ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ש. שלמה רכב בע"מ נגד שחאדה ראיד :

1. ש. שלמה רכב בע"מ

2. שלמה חברה לביטוח בע"מ

נ ג ד

1. שחאדה ראיד

2. מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

בית משפט השלום בתל-אביב-יפו

כב' השופטת יסכה רוטנברג

פסק דין

התביעה יסודה בנזקים שנגרמו לרכב התובעות בתאונה הנדונה. כתוצאה מהתאונה נפגעו שני הרכבים המעורבים. נהג רכב הנתבעים הגיש תביעה על הנזקים שנגרמו לרכבו באותה תאונה (ת.א.מ. 25177-05-10 בבית משפט השלום בנצרת), התביעה נתבררה לגופה, וניתן בה פסק דין הקובע שיש לקבל את התביעה תוך ייחוס אשם תורם בשיעור של 15%. התוצאה היתה שהנתבעים, התובעים בפני, חוייבו לשלם לתובע 85% מנזקיו.

התובעים טוענים שלאור פסק הדין האמור, יש לחייב את הנתבעים לשלם להם 15% מסכום התביעה. הנתבעים טוענים שדין התביעה להידחות, ומדובר באשם תורם שאינו מקים עילת תביעה. במועד הדיון הסכימו הצדדים שכל צד יטען טענותיו, וייתן פסק דין על יסוד החומר הקיים בתיק.

בחנתי את טענות הצדדים ואת כל החומר בפני, והגעתי למסקנה שדין התביעה להידחות. התובעות לא הוכיחו שמדובר באשם תורם המקים עליה לתביעה, וגרסתן לגבי נסיבות התאונה, נדחתה בהליך הקודם. התובעות טענו, בכתב התביעה, שהתאונה נגרמה כתוצאה מכך שרכב הנתבעים פגע ברכבן מאחור. הנתבעים טענו, שרכב התובעת סטה לפתע לנתיב נסיעת רכבם, וכך אירעה התאונה. מפסק הדין שניתן בהליך הקודם עולה שנתקבלה גרסת הנתבעים, היינו יש לדחות את הטענה בדבר פגיעה מאחור. אומנם פסק הדין ניתן לפי סעיף 79א, ללא נימוקים, אך כך משמע מתוצאות פסק הדין.

אכן כן, נקבע שיש ליחס לתובע, הוא הנתבע 1 בפני, אשם תורם בשיעור של 15%. עם זאת לא הוכח שיש באשם תורם זה כדי לבסס עילה לתביעה. בהתחשב בכך שמדובר באשם תורם של 15% בלבד, ובהתחשב בכך שגרסת התובעות לאירוע התאונה נדחתה, נראה שלא רק שלא הוכח שמדובר באשם תורם המקים עילה לתביעה, והנטל לעניין זה רובץ על התובעות, אלא שהוכח שאין מדובר באשם תורם המקים עילה לתביעה.

בנסיבות אלה יש לדחות את התביעה. אינני סבורה שהיה מקום לניהול הליך זה, ויש ליתן לכך ביטוי בהוצאות. לאור האמור, התביעה נדחית. התובעות יישאו בהוצאות הנתבעים בסך 1,500 ₪.

המזכירות מתבקשת לשלוח לצדדים עותק מפסק הדין.

ניתן היום, י"א שבט תשע"ב, 04 פברואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ש. שלמה רכב בע"מ
נתבע: שחאדה ראיד
שופט :
עורכי דין: