ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבינועם רדיע נגד כונס הנכסים הרשמי - מחוז ת"א :

בקשה מס' 20.

בפני כבוד השופט חגי ברנר

מבקש

אבינועם רדיע

נגד

משיבים

  1. כונס הנכסים הרשמי - מחוז ת"א
  2. עו"ד ארז חבר, נאמן

בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו

החלטה

בהחלטתי מיום 11.5.2011, במסגרת דיון בבקשת החייב למתן הפטר, אליו התייצבו חלק מנושיו, דנתי בכל הנושאים שעמדו על הפרק וקבעתי כי כל שנותר הוא לקבוע מהו הסכום שראוי להשית על החייב כתנאי לקבלת ההפטר, כאשר לענין זה יש להמתין לבדיקת שוויו של הנכס שלחייב זכויות בו. לאחר בדיקה כאמור הודיע הנאמן כי שווי זכויותיו של החייב בנכס הינו 60,000 ₪. עוד הודיע הנאמן כי הסכום החודשי ששולם על ידי החייב היה נמוך יתר על המידה, ובדיעבד, ראוי להגדילו כך שהחייב יוסיף לקופה סכום נוסף של 52,500 ₪. הכנ"ר תמך בעמדת הנאמן.

בעקבות כך אחד הנושים הודיע על התנגדותו למתן ההפטר, ובמסגרת הודעה זו הוא שב והעלה טענות שכבר נדונו לגופו של ענין בהחלטתי מיום 11.5.2011.

החייב מצידו הודיע בתגובה להודעת הנאמן כי שוויו של הנכס נמוך הרבה יותר, וממילא, זכויותיו בנכס מוקנות לנאמן, שרשאי לפעול למימושן. לחלופין, הוא הציע לפדות את הזכויות תמורת תשלום של 15,000 ₪.

אין מקום להזקק לטענות של הנושה שנבחנו והוכרעו עוד במסגרת ההחלטה מיום 11.5.2011. אין גם מקום להגדיל בדיעבד את התשלום החודשי שהושת על החייב, שכן החייב לא הסתיר דבר מפני הנאמן, ודיווח על הכנסתו החודשית באופן שוטף.

במצב הדברים הנוכחי, לנוכח המחלוקת בענין שווי זכויותיו של החייב בנכס, אין מנוס אלא לקבל את הצעתו של החייב לפיה הנכס לא ייפדה, והנאמן יוכל לפעול למימוש זכויותיו של החייב, מבלי שהדבר אמור למנוע מתן הפטר לחייב, שהרי מתן הפטר איננו מפקיע מהנאמן את הזכויות בנכסי החייב שהוקנו לו עם הכרזתו של החייב פושט רגל. מאידך, לא ניתן לאלץ חייב לפדות זכויות בנכס כתנאי למתן הפטר, אם הוא מוותר על זכותו זו.

כל הנימוקים בזכות מתן ההפטר פורטו כבר בהחלטתי מיום 11.5.2011 ואין צורך לחזור עליהם.

בבואי לקבוע את גובה הסכום המהווה תנאי למתן הפטר, יש ליתן משקל להכנסתו החודשית של החייב, שהינה 10,000 ₪ נטו. מאידך, החייב בן 48, מפרנס משפחה בת שש נפשות, ומצוי בהליכי פש"ר כעשר שנים.

לפיכך, ניתן לחייב הפטר מותנה, והתנאי הוא שהחייב יוסיף לקופה סך של 10,000 ₪, וזאת יעשה תוך שישה חודשים. תנאי נוסף הוא שככל שישנו חוב פיגורים, הוא יסולק תוך 30 יום.

ניתן לנאמן היתר לנקוט בהליכים משפטיים בבית משפט מוסמך לשם מימוש זכויותיו של החייב בנכס. כמו כן, על הנאמן להכריע בתביעות החוב, כפי שהוריתי בהחלטה מיום 11.5.2011, ולבדוק האם בקופתה של אורלי רדיע לא הופקדו בטעות כספים שיש להעבירם לקופת החייב.

המזכירות תשלח ההחלטה לצדדים ותסרוק ההחלטה במסגרת בקשה מס' 20.

ניתנה היום, כ"ג ניסן תשע"ב, 15 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אבינועם רדיע
נתבע: כונס הנכסים הרשמי - מחוז ת"א
שופט :
עורכי דין: