ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דליה שפורן נגד מדינת ישראל - לשכת רשום מקרקעין בחיפה :

בקשה מס' 7

בפני כבוד השופטת ר. למלשטריך- לטר

המבקשת

מדינת ישראל - לשכת רשום מקרקעין בחיפה

נגד

המשיבים

1. דליה שפורן

2. עז' המנוח משה קריצמן (קרידמן) ז"ל (המנוח)

3. עז' המנוח משה סיקובסקי (פיקובסקי) ז"ל (המנוח)

בית המשפט המחוזי בחיפה

החלטה

1. המשיבה 1 הגישה את התובענה, בה עתרה למתן סעד הצהרתי, בו יוצהר כי המשכנתא הרשומה ביחס לדירה ברח' וודגווד 30 בחיפה, הידועה כגוש 10809 חלק 13/6 (להלן: "הדירה"), לטובת המשיבים 2-3 סולקה, ולכן יש למוחקה מהרישומים של המבקשת.
נטען כי הכספים נשוא המשכנתא שולמו למשיבים 2-3, ואולם המשכנתא לא הוסרה, כאשר הדבר לא הובא לידיעת הוריה של המשיבה 1, אשר רכשו את הדירה.

2. המבקשת הגישה בקשה להורות על דחיית התובענה על הסף כנגדה, ולחלופין להורות על מחיקת על הסף.
המבקשת טוענת כי בהתאם לסעיף 71(א) לתקנות המקרקעין (ניהול ורישום), התשע"ב-2011 (להלן: "תקנות המקרקעין"), היה על המשיבה 1, כבעלת המקרקעין, להגיש בקשה מתאימה ביחד עם בעלי זכות המשכנתא (או לחלופין יורשיהם). עם זאת, בהמרצת הפתיחה אין כל אזכור לנקיטת פעולה מעין זו, וממילא אין החלטה הדוחה את הבקשה. משכך, התובענה הוגשה נגד המבקשת בהיעדר עילה.
עוד נטען כי התובענה הינה מוקדמת מידי, שכן טרם מוצה ההליך המנהלי הקבוע בחוק - מתן החלטה על-ידי הרשם לענייני מקרקעין (או מפקח), כשלאחר מכן ניתן להגיש ערר לממונה על המרשם. על החלטת הממונה על המרשם ניתן להגיש ערעור לבית המשפט.

3. המשיבה 1 הגישה תגובתה לבקשה לסילוק על הסף. נטען כי סעיף 71(א) לתקנות המקרקעין מתייחס למקרים בהם הצדדים חתמו על שטר ביטול, כשם שחותמים על שטר עסקה. ואולם, במקרה זה לא ניתן להחתים על בעלי זכות המשכנתא שכן הם נפטרו, ואף לא ניתן לאתר את יורשיהם.
המשיבה 1 ציינה כי כל ניסיונותיה לאתר את יורשיהם של המשיבים 2-3 עלו בתוהו, ולכן גם לא ניתן למצות את ההליך המנהלי.

4. סעיף 71(א) לתקנות המקרקעין מורה כדלקמן: "רישום ניתן לביטול על-פי בקשת הצדדים, ובלבד שחתמו על שטר ביטול בדרך שחותמים על שטר עסקה" (ההדגשה אינה במקור).
קרי, מלשון הסעיף עולה מפורשות כי שני הצדדים אשר חתמו על העסקה לרישום משכנתא, נדרשים לחתום על השטר לביטולה.

5. בשלב זה טורח עדין ב"כ המשיבה 1 לאיתור היורשים וממתין לתגובה בכתב ממשרד הפנים. אם אכן מאמצים ראויים שנעשו יעלו כי אין יורשים למשיבים, הרי שלא ניתן יהיה לבצע חתימת הצדדים על שטר ביטול ויהיה צורך בפסק דין הצהרתי, לאחר שיוכחו העובדות הצריכות לענין.

6. אכן, יש צדק בדברי המבקשת, שכן נכון להקדים ולבצע את עבודת המחקר, ורק לאחר מכן להגיש תביעה. מכל מקום, באשר לתיקון שמות בעלי זכות המשכנתא אצל רשם המקרקעין, את זיהוי השם הנכון יש לברר מול רשם המקרקעין, ורק לאחר מכן להגיע עם התוצאות לפתחו של בית המשפט.

7. בשל צאתי לשבתון ביום 1.5.12, נקבע התיק לקדם משפט ליום 15.10.12 שעה 09:40.
היה ולא יושלמו עד למועד זה פעולות ב"כ המשיבה 1, לרבות זיהוי נכון של שמות בעלי זכות המשכנתא מול רשם המקרקעין, אורה על מחיקת התביעה.

5. בנסיבות המקרה ,בשלב זה אינני מורה על סילוק התובענה על הסף כנגד המבקשת.

6. המזכירות תשלח החלטה זו לצדדים.

ניתן היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.

עמוד 2 מתוך 3


מעורבים
תובע: דליה שפורן
נתבע: מדינת ישראל - לשכת רשום מקרקעין בחיפה
שופט :
עורכי דין: