמשכו, והאמצעים ששימשו בידי מבקש 1 כדי להסתיר את פעילותו מעיניהן של רשויות המס. כל אלה חייבו ענישה מחמירה, וכך נהגו ערכאות קמא.

לאור האמור דינה של הבקשה לרשות ערעור, כמו גם הבקשה לעיכוב ביצועו של העונש להדחות, וכך אני עושה.

ניתנה היום, כ"ב בטבת התשס"ח (31.12.07).

ש ו פ ט


מעורבים
תובע: יובל מרדכי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: