ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גונן אורה נגד אלמלח יוסף :

1

מדינת ישראל

בתי המשפט

בית משפט השלום תל אביב-יפו

א 065069/07

לפני:

כבוד השופט אליהו קידר, סגן־נשיא

תאריך:

05/11/2008

בעניין:

גונן אורה

ע"י ב"כ

עו"ד גנץ אפרים

התובעת

נ ג ד

1 . אלמלח יוסף

2 . כלל חברה לביטוח בע"מ-ת"א

ע"י ב"כ

עו"ד דורון אלכסנדר

הנתבעים

החלטה

1. התובעת ילידת 1961, נפגעה בתאונת דרכים ביום 14.8.03 ועותרת למינוי מומחה רפואי בתחום הנוירולוגיה ולבדיקה נוספת ע"י המומחה הרפואי בתחום האורטופדיה.

2. לתובעת מונו זה מכבר שלושה מומחים רפואיים בהסכמה: המומחה בתחום העיניים, ד"ר ויינברג לא קבע נכות בתחומו; המומחה בתחום האורטופדיה, פרופ' בלנקשטיין, קבע כי לתובעת נותרו 24% נכות צמיתה בתחום האורטופדיה; ומומחה בתחום הנוירופסיכיאטריה, ד"ר בנטל, קבע כי לתובעת נותרו 15% נכות צמיתה בתחום הנוירופסיכיאטריה.

3. התובעת מתבססת בבקשתה על מסמכים רפואיים שצורפו לבקשה, המלמדים לטענתם על התמשכות ו/או החמרת התלונות השונות ועל תשובות פרופ' בלנקשטיין לשאלות ההבהרה.

4. הנתבעים מתנגדים לבקשה וטוענים, בין היתר, כי המומחה, פרופ' בלנקשטיין קבע בחוות דעתו דרגת נכות צמיתה ולא העלה במסגרתה את האפשרות כי בעתיד יהיה שינוי במצב זה. כמו כן, לטענתם, הוא אינו קובע כי קיים ממצא אובייקטיבי שיש בו כדי לשנות קביעתו בחוות דעתו אלא מציין כי אינו מתנגד לבדיקה נוספת.

5. הנתבעים מוסיפים וטוענים כי הינם מתנגדים למינוי מומחה בתחום הנוירולוגיה שכן, לטענתם, ממצאי בדיקת ה- E.M.G., המקום היחיד בו חל שינוי אובייקטיבי ביחס לבדיקה קודמת, המעידים על נזק שורשי, מקורם בפגיעה אורטופדית.

ד י ו ן :

6. ככלל, המלצת מומחה שמונה על מינוי מומחה בתחום אחר מהווה ראשית ראיה או השלמה לראשית ראיה לצורך מינוי המומחה הנוסף, הגם שאינה מחליפה את שיקול דעתו של בית המשפט במינוי (רע"א 1338/90 שיק נ' מטלון, פ"ד מד(2) 216, 219).

לעניין זה נאמר בספרו של אליעזר ריבלין תאונת הדרכים סדרי דין בחישוב הפיצויים 558, (מהדורה חדשה ומעודכנת, תש"ס – 1999), כי בהלכת שיק נ' מטלון ברך בית המשפט העליון על השענות על המלצת מומחה.

עוד נקבע שם:

"בדרך כלל יש תועלת בהפניית שאלה זו למומחה בתחום רפואי קרוב דווקא, למשל, לבקש מן המומחה הנוירולוג שיחווה את דעתו אם יש צורך במינוי של מומחה לפסיכיאטריה".

(ראה גם רע"א 5638/95 מגדל חברה לביטוח בע"מ נ' שמור, פ"ד מט(4) 865, 876).

7. שיקול הדעת השיפוטי אינו ניטל מעצם המלצתו של מומחה אחד לגבי מינויו של אחר, ונזכיר:

"הכלל הוא שבית המשפט רשאי להסתייע בדעתו של מומחה רפואי שמונה על ידיו לעניין הצורך במינוי מומחה רפואי בתחום אחר. אולם המלצתו של המומחה אינה מחייבת את בית המשפט"

רע"א 7039/00 שלמה אליוף נ' סורג שטרנברג (לא פורסם).

8. במקרה דנן, לאחר עיון בתיק, בבקשה ובתגובה, במסמכים הרפואיים, בחוות הדעת ובמענה של פרופ' בלנקשטיין לשאלות ההבהרה, מצאתי כי יש מקום ליתן הבהרה בתחום הנוירולוגיה בדבר מצבה של התובעת בעקבות התאונה.

9. התובעת נבדקה ע"י מומחה לנוירולוגיה ופסיכיאטריה, פרופ' בנטל. הצדדים רשאים לפנות אליו בשאלות הבהרה תוך 10 ימים.

10. נוכח המלצתו של פרופ' בלנקשטיין על פניה לנוירולוג נוכח המסמכים שהוצגו בפניו, לא מצאתי לנכון להורות על בדיקה חוזרת בתחום האורטופדי.

המזכירות תעביר עותק מההחלטה למשרדי ב"כ הצדדים, בדואר רשום.

ניתנה היום, ז' בחשון, תשס"ט (5 בנובמבר 2008), בהעדר הצדדים.

א. קידר, ש ו פ ט, סגן נשיא

קלדנית: ציפי בסלי