ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אריה עקרבי נגד אבי שירן :

בפני כבוד הרשם אפרים צ'יזיק

תובעים

אריה עקרבי

נגד

נתבעים

אבי שירן

בית משפט השלום בחיפה

החלטה

העניין שבפני, בקשה לביטול פסק דין אשר ניתן בהיעדר הגנה ביום 26.2.2012.

ביום 12.3.2012 פנה הנתבע והגיש בקשה לביטולו של פסק דין, שכן לטענתו, כתב התביעה מעולם לא נמסר לו, ולא היה ידוע לו על התובענה, אלא לאחר שניתן פסק דין.

אישור המסירה אשר צורף לתיק, הוכתר בכותרת "סירב לקבל" אשר נרשם על ידי נציג רשות הדואר, ונלווה בתצהיר התובע לאימות האמור. הנתבע טוען בתצהירו המצורף לבקשה לביטול פסק דין, כי לא סירב לקבל דואר, וכי הדוור כלל לא היה בביתו.

ביום 12.3.2012 הוריתי לתובע להשיב לבקשה כאמור, בתוך 30 ימים מאותו מועד, ובהיעדר תשובה, הובא התיק בפני לצורך מתן החלטה.

הואיל וכלל יסוד בהליך השיפוטי התקין, קובע כי יש ליתן לנתבע את יומו בביהמ"ש, ככל שניתן היה פסק דין אשר נפל בנתינתו פגם, לא היו נבחנות טענות ההגנה. ראה לענין זה, מ. קשת, "הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי", מה' 15, עמ' 1213, וכן ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ח' 395.

להבדיל, בימ"ש מאבחן בין פסק דין אשר ניתן על פי צד אחד שלא כהלכה, לבין פסק דין אשר ניתן כהלכה (ראה ע"א 5000/92 בן ציון נ' גורני ואח', פ"ד מח (1) 830), ובמסגרת זאת, רשאי לבטל ביהמ"ש את פסק הדין, לפי שיקול דעתו.

משהתובע לא השיב לבקשה, הרי שאין בפני בשלב זה גרסה עובדתית אחרת, לבד מהכחשתו של הנתבע אודות אי קבלת כתב התביעה. לפיכך, אני מורה על ביטול פסק הדין אשר ניתן בהיעדר הגנה. אוסיף, בשולי הדברים, כי גם אם היה מדובר בביטול שבשיקול דעת, נוטה הייתי להורות על ביטול פסק הדין, לאור מהות התובענה – בעילת לשון הרע.

כתב הגנה יוגש בתוך 30 ימים מהיום.

אין צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אריה עקרבי
נתבע: אבי שירן
שופט :
עורכי דין: