ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יהודית טרגן נגד המוסד לביטוח לאומי :

בית דין אזורי לעבודה בחיפה

בפני כבוד הסגנית נשיא איטה קציר

התובע

יהודית טרגן

נגד

הנתבע

המוסד לביטוח לאומי

החלטה

זוהי תביעה לקצבת תלויים בגין המנוח אברהם טרגן ז"ל, אשר נשא בחייו תעודת זהות 06220230 ואשר נפטר ביום 12/8/05 ממחלת סרטן שלפוחית השתן.

להלן עובדות המקרה:

1. המנוח היה יליד 16/5/41.

2. המנוח עבד מ-4/12/78 ועד לסוף נובמבר 2004 בחברת "תעשיות אבן וסיד בע"מ" כמפעיל ציוד מכני הנדסי.

3. המנוח הועסק במספר מחצבות של אותה החברה ומשנת 1989 ועד פרישתו מהחברה הועסק במחצבת שפרעם.

4. המנוח עבד 6 ימים בשבוע, בין 8 ל-11 שעות עבודה ביום.

5. במהלך עבודתו עבד המנוח בהפעלת ציוד מכני כבד, כגון: טרקטורים, שופלים וכדומה.

6. במסגרת עבודתו זו במחצבה נחשף המנוח לאבק החציבה ולאבק הגיר וכן לפליטת מנועי הציוד הכבד, שעבד על סולר. כמו כן נחשף המנוח לעשן ואדי הדיזל ממנוע הציוד הכבד וכן נחשף לעשן אספלט (זפת) שייצרו במחצבה וכן לאבק שריפה מהפיצוצים שבוצעו במחצבה במסגרת העבודה במקום.

7. המנוח התחיל לסבול מבעיות בשלפוחית השתן בסוף שנת 2004 ופנה עקב כך לטיפול רפואי. מחלתו התגלתה בינואר 2005, עם פרישתו המוקדמת לפנסיה.

8. המנוח נפטר ביום 12/8/05.

9. מינוי מומחה רפואי
ד"ר שיינר עינת מתמנה בזאת לשמש מומחית רפואית (להלן: "המומחה") מטעם ביה"ד, לשם מתן חוו"ד רפואית בכתב, בשאלות המפורטות להלן בהחלטה זו, והמתייחסות לתובע, וזאת תוך 30 ימים ממתן החלטה זו.

שכ"ט המומחית ישולם מקופת ביה"ד כמקובל.

10. מסמכים רפואיים
על מצב בריאותו של התובע עובר לאירוע ניתן ללמוד מתיקיו הרפואיים המצורפים והמסומנים: ת/1, נ/1-נ/4.
כן יש לציין כי מטעם ב"כ התובעת הוגש חומר מדעי המתייחס לחומרים שנחשף להם המנוח, מר אברהם טרגן ז"ל, במסגרת עבודתו. יש להדגיש כי יתכן וצורף גם חומר שאינו רלוונטי לצורך הדיון בתיק ולכן על המומחית להתייחס אך ורק לחומר המוזכר בסעיף 6 להחלטת בית הדין דלעיל.

11. השאלות:
א) מהי המחלה או המחלות מהן סבל המנוח, מר אברהם טרגן ז"ל, עד למועד פטירתו ביום 12/8/05?

ב) האם יש קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המנוח, כפי שתוארו לעיל לבין מחלתו ו/או מחלותיו?

ג) אם התשובה לשאלה הקודמת חיובית, האם כל חשיפה של המנוח לחומרים הבאים: אבק חציבה, אבק גיר וכן פליטת מנועי הציוד הכבד שעבדו על סולר, וכן חשיפת המנוח לעשן ואדי דיזל ממנועי הציוד הכבד וכן גם לעשן אספלט (זפת) שיצרו במחצבה וכן לאבק שריפה מהפיצוצים שבוצעו במחצבה במסגרת עבודה במקום, גרמו לפגיעה כלשהי (להלן: "הפגיעה") במנוח שאפשר לייחסה לזמן מסוים ולאירוע מסוים (כדוגמת: הזמן בו ביצע המנוח את עבודתו מהתוארת לעיל)?

ד) אם התשובה לשאלה הקודמת חיובית – ההיתה אותה פגיעה, פגיעה זעירה ובלתי הפיכה, כך שבהצטרף אליה פגיעות דומות וחוזרות נוצר המצב הקיים במנוח, או שמא המצב הקיים הוא תוצאה של תהליך תחלואתי ממושך?

ה) אם התשובה לרישא של השאלה הקודמת (פגיעות זעירות נפרדות ובלתי הפיכות הן שגרמו למצב התחלואתי שהתפתח במנוח) – היא חיובית – האם היה במנוח גורמי סיכון והאם תנאי עבודתו הנ"ל השפיעו על המחלה הרבה פחות מאשר נתוניו האישיים (לרבות גורמי סיכון)?

ו) אם התשובה לשאלה הקודמת חיובית – וההיתה אותה פגיעה, פגיעה זעירה ובלתי הפיכה, כך שבהצטרף אליה פגיעות דומות וחוזרות נוצר המצב התחלואתי שהתפתח במנוח או שמא המצב הקיים הוא תוצאה של תהליך תחלואתי בלבד, ללא קשר סיבתי רפואי לתנאי עבודתו המפורטים לעיל?

ז) אם התשובה לרישא של השאלה הקודמת (פגיעות זעירות נפרדות ובלתי הפיכות הן שגרמו למצב שהיה למנוח) – היא חיובית – האם היו במנוח גורמי סיכון והאם תנאי עבודתו הנ"ל השפיעו על הופעת המחלה הרבה פחות מאשר נתוניו האישיים (לרבות גורמי הסיכון)?

ח) האם לתנאי עבודתו של המנוח, כאמור לעיל, היתה השפעה משמעותית על מותו של המנוח ביום 12/8/05 או לאו? אם כן, אנא פרטי באחוזים את מידת ההשפעה הנ"ל.

נא הסברך.

12. מעקב
א. ההחלטה תומצא לצדדים.
ב. למעקב בעוד 45 יום מהיום.

ניתנה היום, א' תמוז תשע"ב, 21 יוני 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יהודית טרגן
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: