ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משה זפרני נגד חברת דוראל בע''מ :

משה זפרני

נ ג ד

חברת דוראל בע''מ

בית משפט השלום בשבתו כבית משפט לתביעות קטנות בטבריה

כב' השופטת רים נדאף

פסק דין

1. עניינה של התביעה הנדונה הוא בפגמים נטענים בעבודת סלילת הכביש והמדרכה שביצעה הנתבעת בכביש שעובר ליד ביתו של התובע בהרחבה של קיבוץ אפיק ברמת הגולן. התובע טוען לעבודה רשלנית מצד הנתבעת בקטע הכביש העובר ליד ביתו, הזמין מהנדס אשר נתן את חוות דעתו לעניין הליקויים הללו, ועלות תיקונם, פנה לאנשי הנתבעת, ומשלא נענה עניינית, הגיש את התביעה הנדונה על סך 24,000 ₪.

2. הנתבעת טענה כי היא מחויבת לפעול בהתאם להחלטת המועצה האזורית, אשר הטילה עליה את משימת ביצוע עבודות הפיתוח של היישוב, תוך הסכמה כי היא תפקח על עבודותיה של הנתבעת בשטח. הנתבעת הפנתה להחלטת מינהל מקרקעי ישראל מס' 1180 מיום 12.3.2009, וכן הפנתה לסעיפים 1 ו-5 לחוק רשויות מקומיות (מהנדס רשות מקומית), תשנ"ב - 1991.

הנתבעת טוענת כי האחריות לביצוע עבודות הפיתוח, כמו גם הפיקוח עליהם, נתונה אך ורק בידי הרשות המקומית, שהיא המועצה האזורית, ואין לתובע כל זכות לבקר או לפקח על עבודות הפיתוח של הנתבעת בשטח, או לתת לנתבעת כל הוראות או הערות בדבר ביצוע העבודות.

הנתבעת טוענת כי העבודות טרם נמסרו למועצה האזורית, לפיכך אין מקום לשמוע מפיו של התובע כל טענה באותו כיוון.

3. היום 17.2.2012 התקיים דיון בתיק בו שמעתי את עדויות הצדדים, ולאחר ששמעתי את העדויות הגעתי למסקנה כי דין התביעה להידחות.

4. אמנם נחתם הסכם בין התובע לנתבעת לצורך ביצוע עבודות פיתוח, ואומנם שולם סכום נכבד על ידי התובע בגין עבודות הפיתוח, אך מעיון באותו הסכם עולה כי הנתבעת לא התחייבה כלפי התובע בכל התחייבות לרמת עבודה מסוימת, או לרמת גימור מסוימת, או לביצוע העבודה לפי התוכניות או הדרישות של התובע בכל צורה שהיא. אדרבא, מעיון בסעיף 6 להסכם עולה כי הנתבעת הייתה אמורה לבצע את העבודות על פי לוח הזמנים שנקבע על ידי האגודה ומהנדס המועצה האזורית, ובשלבים שנקבעו על ידי מהנדס המועצה האזורית, ללא קשר לדרישות, תוכניות, או ציפיות המשתכנים, וביניהם התובע.

5. אין מחלוקת כי העבודות עליהן מלין התובע בתביעתו, הן עבודות שבוצעו על ידי הנתבעת במרחב הציבורי, היינו במדרכה שבכביש שעובר באותו איזור של ההרחבה, ולא נגעו כלל וכלל לעבודות שבוצעו בשטחו הפרטי של התובע.

6. נוכח מערכת היחסים כפי שפורטה לעיל, ונוכח העובדה כי כל העבודות עליהן מלין התובע בוצעו אך ורק בשטח הציבורי ולא בשטח הפרטי של התובע, אין לתובע כל זכות לתבוע בגין רשלנות או עבודה לקויה מצד הנתבעת באותן עבודות.

7. הסעד שיכול לעתור לו התובע הוא לא כנגד הנתבעת, אלא כנגד מי שמחזיק או אחראי על אותו מרחב ציבורי אשר בתחומו מבוצע הפרויקט. ביחסים בין הנתבעת לתובע, אין כל זכות לתובע לדרוש או לצפות מהנתבעת לעמוד בדרישותיו הפרטיות או בצפיותיו לרמת גימור או עבודה מסוימת.

8. לאור כל האמור לעיל, אני דוחה את התביעה, ומחייבת את התובע לשלם לנתבעת הוצאות משפט בסך 400 ₪.

המזכירות תמציא העתק פסק דין זה לצדדים.

ניתן היום, כ"ד שבט תשע"ב, 17 פברואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: משה זפרני
נתבע: חברת דוראל בע''מ
שופט :
עורכי דין: