ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל מדור תביעות פלילי ת"א נגד בטורוב(עציר) :

בפני כבוד השופט אביחי דורון

בעניין:

1. מ.י. מדור תביעות פלילי ת"א

המאשימה

נגד

1. אברהם בטורוב (עציר)

הנאשם

בית משפט השלום בתל אביב - יפו

גזר דין

הנאשם הורשע ע"פ הודייתו בשני כתבי אישום מתוקנים מתוכם עולה כי ביצע שתי עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות - בבת זוג , בעבירה של תקיפה חבלנית של בת זוג, בשתי עבירות של איומים וכן בעבירה של היזק בזדון .

הנאשם בן 48 יליד אוזבקיסטן, אב ל- 9 ילדים.
מעובדות כתב האישום הראשון עולה כי בתאריך ה- 23/8/08 בביתם שלו ושל זוגתו דינה סאידוב (להלן – המתלוננת) תקף הנאשם את המתלוננת בכך שסטר לה ,זאת על רקע ניסיונה של המתלוננת להפריד בין הנאשם לבנה יוסי שעה שרצה הנאשם להכותו. הנאשם המשיך ואיים על המתלוננת והשליך את תכולת המקרר על הרצפה. כשלושה שבועות לאחר המקרה, גרם הנאשם נזק במזיד לרכושה של המתלוננת.
כתב אישום שצירף הנאשם באחד הדיונים האחרונים כלל שני אישומים.
בתאריך 25.7.2011 השליך הנאשם כביסה על הרצפה תוך כדי ויכוח עם המתלוננת, דחף את המתלוננת והיא דחפה אותו בחזרה.
בהמשך לאותן נסיבות תקף הנאשם את המתלוננת בכך שחבט באגרופו בפרצופה וגרם לה לחבלה של ממש. האירוע המתואר התרחש לעיניהם של ילדיהם הקטנים.
האישום מתאר אירוע שהחל בתאריך 21.1.12 בביתם של בני הזוג עת איים הנאשם על המתלוננת. הנאשם התקרב אליה בכוונה להכותה, אך אחיה של המתלוננת הצליח להרחיקו. בהמשך הכה הנאשם את המתלוננת באמצעות אגרופו בפניה וזרק בקבוק תינוק ללחיה. בתגובה לכך סטרה המתלוננת לנאשם. לאחר תקיפה זו איים הנאשם בפגיעה במתלוננת. כיומיים לאחר מכן, שב ותקף הנאשם את המתלוננת בכך ששפך מים חמים על ידיה. במהלך אותו סוף שבוע איים הנאשם על המתלוננת תוך שהוא מכה אותה באגרופו.
התביעה עתרה להפעלת המאסר המותנה התלוי ועומד מעל הנאשם, בנוסף להטלת עונש בנוסף להטלת עונש מאסר ממושך, מאסר על תנאי וקנס. נימוקיה לעונש נגזרו מסוג העבירות החמור אותם ביצע הנאשם, הנסיבות הקשות,דבר היות הנאשם אלכוהוליסט, אשר נוהג באלימות כלפי בת זוגו לאורך שנים. העבירות בוצעו בשנת 2008 עת היה תלוי נגד הנאשם מאסר על תנאי בן 8 חודשים. המאשימה תיארה את הנאשם כחסר גבולות, מסוכן למתלוננת ולחברה. לטענת המאשימה ניתנה לנאשם בעבר הזדמנות שלא ניצלה שכן בגין עבירות קודמות ריצה הנאשם עונשו בעבודות שירות ולא מאחורי סורג ובריח אך לא היה בכך כדי לשנות אורחות חייו והוא חזר וכשל בעבירות שוב ושוב.

נוכח מעצרו של הנאשם לאור העברות ה"חדשות" שעבר, ובלית ברירה, עתרה הסנגורית להפעלת המאסר המותנה בן 8 חודשים, באופן שעונש המאסר שיצטבר לעונש המאסר המותנה, יהיה מופחת. לטענתה נסיבות המקרה העולות מכתבי האישום מעידים גם על מתלוננת אלימה שסטרה לא אחת לנאשם ואף הרימה כסא בכדי לאיים עליו. הנאשם חזר להתגורר עם המתלוננת ולהם חמישה ילדים משותפים שהאחרון שבהם נולד בתקופה בה ההליכים הותלו. תסקירי שירות המבחן חזרו והציגו תמונה מצערת בה צוין כי בני הזוג "אינם ברי טיפול" – מדובר בזוג המנהל מערכת יחסים פסולה באופן הדדי בהיעדר יכולת תקשורת ובעלת היבטי אלימות הדדיים. עוד עולה כי ע"פ כתב האישום בתיק שצורף המתלוננת מדברת על אדמומיות בלחי בלבד, דבר המעיד על כך שלא נגרם לה נזק פיזי ומתמשך מעבר לפגיעה הנפשית שאותה חולקים הנאשם והמתלוננת.
תסקירי שרות המבחן:
שירות המבחן ליווה את הנאשם מחודש ספטמבר 2009, קצינת המבחן מצאה כי לנאשם אין מודעות ותובנה למצבו והוא שולל קיומם של קשיים המצריכים טיפול. הוא אינו סבור שיש לו בעיות ונוטה להטיל על בת זוגו את האחריות הכללית. תסקיר משלים בעניינו התקבל ב-25.05.11 ודיווח על חידוש הקשר הזוגי בין הנאשם למתלוננת וכי השניים חזרו לנהל מערכת יחסים תקינה. הנאשם מצוי היה במצב נפשי מאוזן ואף לקח חלק בעבודות הבית. הזוג סרב לטיפול זוגי והדרכה הורית ולכן הוגדרו כזוג שאינו בר טיפול. עוד עולה בסיפא של התסקיר כי הקשר בין הזוג מורכב, מאופיין בתקופות של פרידות וחזרה לחיים משותפים. בשלב זה המליץ התסקיר להאריך את מאסרו המותנה של הנאשם. תסקיר נוסף מתאריך 22.1.12 העיד ע"פ דברי המתלוננת כי הנאשם לא מתנהג באלימות כלפיה ואף לא קיימת בעיית שתייה. הנאשם שב ושלל את הצורך בטיפול מכל סוג. יצוין כי במהלך תקופת האבחון הנאשם הקפיד להגיע לפגישות ושיתף פעולה עם קציני המבחן. תסקיר זה שב וציין את מורכבות היחסים בין בני הזוג אך קבע שכעת נמצאים השניים בתקופת רגיעה ואיזון וכי עונש מאסר בפועל יגרום לנסיגה. לפיכך שב התסקיר והמליץ על הארכת המאסר המותנה.
לעומת זאת, התסקיר האחרון מתאריך ה-18.3.12 היה תסקיר מעצר שהוגש לאחר ששונתה תמונת המצב מקצה לקצה והנאשם נעצר בגין עבירת אלימות שביצע כלפי המתלוננת בינואר 2012. שיחות קצינת המבחן עם המתלוננת העידו על הסלמה בקשר שבין בני הזוג, חזרת הנאשם לשתייה אינטנסיבית וחוסר תפקוד תעסוקתי. התסקיר מצא כי מדובר באדם חלש שבתקופות מצוקה מצא מפלט באלכוהול ובאלימות ונימנע מהתמודדות אמיתית עם בעיותיו.
על אף הניסיונות הרבים לטפל בבעיותיו ולמרות הקשר הממושך עם שירות המבחן לא גויס הנאשם לטיפול ועל כן חזר בו שרות המבחן מהמלצותיו הקודמות ונמנע כעת מהמלצה עונשית.
דיון
העבירות המתוארות לעיל ונסיבותיהן הינן עבירות המצדיקות ענישה ממשית ומרתיעה,הגם שמדובר בעבירות מסוג שהנאשם כבר הורשע עליהם בעבר ואף ריצה עונשו בגינם לא היה בכך למנוע ממנו לחזור ולבצען. העבירות בכתב האישום שצורף נעברו זה לאחרונה, בחודש ינואר 2012.
נראה כי למרות סבלנותה של המתלוננת בפרט ושל החברה בכלל לתת לנאשם הזדמנויות לא מבוטלות לשנות את דרכיו ולחזור לדרך המלך נמנע הנאשם בכל תוקף לעשות כן.
הנאשם איבד שליטה, גרם נזק לחפצים בבית, איים ותקף ללא רחם את המתלוננת. מעשים אלו מחייבים החמרה בענישה על מנת להבהיר את חומרת תופעת האלימות כלפי נשים ולהוקיע אותה. ניסיונה של הסנגורית לטעון כאילו המתלוננת היתה אלימה אף היא כנגד הנאשם אינו סביר, מתמונת הדברים עולה כי הנאשם הוא שהיה אלים, ואילו המתלוננת ניסתה להגן על עצמה, וגם אם במקרה כזה או אחר "השיבה" מכה לנאשם, אין לתלות בה, ומעולם לא נטען כך באיזו מהתסקירים, כי בעיית האלימות בקרב בני הזוג היא הדדית. נהפוך הוא, שכרותו של הנאשם, חוסר יכולת להתמודדות בונה עם מצוקות, זמנים לחוצים או תסכולים זוגיים, ובעיקר היעדר גבולות פנימיים, הם שפתחו כל פעם מחדש את אירועי האלימות בהם סבלה המתלוננת מנחת זרועו של הנאשם.
פסיקה ענפה בשנים האחרונות לימדה כי הדרך המהותית לביעור תופעת תקיפת נשים והרתעת הבעלים האלימים הינה עונשי מאסר ממושכים. נראה כי כן, אלמנט ההרתעה האישית והציבורית ואינטרס הגמול מקבלים משנה עדיפות ומגבילים משמעותית את היכולת להקל בדינו של הנאשם.
לזכותו של הנאשם מאידך, תיזקף העובדה שהנאשם חזר בו מכפירתו והודה בעבודות כתב האישום המתוקן ובכך חסך זמן שיפוטי יקר. הנאשם אף הודה בכתב האישום שבצירוף ובכך ביקש לסיים את כל ההליכים המתנהלים מולו באחת.
לא משה מעיניי ביהמ"ש גם העובדה שבהודייתו ייתר הנאשם את העדתה של המתלוננת ובכך חסך ממנה עוגמת נפש וצער.
לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים ואת הנסיבות וחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, עברו הפלילי הקודם ונסיבותיו האישיות, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:
אני מפעיל את המאסר על תנאי בן שמונת החודשים שהוטל על הנאשם במסגרת ת.פ 1209/06 בבית משפט השלום תל אביב, ביום 20.8.06.
אני גוזר על הנאשם 16 חודשי מאסר בפועל במצטבר למאסר שהופעל.. היינו הנאשם ירצה סה"כ 24 חודשי מאסר בכלא. בניכוי ימי מעצרו – בתיק העיקרי 5888-08 – 23.8.08-8.9.08. וכן ימי מעצרו בתיק שצורף מה-21.1.12 – 15.4.12, מועד גזר הדין.
מאסר על תנאי למשך 8 חודשים שבמשך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור הנאשם עבירה של אלימות לפי סעיפים 382 (ב) או (ג) לפי חוק העונשין והכל לרבות ניסיון.
מאסר על תנאי למשך 5 חודשים שבמשך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור הנאשם עבירה של איומים.
פיצוי למתלוננת בסך של 5,000 ₪. הפיצוי יקוזז כנגד כל הפקדה שהפקיד הנאשם בקשר עם תיקים אלה, במידה וקיימת כזו, והוא ישולם, או חלקו לאחר קיזוז, ב – 3 תשלומים שווים שמועד הראשון בהם יחול 60 ימים לאחר שחרורו של הנאשם מהכלא, ובכל 1 לחודש שאחריו.
זכות ערעור לבית משפט מחוזי תוך 45 יום .

ניתן היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מ.י. מדור תביעות פלילי ת"א
נתבע: בטורוב(עציר)
שופט :
עורכי דין: