ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מחמוד אחמד מנסי נגד בית דין אזורי לעבודה בירושלים :

בית דין אזורי לעבודה בירושלים

בפני השופטת דיתה פרוז'ינין – נשיאה

מחמוד אחמד מנסי
התובע

ע"י ב"כ עו"ד חליפה עבאסי

נ ג ד

חברת קדישא לעדת בירושלים
הנתבעת

ע"י ב"כ עו"ד גבריאל פרידמן

החלטה

1. לפני בקשת הנתבעת להורות על חיובו של התובע בהפקדת ערובה לשם הבטחת הוצאותיה אם תדחה תביעת התובע נגדה.

2. לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה לה, מצאתי כי יש לדחות את הבקשה.
חיוב תובע בהפקדת ערובה נעשה על פי שיקול דעתו של בית הדין, וככלל, בתי הדין לעבודה אינם מרבים לעשות כן (דב"ע לג/3-31 סבאח ואח' נ' ג' פרץ בן גיאת בע"מ ואח'). זאת, בכדי להבטיח את זכות הגישה לערכאות, אשר הוכרה זה מכבר כזכות יסוד (ע"א 733/95 ארפל אלומיניום בע"מ נ' קליל תעשיות בע"מ, פ"ד נא (3) 577, 628).

3. כאשר מוגשת בקשה לחייב תובע, תושב הרשות הפלשתינית, בהפקדת ערובה יש לשקול את השיקולים הבאים:
"כשהעובד הוא תושב הרשות הפלסטינית – ככלל, אין להטיל על עובד תושב הרשות חובת הפקדת ערובה להבטחת הוצאותיו של המעסיק-הנתבע, רק בשל היותו תושב הרשות. יש לבחון כל מקרה לגופו, על פי נסיבותיו. בתוך כך, תינתן הדעת לשני פנים אלה:
הפן האחד: כל עוד קיימת מניעה לקיומם של הליכי גביה באזור, תידרש מן העובד הוכחה ראשונית לכאורה, ולו ראשית ראיה הנלמדת מפני הדברים, שהתביעה אינה מופרכת על פניה או כי טובים סיכוייו לזכות בה. באמרנו 'טובים הסיכויים' אין כדי לקבוע רף גבוה יותר מזה הנדרש להוכחה הראשונית לכאורה, כאמור לעיל.
הוכחה ראשונית זו תפחת במשקלה, כאשר המדובר הוא בתביעה למימוש זכויות סוציאליות המוקנות מכוח משפט העבודה, כגון שכר מינימום. או אז, יטה בית הדין לפתוח לעובד את שערי בית הדין ולהכשיר את נתיב התביעה למימוש זכויותיו מכוח משפט העבודה המגן. במקרים המתאימים, ייתן בידיו אפשרות לתקן את תביעתו ולהעמידה על בסיס לכאורי מוצק יותר.
הפן האחר: נמצא כי אין התביעה מופרכת על פניה או כי "טובים סיכויי התביעה", ולו לכאורה, וכי על פני הדברים אין המדובר בהליך סרק, יידרש המעסיק להוכיח כי לא יוכל להיפרע מן העובד בהוצאותיו, ככל שיוטלו עליו" (עע (ארצי) 1424/02 פתחי אבו נסאר נגד SAINT PETER IN GALLICANTU, (ניתן ביום 06/07/2003))

4. תביעה זו הינה תביעה לזכויות סוציאליות מכוח חוקי המגן (פיצויי פיטורים ועוד). משכך, אין מקום להטיל על התובע הפקדת ערובה, אשר עלולה לשלול ממנו את זכות הגישה לערכאות.
אמנם, נתגלו בקיעים בטענותיו של התובע, ואולם לא ניתן לקבוע, לפחות לא בשלב זה, כי התביעה מופרכת מיסודה. יש מקום לאפשר לתובע לסיים את פרשת התביעה ולהביא את עדיו, אשר יתכן ויוכלו לשפוך אור על התביעה דנן.

לפיכך נדחית הבקשה.

הדיון הקבוע ליום 16.4.12 יתקיים במועדו.

המזכירות תשלח את ההחלטה בפקס ותוודא הגעתה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מחמוד אחמד מנסי
נתבע: בית דין אזורי לעבודה בירושלים
שופט :
עורכי דין: