ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין כהן נגד בטוח לאומי-סניף ירושלים :

1

בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים

בל 010038/07

בפני:

דיתה פרוז'ינין – נשיאה

09/11/2008

בעניין:

מוריס כהן

ע"י ב"כ עו"ד

י. גתאי

התובע

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

ה. מרק

הנתבע

החלטה

1. בתיק זה התמנה ד"ר אגינסקי כמומחה-יועץ רפואי מטעם בית הדין. המומחה נתן את חוות דעתו ביום 4/5/08, וביום 13/8/08 השיב המומחה לשאלות ההבהרה שהופנו אליו.

2. עתה מבקש ב"כ התובע למנות מומחה נוסף. לטענתו קבע המומחה קביעות המנוגדות לאמור במסמכים הרפואיים. כמו כן, חולק ב"כ התובע על קביעת המומחה כי לו ארעו פריצות הדיסק שמהן סובל התובע ביום הארוע הנטען, היה התובע מובא מיד לחדר מיון. ב"כ התובע טוען כי "כוח הסבל" משתנה מאדם לאדם.

3. ב"כ הנתבע מתנגדת למינוי מומחה נוסף, משום שחוו"ד המומחה חד משמעית, ברורה ומנומקת.

4. במאמר של הנשיא ס. אדלר, מומחים יועצים רפואיים בבתי הדין לעבודה (המשפט ב' 199) נדונו, בין היתר, הסיבות המצדיקות את מינויו של מומחה נוסף. וכך הובאו הדברים (עמ' 209):

"אפילו אם אין טעם לפסול את המומחה רשאי צד לבקש מינוי מומחה נוסף ובית הדין רשאי בהחלטה מנומקת למנות מומחה נוסף. במקרה כזה ישקול בית הדין בעת מתן פסק דינו הן את חוות הדעת של המומחה הראשון והן את חוות דעתו של המומחה השני. בין הסיבות המצדיקות מינוי מומחה נוסף אפשר למנות את אלה:

(א) בית הדין האזור לא תאר לפני המומחה הראשון את מלוא העובדות הצריכות לעניין, וקיים חשש שהוא לא יוכל לשקול מחדש את עמדתו לאחר התיאור המלא של העובדות.

(ב) בית הדין רואה לנכון לשמוע השקפה רפואית אחרת בנושא השנוי במחלוקת במדע הרפואה.

(ג) חוות הדעת אינה נראית לבית הדין הגיונית.

(ד) המומחה המליץ על קבלת חוות דעת של מומחה בתחום אחר"

5. מן האמור לעיל עולה כי מינוי מומחה נוסף הינו הליך חריג, שאין נוקטים בו כדבר שבשגרה. עם זאת, סבורה אני כי במקרה זה יש להיעתר לבקשה, ולמנות מומחה נוסף. זאת, משום שכעולה מחוות הדעת, ומתשובת המומחה לשאלות ההבהרה, מסקנת המומחה כי התובע סובל ממחלה ניוונית מתמשכת אינה מתבססת על מסמכים רפואיים כלשהם. בדיקת ה- C.T שעליה מסתמך המומחה נעשתה לאחר האירוע המתואר בהחלטה למינוי מומחה. משכך, מסקנת המומחה מבוססת אך ורק על העובדה שהתובע לא פנה לטיפול רפואי מיד לאחר האירוע. בנסיבות אלה מן הראוי לקבל חוות דעת נוספת בעניינו של התובע.

6. לפיכך יתמנה מומחה רפואי נוסף בתיק זה, מצורפת החלטה על מינוי מומחה.

ניתנה היום י"א בחשון, תשס"ט (9 בנובמבר 2008) בהעדר הצדדים.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

דיתה פרוז'ינין, שופטת

010038/07בל 730 אילנית ג'והרי