ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד עבד אלכרים סלימאן :

פמ"צ 117/12

המבקש
עבד אלכרים סלימאן

ע"י ב"כ עו"ד סלימאן סלימאן

נגד

המשיבה
מדינת ישראל

ע"י ב"כ עו"ד צביקה אברמוביץ'

בית המשפט המחוזי בנצרת

החלטה

זוהי בקשה לעיון חוזר בהחלטתי מיום 9.02.12 בגדרה הוריתי, בין היתר, על שחרורו של המבקש לחלופת מעצר בתנאי מעצר בית מלא בבית הוריו בנצרת ובפיקוחם.

1. נגד המבקש, סטודנט בן 19, נעדר עבר פלילי, הוגש ביום 19.01.12 כתב אישום המייחס לו עבירות של רכישה, החזקה, והובלת נשק ותחמושת, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והסתייעות ברכב לביצוע פשע. על פי הנטען בכתב האישום, המשיב רכש נשק מסוג "קרל גוסטב", וכן מחסנית וכדורי 9 מ"מ, הגיע לחורשה הסמוכה למושב ציפורי, ירה ירייה אחת באוויר ולאחר מכן הטמין את הנשק והתחמושת במקום מסתור סמוך לביתו. לאחר הדברים האלה, נהג המבקש ברכב בעיר נצרת, כשהנשק והכדורים בתא המטען של הרכב. כשהבחין המבקש ברכב סיור משטרתי, נטש את הרכב כשמנועו פועל ונמלט מהמקום. הרכב הידרדר, עד שנתקע באבנים ונעצר. בד בבד עם הגשת כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרו של המבקש עד לתום ההליכים נגדו.

2. בהחלטתי מיום 19.01.12 קבעתי, בהסכמת ב"כ המבקש, כי קיימות ראיות לכאורה ועילת מעצר, והוריתי על הגשת תסקיר מעצר בעניינו. התסקיר המליץ על שחרורו של המבקש לחלופת מעצר בבית הוריו ועל הטלת צו פיקוח מעצר במסגרתו ישתתף המבקש בקבוצה טיפולית לעצורי בית. ביום 9.02.12, לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, הוריתי, כאמור, על שחרורו של המבקש למעצר בית מלא בבית הוריו, למעט לצורך יציאה להשתתפות בקבוצה טיפולית במסגרת שירות המבחן, בתוספת הפקדה וערבויות. עוד קבעתי, כי לא ראיתי בשלב זה לאשר את יציאתו של המבקש ללימודים במכללת סכנין, כבקשתו, ואולם איפשרתי לו להגיש בקשה לעיון חוזר בחלוף חודשיים ובהנחה כי לא ירשמו לחובתו הפרות כלשהן.

3. עתה, לאחר חלוף חודשיים, הגיש המבקש בקשה זו שבפניי בגדרה מתבקש בית המשפט לאפשר לו לצאת ממעצר הבית בו הוא נתון לצורך המשך לימודיו, כשהוא מלווה כל העת על ידי אחד הערבים המפקחים עליו.

4. המשיבה מתנגדת לבקשה. ראשית, טוענת היא, כי המעשים המיוחסים למבקש מעידים על מסוכנותו, ומסוכנות זו לא ניתן יהיה לאיין אם יותר למבקש לצאת ללימודים "באופן גורף וללא פיקוח". זאת במיוחד נוכח העובדה כי תסקיר שירות המבחן לא שלל אפשרות להישנות העבירות בעתיד. שנית, המבקש לא צירף לבקשתו כל אסמכתא המעידה על לימודיו – אין אישור המוסד האקדמי בו הוא מבקש ללמוד, אין מערכת שעות או מועדים מדוייקים בהם מבקש הוא כי יותר לו לצאת ממעצר הבית, ואף תמוהה העובדה כי בקשתו לצאת ללימודים מוגשת בסמוך לסיומה של שנת הלימודים האקדמית. עוד מציינת המשיבה, כי שני דיוני הוכחות בעניינו של המבקש נקבעו לחודש זה (21.05.12 ו- 29.05.12), ואין מדובר בפרק זמן ארוך בו עתיד המבקש להימצא בתנאים מגבילים.

5. בדיון מיום 2.05.12, בהידרשו לשאלתי באשר למתכונת הלימודים והמוסד בו חפץ המבקש לשוב וללמוד, השיב בא כוחו כי המבקש היה סטודנט לאדריכלות במכללת סכנין, ונאלץ להפסיק את לימודיו בשל מעצרו. עתה, מבקש הוא לחדש את לימודיו במסגרת קורסי קיץ שמקיימת המכללה בימי רביעי, שישי ושבת בשבוע, וזאת החל מחודש יולי שנה זו (אישור מיום 29/4/2012 מאת מכללת סכנין על אודות האמור הוגש לבית המשפט). בנוסף, מבקש ב"כ המבקש כי יותר לו לצאת אף לקורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית שעורך מכון אינפניטי. הקורס כולל שני מפגשים שבועיים (בימים שני ורביעי) בין השעות 16:00-20:00, והוא מתפרש על פני חמישה חודשים, החל מיום 7.05.12. כמו כן מבקש הוא כי יותר למבקש להשתתף אף בקורס לשיפור השפה האנגלית שמקיים המכון הגבוה לניהול והשתלמות מקצועית. הקורס כולל שני מפגשים שבועיים בשעות הבוקר, שתחילתם ביום 12.05.12 (אישורים מאת שני מוסדות הלימוד הנ"ל נמסרו לבית המשפט). ב"כ המבקש אף הגיש לבית המשפט את תצהירי הוריו של המבקש, המתחייבים ללוותו אל המוסד בו מתקיימים הלימודים ובחזרה ממנו.

ב"כ המשיבה חזר על התנגדותו, בהדגישו כי הנימוק להתנגדות נעוץ במסוכנות הנשקפת מהמבקש נוכח המעשים המיוחסים לו, ובעובדה כי מדובר ביציאות רבות, לפרקי זמן ארוכים, באופן שלא ניתן לאיין מסוכנות זו.

6. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים אני נעתר לבקשה באופן חלקי וקובע כי בשלב זה יותר למבקש לצאת את מעצר הבית בו הוא נתון לצורך השתתפות בקורסים הבאים :

א. קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית, במכון אינפיניטי בבניין הבית הלבן ברח' פאולוס השישי בנצרת. המבקש יהא רשאי לצאת מביתו בימים שני ורביעי בשבוע, בין השעות 15:30-20:30 לצורך השתתפות בקורס, וזאת החל מיום 7.05.12.
ב. קורס לשיפור השפה האנגלית במכון הגבוה לניהול והשתלמות מקצועית, ככר דיאנא, נצרת. המבקש יהא רשאי לצאת מביתו לשני מפגשים שבועיים בשעות הבוקר (את הימים והשעות המדויקות ימציא המבקש לבית המשפט לא יאוחר מיום 8.05.12), וזאת החל מיום 12.05.12.

המבקש ילווה על ידי אחד הערבים בדרכו אל מוסדות הלימוד, ובחזרה מהם אל מקום מעצר הבית, ואין חובה כי הערב המפקח ישהה עם המבקש במהלך שעות הלימודים.

בשלב זה לא ראיתי לאשר למבקש יציאה אף ללימודים במכללת סכנין, שראשיתם בחודש יולי שנה זו. ואולם, אם המבקש ימלא אחר התנאים ולא יירשמו לחובתו הפרות כלשהן, יוכל הוא להגיש בקשה נוספת לעיון חוזר, שבועיים ימים עובר לתחילת הלימודים בסימסטר הקיץ.

האמור בסעיף 6זה לעיל כפוף לכך שהמבקש יפקיד סך של 5,000 ₪ נוספים במזומן להבטחת כל תנאי שחרורו על פי החלטה זו.

פרט לאמור לעיל, לא יחול כל שינוי אחר בתנאי שחרורו בערובה של המבקש.

ניתנה היום, י"א אייר תשע"ב, 03 מאי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: עבד אלכרים סלימאן
שופט :
עורכי דין: