ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נסר מוואסי נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופט ארז יקואל

מבקש

נסר מוואסי

נגד

משיבה

מדינת ישראל

בית משפט השלום בראשון לציון

החלטה

1. לפניי בקשת המבקש להשיב לידיו רכב מסוג סוואנה מ.ר. 45-637-18 (להלן: "התפוס").

2. התפוס נתפס ביום 3.1.12 כשהוא נהוג על ידי אחר בחשד לביצוע עבירה של שימוש פחזני בחומר דליק והחזקת נכס חשוד כגנוב. זאת לאחר שהתפוס שימש להובלת בלוני גז. נטען כי התפוס משמש את המבקש לפרנסתו והוא מוביל בו כלי מוזיקה מדי ערב.

עוד נטען כי המבקש אינו מעורב בדבר עבירה והותרת התפוס בידי המשיבה אינה מידתית בעליל.

3. המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת כי המבקש שלח אחר שינהג בתפוס על מנת שיוביל באמצעותו בלוני גז, כי בכוונתה לחלט את התפוס בתום ההליך המשפטי וכי טרם חלפו שישה חודשים מאז תפיסתו. עם זאת, הבהירה המשיבה נכונות לשחרר את התפוס בתנאים וביניהם הפקדה כספית בערך של 70% משווי התפוס.

4. במהלך הדיון כפי שהתנהל, הביע המבקש הסכמה לשחרור התפוס כנגד סכום שלא יעלה על 2,000 ₪.

כן הבהירה המשיבה את עוצמת הרף הראייתי כנגד המבקש באמצעות הפנייה לחומר החקירה והוסיפה כי בכוונתה להגיש כנגד המבקש כתב אישום ולחלט את התפוס. בנוסף, הבהירה המשיבה כי התפוס משמש כמוצג בכתב אישום שהוגש כנגד אחר (פ' 24476-01-12).

5. עיינתי בחומר החקירה והתרשמתי מרף ראייתי המצדיק לעת מקדמית זו הותרת התפוס בידי המשיבה. המחלוקת בין הצדדים מתמקדת למעשה בהיקף הסכום שעל המבקש להפקיד כנגד שחרור התפוס.

6. לאחר שהתרשמתי מטענות הצדדים, מראיותיה הלכאוריות של המשיבה וממכלול נסיבות העניין, נחה דעתי כי יש להורות על שחרור התפוס בתנאים אלו -

- הפקדה כספית בסכום של 5,500 ₪;
- איסור דיספוזיציות בתפוס – נאסר על המבקש ועל מי מטעמו להעביר את התפוס לצד ג' בין באמצעות העברת הבעלות לבין באמצעות העברת החזקה וזאת למשך 180 ימים מהיום, או עד להחלטה אחרת הכל לפי המוקדם;
- הוספת המדינה כמוטב בביטוח המקיף לתפוס.

כנגד אלו, תשחרר המשיבה את התפוס לידי המבקש לאלתר.

7. אין חולק כי שוויו של התפוס הינו כ- 19,000 ₪ מאחר ומדובר ברכב מודל 1997.

המבקש הציג בפניי, כנדרש, אסמכתאות בתימוכין נטען בגישת. לא מצאתי באלו כדי אמירה מחייבת המאפשרת התייחסות מקלה לעניינו. בהקשר לסכום ההפקדה הראוי, יפה ההפנייה לבש"פ 9469/09 - זיאדנה ואח' נ' מ"י, פד"י (5) 356, שם נקבע כך:

"...כבר נפסק כי כאשר אחת מתכליות התפיסה היא הבטחת אפשרות חילוט החפץ, יש טעם בקביעת תנאי כספי שלו קורלציה עם ערכו הכלכלי של הנכס" (השווה אף בש"פ 6529/10 מגידיש ואח' נ' מ"י – לא פורסם, ניתן ביום 21.9.10; בש"פ 9090/08 אלימלך ואח' נ' מ"י – לא פורסם, ניתן ביום 4.12.08 ובש"פ 3750/09 אלהואשלה ואח' נ' מ"י ואח' – לא פורסם, ניתן ביום 2.6.09).

8. סברתי כי בהפקדת הסכום הנקוב, יימצא איזון ראוי בין האינטרסים השונים כך שהמבקש יוכל להוסיף ולהנות מקניינו, בעוד המשיבה תיוותר כשבאמתחתה ביטחונות ראויים לקראת העתיד לבוא הן בהיבט הראייתי של התפוס והן בהיבט חילוטו.

המזכירות תעדכן את הצדדים ותשיב למשיבה את קלסר חומר החקירה.

זכות ערר כחוק.

ניתנה היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נסר מוואסי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: