ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל תביעות ת"א שלוחת איילון נגד יצחק גולדשטיין :

בפני כבוד סגן הנשיאה, השופט אברהם הימן
המאשימה
מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון

נגד

הנאשם
יצחק גולדשטיין

נוכחים:
ב"כ המאשימה עוה"ד קרני גריפית
הנאשם בעצמו
ב"כ הנאשם עוה"ד שרית מרום

בית משפט השלום בראשון לציון

פרוטוקול

ב"כ המאשימה טוענת לעונש:
מפנה לפרוטוקול מ- 4/7/10 שם הוסדר ההסדר, ההסדר מדבר על מאסר בפועל לתקופה של חודשיים עם מאסר על תנאי וקנס מאחר והנאשם לא מתאים לעבודות שירות ולאור התסקיר, אנו נבקש להטיל עליו את העונש על פי ההסדר במאסר ממשי.
מגישה גליון הרשעות קודמות מעודכן – מוגש ומסומן טל/1.

הגב' תמר גולן מוזהרת כחוק:
אני בתו של הנאשם. אני בת 29.
אני ואבי לא היינו בקשר 15 שנים אחרונות, חידשנו את הקשר בשנתיים האחרונות. בגלל עברו הרחוק של שימוש בסמים, הורי התגרשנו שהייתי קטנה בת 8. מלפני שנתיים אבי בחיים שלי בצורה מאוד בריאה לי ואני מאמינה שגם לו. הוא היה חסר לי כל השנים האלה. אני צריכה אותו מאוד כי הוא אבא שלי. אבי לא אדם אלים מבחינה פיזית מאז שהוא בחיים שלי ולא היתה שום התפרצות כזו או אחרת, יש לי אח קטן בן 24 והוא גם בקשר עם אבי.
חישדנו את הקשר עם אבי כי הוא די שם את העבר המפוקפק בעיני מאחוריו, הוא מנסה לשקם את הקשר ומצליח.
אם אבי היה עושה מניפולציות זה היה מזלזל באינטלגנציה שלי, גדלתי לבד. חייתי איתו בבית וראיתי את אורח חייו ביום יום והוא משתדל לעשות מאמץ לא להגיע למקום שהוא היה בו בשנים קודמות. אני התחלתי ללמוד אילוף כלבים בבית דגן. שירתתי בצבא במודיעין שדה.
אחי שירת בקרבי ואחר כך טבח, היום הוא עובד. אימי עובדת סיעודית של מט"ב.

ב"כ הנאשם טוענת לעונש:
התקבל תסקיר שירות מבחן הסוקר את נסיבות חייו המאוד לא פשוטות של הנאשם, מפנה לפסקה השלישית בעמ' 1 לגבי הרקע בו גדל שכפי הנראה הוא זה שהטמיע בו את דפוסי ההתנהגות כפי שהיו עד לאחרונה, עד לאירוע וזה הקרקע לשימוש של הנאשם בסם בין היתר שזו עובדה מאוד חשובה על רקע הבעיות הרפואיות שלו. הסברתי לנאשם שעליו לפנות בצורה מסודרת לצורך קבלת אישור רפואי לשימוש בקנבוס והוא אמר שיטפל בנושא. כרגע אין לנו להציג אישור שכזה וזה מה שמכשיל אותו מול שירות המבחן. הנאשם הגיע ושיתף מעברו.
מפנה לפסקה ראשונה עמ' 2 לתסקיר לענין נסיבות ביצוע העבירה, אימו של הנאשם היתה מאושפזת, חולת סכרת קשה והגיעה לניתוח לכריתת רגלה, הוא היה במצוקה קשה, הוא ביקש עזרה ולא נענה והתפרץ על האחות, הוא הבין והתחרט על כך. הוא ביקש להתנצל על אותה אחות אך היא סירבה לשוחח עימו בפעם השניה, הוא מבין את הפסול והחובה להתנהג בצורה אלטרנטיבית לכעסיו. בנסיבות הללו שמדובר בעבירה משנת 2009 ומבלי להמעיט בחומרתה, מדובר בתיק אחרון שלו וביהמ"ש שמע את בתו והוא נמצא בתקופה אחרת בחייו שאני מניחה ורוצה להאמין שמילותיה של הבת הם הראיה החד משמעית שהוא שינה את דרכיו. הבת בת 29 החליטה לחדש את קשריה לאחר 20 שנה עם אביה מדברים על "חזרה בתשובה".
אבקש שלא להחמיר עם הנאשם.

גזר דין
הנאשם הורשע על פי הודייתו בעבירה של איומים כלפי אחות בית חולים וולפסון בחולון.
הנאשם כך לפי הודייתו אמר לאחות כי עדיף שתעלה את אימו – שהיתה אותה עת מאושפזת בבית חולים – למיטתה בכבוד שכן אם לא הוא יכול לדבר איתה אחרת וכן הוסיף ואיים כי היא לא מכירה אותו.

התביעה הצהירה כי לנוכח חומרת העבירה היא תעתור לעונש מאסר אלא שתשקול ריצוי העונש בעבודות שירות. יתרה מזו, בדיון שהתקיים ביום 4/6/10 טענו הצדדים לעונש. בהחלטה מאותו יום מצאתי כי ראוי לבחון ריצוי עונש מאסר בעבודות שירות לפי חומרת העבירה.

משום כך נדחה הדיון להשלמת טיעונים לעונש להיום.

מסתבר שהנאשם אינו מתאים לריצוי עונש בעבודות שירות. כמו כן על פי הוראתי הוגש תסקיר לשירות המבחן שבאופן כללי אינו עומד לצידו של הנאשם. עוד אוסיף ואציין כי לנאשם הרשעות קודמות ורבות הן עבירות האלימות שביצע בעברו.

מכל האמור לעיל, היה אכן מקום לגזור עונשו של הנאשם במאסר בפועל ולו ולמצער לתקופה המינימלית לה עתרה התביעה, דהיינו חודשיים. כאן המקום להדגיש חומרת מעשיו של הנאשם. מבחן חומרת המעשה איננו דווקא מבחן הפורמלי של העבירה. יש ולעיתים עבירת האיומים היא בנסיבות שאינן חמורות, יש ולעיתים עבירת האיומים היא על רקע נסיבות חמורות ביותר עד כדי הצדקת מאסר בפועל. בעבירת אלימות של אדם כלפי צוות רפואי אנו כמערכת שיפוטית רואים חומרה. יש לשרש תופעה חמורה זו של אלימות כלפי צוות רפואי בכל מקום שהוא.

אלא שענישת אדם היא מעשה שיפוטית אינדבדואלי. נסיבות חייו של הנאשם שלפני קשות הן ביותר ויש להן ביטוי מובהק בתסקיר שהוגש לעיוני. מצאתי לצטט מתוך התסקיר שתי שורות מסכמות בענין זה. "אנו מתרשמים מיצחק כאדם אשר גדל ברקע משפחתי מורכב בו חווה אלימות קשה והזנחה וכן נעדר דמויות פוריות מכילות ומכוונות". שתי שורות אלה יש בהן כדי להסביר נסיבותיו האישיות של הנאשם. נראה כי הנאשם ממלט עצמו ממצוקות חייו באמצעות שימוש בסם ואלכוהול בתוך כך גם התנהגותו האלימה נובעת משימוש בחומרים אלה.

אשר על כן בבואי לגזור דינו של הנאשם התלבטתי לא במעט שמא זה המקרה בו אגזור על הנאשם עונש מאסר לתקופה קצרה בת חודשיים על מנת שיבין ויפנים חומרת מעשה. במקרה זה באופן חריג אני נותן משקל רב יותר לנסיבות האישיות של הנאשם ואינני גוזר עליו עונש מאסר.

אלה העונשים שאני גוזר על הנאשם:
5 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים מהיום לא יעבור עבירה שיש עימה מרכיב של אלימות כלפי גוף אדם לרבות איומים.
500 ₪ קנס או חודש מאסר תמורתו. הקנס ישולם עד ליום 1/7/12.

זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום.

עותק יועבר לשירות המבחן.

ניתנה והודעה היום י"ג סיון תשע"ב, 03/06/2012 במעמד הנוכחים.

אברהם הימן, סגן נשיא

11

13


מעורבים
תובע: מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון
נתבע: יצחק גולדשטיין
שופט :
עורכי דין: