ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גב' רשידה חויח נגד מפקד כוחות צה"ל באיו"ש :

בג"ץ 3263/10

כבוד השופט י' דנציגר

כבוד השופט ע' פוגלמן

העותרות:
1. גב' רשידה חויח

2. גב' נגיבה אחמד רשיד

נ ג ד

המשיבים:
1. מפקד כוחות צה"ל באיו"ש

2. מתאם פעולות הממשלה בשטחים

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותרות:
עו"ד הית'ם חטיב

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

1. עניינה של עתירה זו בבקשת העותרת 1 (להלן: העותרת), תושבת ואזרחית ארה"ב, כי יותר לה להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית דרך מעבר הגבול "גשר אלנבי" כדי לבקר את אחותה הסובלת – לטענתה – ממחלות שונות ונמצאת בטיפול בבית החולים ברמאללה. לטענת העותרת, מניעת כניסתה לרמאללה פוגעת בזכויות היסוד שלה והיא מנוגדת לנוהל כניסת זרים לאיו"ש דרך ישראל. כן היא טוענת כי מדובר בהחלטה בלתי סבירה העומדת בניגוד לכללי הצדק הטבעי. יצוין כי העותרת ששהתה בשעתו ברמאללה, עתרה בעבר להארכת תוקף אשרת השהייה שלה בשטחי הרשות הפלסטינית כדי לעקוב אחרי התקדמות פרויקט הבנייה של משפחתה, ועתירתה נדחתה על הסף בשל אי המצאת אישור מטעם הרשות הפלסטינית לבקשת היתר השהייה, כנדרש בהסכמים בין ישראל לרשות הפלסטינית (בג"ץ 7360/07). עוד יוזכר כי העותרת פנתה בעניינה הנוכחי לפרקליטות המדינה, ובמכתב מיום 26.4.10 השיב לה גורם מטעם לשכת היועץ המשפטי לאזור יהודה ושומרון כי בקשתה אינה נכללת בגדר הקטגוריות המתייחסות לביקור בני משפחה בשטחי הרשות הפלסטינית לפי נוהל כניסת זרים לאיו"ש דרך ישראל, אך ככל שתמציא מסמכים המלמדים על מצבה הבריאותי של אחותה ניתן יהיה לבחון את בקשתה בשנית.

בהחלטתי מיום 29.4.10 הוריתי לב"כ העותרות להודיע האם בכוונתו להמציא למשיבים מסמכים נוספים כמוצע. בתגובה הודיע ב"כ העותרות כי שיגר, בעקבות החלטתי, פנייה נוספת למשיבים אליה צירף מסמך רפואי. הוא מוסיף ומציין כי המסמך הרפואי מיום 29.3.10 אותו צירף לעתירה צורף כבר לפנייתו הקודמת לפרקליטות. דא עקא שעל פני הדברים מסמך זה אינו מפורט כדי הצורך ולכן נתבקש ב"כ העותרות להמציא תעודה רפואית נוספת.

2. דין העתירה להידחות על הסף בשל אי מיצוי הליכים. הכלל הוא כי עובר להגשת עתירה לבית משפט זה בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, על מבקש הסעד למצות את ההליכים מול הרשויות המוסמכות (ראו למשל בג"צ 9330/09Egyptian Arab Land Mark נ' היועמ"ש (לא פורסם, 30.11.09); בג"צ 3280/10 חברת מואססת אלאקצא בע"מ נ' החברה הלאומית לדרכים בע"מ (לא פורסם, 4.5.10)) טעמו של כלל זה נעוץ ברצון לאפשר לרשות המוסמכת לבחון את הטענות הנוגעות לעניינים שבסמכותה, לגבש את עמדתה בסוגיה וליתן את החלטתה לאחר שכל החומר הרלוונטי מונח בפניה. מיצוי ההליכים מול הרשות המוסמכת עשוי להביא את המחלוקת בין הצדדים לידי פיתרון ולייתר את הצורך בפנייה לבית המשפט. זאת ועוד, קודם שנתקבלה החלטה סופית על-ידי הרשות, לא קיים בסיס להפעלת ביקורת שיפוטית על-ידי בית המשפט (בג"צ 5588/09 פלוני נ' המשרד לביטחון פנים (לא פורסם, 1.10.09)). במקרה דנן, פנתה, כאמור, העותרת לרשות המינהלית בשלב הראשון, אך על אף שהובהר לה כי ככל שהיא "תמציא מסמכים המלמדים על מצבה הבריאותי של אחותה, יהא ניתן לבחון את בקשתה בשנית", נמנעה מלעשות כן, עד לאחר הגשת העתירה. בנסיבות בהן המציאה למשיבים תיעוד נדרש רק לאחר הגשת העתירה, וטרם ניתנה החלטה סופית של המשיבים, אין מקום כי ניזקק לעתירה קודם למתן ההחלטה.

דינה של העתירה להימחק אפוא על הסף בשל אי מיצוי הליכים.

ניתן היום, כ"ו באייר התש"ע (10.5.10).
ש ו פ ט ת
ש ו פ ט
ש ו פ ט


מעורבים
תובע: גב' רשידה חויח
נתבע: מפקד כוחות צה"ל באיו"ש
שופט :
עורכי דין: