ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ש.נ. קאזה בלה תאורה בע"מ נגד בנק מזרחי טפחות :

בפני כבוד השופט יואב פרידמן

מערערים

ש.נ. קאזה בלה תאורה בע"מ

נגד

משיבים

בנק מזרחי טפחות

בית משפט השלום בחיפה

החלטה

1. הוגשה "בקשה לביטול הגבלה" בתורת ההליך העיקרי, בעילה של "יסוד סביר להניח". חוק שיקים ללא כיסוי (להלן "החוק") אינו מכיר בהליך כזה של בקשה לביטול הגבלה, אלא בערעור לפי סע' 10 לחוק, שעל ס"ק (א)(3) שלו כאמור, נסמכת הבקשה. הבעיה אינה בהכתרת כותרת ההליך כערעור או כבקשה אלא בסעד המבוקש.

תקנות שיקים ללא כיסוי (סדרי דין) מורות שיש להגיש הערעור בכתב לפי טופס 1 . קביעה זו אינה בכדי, שכן החוק אינו מכיר בסעד כללי של "ביטול הגבלה" אלא של גריעת שיקים ספציפיים ממנין השיקים שסורבו. כך במסגרת ערעור לפי סע' 10 לחוק. בהתאם לכך קובעות התקנות שיש לפרט באופן מסודר מהם השיקים אליהם מתייחסת הבקשה, ולגבי כל שיק לפרט , מספרו, סכומו בספרות ובמלים ותאריך הסירוב. ולא להפנות ביהמ"ש לתור אחר שיקים בדפי פירוט תנועות, ולנחש לאילו מהם מתייחסת הבקשה על נימוקיה.

ביהמ"ש בהליך קובע אם יש להיעתר לבקשה ביחס לשיקים המפורטים בה, והתוצאה המתחייבת של כניסת ההגבלה לתוקף או ביטולה הנה נגזרת של כמות השיקים שנגרעו ממנין השיקים שסורבו (ככל שמתקבל הערעור ביחס לשיקים שנמנו או חלקם). למעשה מדובר בתוצאה הנגזרת מכמות השיקים שנותרו מסורבים לתקופה (סע' 2 לחוק).

2. ינתן צו למניעת תחילת ההגבלה כמבוקש, אולם אני מורה על הגשת כתב ערעור מתוקן, שיכלול כל הנדרש בחוק ובתקנות. הערעור המתוקן יוגש בתוך 10 יום שאחרת ימחק ההליך העיקרי וממילא יפקע הצו הזמני למניעת תחילת ההגבלה .

3. אני מורה על עיכוב תחילת ההגבלה על חשבון השיקים של המבקש/ת, חשבון מס' 131409 אצל המשיב בסניף נוה שאנן מס' סניף 492, עד למתן החלטה אחרת על ידי ביהמ"ש.

4. העתק הבקשה על נספחיה, לרבות העתק החלטה זו, ימסרו על ידי המבקש/ת לידי המשיב/ה, וזאת תוך 10 ימים מהיום. לא תבוצע המסירה תוך המועד הנ"ל, יבוטל הסעד הזמני. הנחיה זו חלה אף על הערעור המתוקן

5. אני קובע את הדיון בבקשה במעמד הצדדים ליום 2.7.12 בשעה 10:00.

6. יודיע מנהל סניף הבנק כי אינו מתנגד לביטול ההגבלה, כמפורט בתצהירו/ה של המבקש/ת הנספח לבקשה, אזי אין צורך בהופעת בעלי הדין למועד הנ"ל. מתנגד המשיב למבוקש, יצרף תצהיר לתגובתו, ככל שנימוקי התגובה כוללים גם עובדות.

7. מזכירות ביהמ"ש תמציא העתק ההחלטה למבקש/ת.

ניתנה היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ש.נ. קאזה בלה תאורה בע"מ
נתבע: בנק מזרחי טפחות
שופט :
עורכי דין: