ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בראה דיאבאת נגד בית החולים הצרפתי :

בפני כבוד השופט בנימין ארבל

התובעים

  1. בראה דיאבאת
  2. סלאם דיאבאת
  3. וליד דיאבאת

נגד

הנתבע

בית החולים הצרפתי

בית המשפט המחוזי בנצרת

החלטה

תביעתם של התובעים כנגד הנתבע, מתייחסת לאירועים שהתרחשו במהלך לידתה של התובעת מס' 1. כפי הנטען בתביעה, התרשלו רופאי הנתבע בטיפול ביולדת ובילודה, באופן אשר גרם לה לשיתוק מוחין ופיגור שכלי בדרגות חמורות.

שני הצדדים הגישו חוות דעת של מומחים רפואיים שונים. בין היתר, הוגשה חוות דעת מטעם הנתבע שנערכה על ידי ד"ר אלי היימן – מומחה לנוירולוגיית ילדים. על פי חוות דעת זו ניתן לנסות ולברר את הגורם למצבה של התובע מס' 1 באמצעות עריכת בדיקת MRI מוח ויעוץ גנטי לאחר הבדיקה.

התובעים מתנגדים לעריכת בדיקה זו. לטענתם, הבדיקה כרוכה בהרדמה כללית. לכך מתנגדים הוריה של התובעת באופן נחרץ. שכן, בדיקה זו כרוכה בסיכונים שאינם לצורך טיפול רפואי.

איני בא לבחון בשלב זה את משמעה של התנגדות התובעים לביצוע הבדיקה, הגם שאיני סבור כי הכללים אשר נקבעו על ידי בית המשפט העליון בבר"ע 305/80 שילה נגד רצקובסקי, פ"ד לה [3] 449, יפים לענייננו. קיים שוני ניכר בין דרישה מחוסרת תום לב לטלטול תובע, על מנת שיבדק על ידי מומחה מטעם ההגנה בעיר מרוחקת, לבין עריכת בדיקה אשר עשויה להיות חיונית לבירור הגורמים למצבו הגופני הקשה של אותו תובע. לטעמי, עשויים להיות מצבים בהם יובהר לבית המשפט כי אכן קיים צורך של ממש לעריכת בדיקה, אשר יהא בה כדי להביא לחשיפת הגורמים למצבה של התובעת. במקרה מעין זה, תהא משמעות להתנגדות התובעים לביצוע הבדיקה.

בשלב זה, כל שמצוי בפני, הינו הערתו של ד"ר הימן בסוף חוות דעתו. כיוון שממילא הודעתי לבעלי הדין כי בדעתי למנות מומחים מטעם בית המשפט, הרי במידה וימונה מומחה בתחום נוירולוגיית ילדים – כפי שבדעתי למנות – הרי אוכל להעמיד שאלה זו להתייחסותו, על מנת שיובאו בפני נתונים הולמים לצורך מתן החלטה.

איני רואה מקום להתייחס לטענות הנתבעים באשר לצורך בתמיכת תגובת התובעים בתצהיר. השאלה המונחת לפתחי נוגעת לעניין שבמומחיות.

נוכח האמור, אני מותיר את סוגיית עריכת בדיקת הדימות באמצעות מכשיר MRI לשלב מאוחר יותר של הדיון, לאחר שיעמדו בפני נתונים הולמים.

ניתנה היום, כ"ד ניסן תשע"ב, 16 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: בראה דיאבאת
נתבע: בית החולים הצרפתי
שופט :
עורכי דין: