ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ראפע יחיא דראושה נגד אחמד היבי :

בפני כבוד הרשם אפרים צ'יזיק

תובעים

ראפע יחיא דראושה

נגד

נתבעים

אחמד היבי

בית משפט השלום בחיפה

החלטה

העניין שבפני, בקשת הנתבע לביטול פסק דין אשר ניתן בהיעדר הגנה ע"י כבוד הרשמת ש. פומרנץ, ביום 17.7.2011.

הבקשה לביטולו של פסק הדין הוגשה ביום 25.12.2011, ובמסגרתה טען הנתבע, כי יש לבטל את פסק הדין מחובת הצדק, שכן פסק הדין ניתן בטרם חלף המועד להגשתו של כתב הגנה, על פי המועדים הקבועים בדין.

במסגרת תשובתו, מסכים ב"כ התובע כי פסק הדין ניתן בטרם חלף המועד להגשת כתב הגנה, ואולם תולה את הסיבה לכך, בסברה כי לכאורה ראתה באי הגשת כתב הגנה ואי לקיחת כתבי בי דין אשר נשלחו באמצעות הדואר, כחוסר תום לב.

יוצא, כי אין ספק שפסק דין ניתן במקרה זה, באופן לקוי ופגום (ואף הובאה עמדת שני הצדדים בהקשר זה). לכאורה, כאשר פסק הדין אשר ניתן במעמד צד אחד הינו פגום, כבמקרה זה, של פגם מהותי היורד לשורשו של ענין בשאלת המצאת כתבי בי דין, ביטול פסק הדין ייעשה מחובת הצדק, ואף מבלי להתייחס כלל למשקל הטענות ולסיכויי ההצלחה.

עמדה זאת נובעת מההשקפה לפיה לבעל דין קנויה הזכות לקיומו התקין של ההליך, ובכלל זאת, למסירת כתבי טענות כנדרש, שכן ללא המסירה, לא זוכה כלל הנתבעת ליומו בבית המשפט.

ראה לענין זה, א' גורן, "סוגיות בסדר דין אזרחי", מה' 10, עמ' 372, וכן ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ה' 395.

הואיל וכלל יסוד בהליך השיפוטי התקין, קובע כי יש ליתן לנתבע את יומו בביהמ"ש, ככל שניתן היה פסק דין אשר נפל בנתינתו פגם, לא היו נבחנות טענות ההגנה. ראה לענין זה, מ. קשת, "הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי", מה' 15, עמ' 1213.

להבדיל, בימ"ש מאבחן בין פסק דין אשר ניתן על פי צד אחד שלא כהלכה, לבין פסק דין אשר ניתן כהלכה (ראה ע"א 5000/92 בן ציון נ' גורני ואח', פ"ד מח (1) 830), ובמסגרת זאת, רשאי לבטל ביהמ"ש את פסק הדין, לפי שיקול דעתו.

הואיל ולעמדתי נפגעו הזכויות הדיוניות של הנתבע, אני מורה על ביטול פסק דין, אף מבלי להידרש לטענות ההגנה. אוסיף, בשולי הדברים, כי נוטה הייתי לבטל את פסק הדין, גם במידה ומדובר היה בביטול שבשיקול דעת (ולא מחובת הצדק, כפי שנעשה כעת), לאור הטיעונים המפורטים בבקשה לביטול פסק הדין.

הואיל ומדובר בביטול מחובת הצדק, אין צו להוצאות, ואיני מתנה את ביטול פסק הדין בהפקדת עירבון מכל סוג.

כתב הגנה יוגש בתוך 30 ימים מהיום.

ניתנה היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ראפע יחיא דראושה
נתבע: אחמד היבי
שופט :
עורכי דין: