ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עירית נתניה נגד שבתאי אלקלעי :

בפני כבוד השופטת בדימוס ריבי צוק
המאשימה
עירית נתניה

נגד

הנאשם
שבתאי אלקלעי


נוכחים:
ב"כ המאשימה עו"ד רוני דורון
הנאשם בעצמו

בית משפט לעניינים מקומיים בנתניה

פרוטוקול

בית המשפט מקריא לנאשם את כתב האישום.

הנאשם:
אני מודה בעובדות כתבי האישום שבכותרת הפרוטוקול, [להלן:"כתבי האישום"].
אני מודה שהתמונות ת/1 – ת/4 צולמו ביום מתן הדו"ח השני בזמן. והתמונה ת/5 צולמה ביום מתן הדו"ח הראשון בזמן. אני רוצה להבהיר שאני קורבן של הנסיבות ולא העבריין פה. יש לי עסק שירשתי בדמי מפתח. הבנין נבנה בתוך חריגות בניה. אני מנהל במקום מוסך, אין לי אפשרות מעשית לסגור את החצר הפנימית של העסק שלי, שם מנוהלים עסקי המוסך. בעלי עסקים מהסביבה ובעיקר לקוחות שלהם חונים באופן קבוע בתחומי העסק שלי.
כתוצאה מכך, פעילותו של העסק נפגעת באופן מהותי. אני פונה לעתים קרובות לפיקוח ולמשטרה ללא הועיל. ביקשתי שהפיקוח יסמנו שהחניה במקום אסורה, הוכיתי, אושפזתי על ידי גורמים עברייניים על רקע סכסוכי חניה במקום.
כל מה שעשיתי הוא לנסות להבטיח כניסה מבוקרת והדרת זרים מהעסק שלי.
לא חסמתי מעבר להולכי רגל כפי שניתן לראות בתמונה, המדרכה רחבה וגם לאחר הנחת עמודים ושרשראות יש מקום למעבר בטוח על המדרכה. בקרוב הכל לא יהיה רלוונטי , משום שהתחילו בעבודות סלילה והרחבה של הכביש.

ב"כ המאשימה:
אבקש להרשיע את הנאשם על פי הודאתו.

הכרעת דין
בהמשך להודאת הנאשם בעובדות המיוחסות לו בכתבי האישום אני מרשיעה את הנאשם בשתי עבירות על סעיף 42(א)(1) לחוק העזר לנתניה (שמירת הסדר והניקיון), תשמ"ג- 1982.

ניתנה והודעה היום ז' אייר תשע"ב, 29/04/2012 במעמד הנוכחים.

ריבי צוק, שופטת בדימוס

ב"כ המאשימה לעונש:
עם כל הכבוד לטענותיו של הנאשם לענין התנהלות עסקו וענין דמי המפתח, הדברים אינם יכולים לשמש ככסות לעבירת עבירות. תפיסת שטח ציבורי מסוג מדרכה והצבת מחסומים, עמודים, ברזלים. גם חבית. מדובר במכשול ברחוב וכן בחזות לא ראויה ולא עולה בקנה אחד עם מידות הסעיף. לנאשם היה זמן להסדיר ענייניו מול בעל הנכס או מול העירייה.
אבקש כי יוטל על הנאשם קנס הולם שלא יפחת מהקנס המקורי בכל אחד מן התיקים. אני מציינת שמדובר בעבירה שחזרה על עצמה, כאשר ניתן לו דוח באוקטובר ובדצמבר שוב.
קנס המקור עומד על 660 ₪.

הנאשם לעונש:
חוק דמי מפתח הוא בעייתי. אני דייר מוגן, אסור לי לעשות שינוי במבנה ללא אישור בעל הבית.
אחרת יכולים לתבוע אותי תביעת פינוי.
אמני דור שני, אסור לי לעשות כל שינוי אחרת יפנו אותי. אני שומר בקנאות על המקור פרנסה שלי.


גזר דין

הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בכך שהציב דברים שונים בשטח הציבורי במטרה למנוע את הכניסה למוסך המוחזק על ידו בדמי מפתח.
כפי שניתן לראות בתמונה ת/5, בעבר הוצגו בשטח המדרכה גם חבית, צמיגים, כאשר בדצמבר 2010 נותרו במקום עמודי ברזל ושרשראות המיועדים למנוע אפשרות כניסה לרכב לשם המוסך אותו מנהל הנאשם.

על פי הוראות חוק סדר הדין הפלילי משהורשע אדם בעבירה של ברירת משפט או בעבירה של ברירת קנס לא יפחת סכום הקנס שיוטל עליו על הסכום הנקוב בהודעת הקנס אלא אם התקיימו נסיבות חריגות, ועל פי מדיניות הענישה הנקוטה בבתי המשפט לעניינים מקומיים יעלה דרך כלל סכום הקנס שיוטל על סכום הקנס הנקוב בהודעה.

בהמשך לאמור לעיל ובשים לב לנסיבות המקרה עותרת ב"כ המאשימה להטלתו של קנס שלא יפחת מסכום קנס המקור בגין כל אחת ואחת מהעבירות.

נטען על ידי הנאשם כי בעניינו התקיימו נסיבות מיוחדות כפי שתואר בהרחבה בדבריו בפרוטוקול שעיקרן מצב של אין ברירה אליו נקלע בהיותו דייר מוגן בנכס שאינו יכול לעזוב אותו או לעשות בו שינוי ומשאין בידו כלים אפקטיביים למנוע מאחרים את הפלישה לתוך חצר עסקו תוך גרימת נזק של ממש לעסק.

על אף שאני יכולה להבין את מצוקתו ותסכולו של הנאשם, אין הנאשם יכול לבחור בעשיית דין עצמי כפי שעשה.
כשם שהנאשם נאלץ לציית לאיסור על עריכתם של שינויים במושכר, וכשם שפעולותיו מוכתבות על ידי שלל אילוצים אחרים, גם הוראות חוקי העזר המקומי האוסרות עליו ליצור מכשול או מפגע אסתטי בשטח המשמש כשטח ציבורי, ואין ספק כי השטח נשוא הדיון הנראה בתמונות ת/1 –ת/5 עונה על הגדרה זו , מחייבות אותו. יצויין, כי מדובר בשני דוחות שניתנו בהפרש של כחודשיים ימים ועל אף שחל שינוי בחזות הכללית של השטח, הרי שההפרעה לתנועה על גבי המדרכה נותרה בעינה גם כעבור פרק זמן ממושך.

בנסיבות אלה, אין באפשרותי להפחית את קנס המקור וכאיזון בין השיקולים לקולא ולחומרא, אסתפק בקנס המקור בגין כל אחת מן העבירות.

אשר על כן אני גוזרת על הנאשם קנס כולל בסך של 1,320 ₪ או 4 ימי מאסר תמורתו.
הקנס ישולם בתוך 30 יום מהיום.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 45 יום מהיום.

ניתנה והודעה היום ז' אייר תשע"ב, 29/04/2012 במעמד הנוכחים.

ריבי צוק, שופטת בדימוס


מעורבים
תובע: עירית נתניה
נתבע: שבתאי אלקלעי
שופט :
עורכי דין: