ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד נאזם אבו סלים :

מדינת ישראל

נ ג ד

נאזם אבו סלים (עציר)

בית משפט השלום בנצרת

כב' השופטת - לילי יונג-גפר, סגנית הנשיא

החלטה

1. ביום 15.6.11, היום שנועד לתחילת שמיעת הראיות בתיק זה, התייצבו בפני באי כוח הצדדים והודיעו על הסדר דיוני שאליו הגיעו, ואשר ייתר את שמיעת הראיות בתיק. בהתאם לאותו הסדר סוכם כי כל חומר הראיות יוגש לבית המשפט, ניתנו הסכמות באשר למשקלן של ראיות מרכזיות, והוסכם כי כל צד יבקש לפרש את הראיות על פי שיטתו.

2. בהתאם להסכמה שבין הצדדים הוחלט כי סיכומי התביעה יוגשו עד ליום 7.8.11 ביחד עם חומר הראיות, והסניגור יגיש סיכומיו עד ליום 1.10.11, עם זכות תשובה לתביעה תוך 15 יום.

מתן הכרעת הדין נקבע ליום 10.11.11.

3. ביום 10.8.11 הוגשו סיכומי התביעה, אך סיכומי ההגנה לא הוגשו במועדם וגם לא הוגשה כל בקשה להארכת המועד. רק ביום 8.11.11, יומיים לפני המועד שנקבע למתן הכרעת הדין, הגיש הסניגור בקשה להארכת המועד להגשת סיכומיו עד ליום 30.11.11, בנימוק של עומס עבודה בלתי רגיל.

בסעיף 2 לבקשה, כתב הסניגור כך: "אם הטיעונים לא יוגשו עד המועד המבוקש, מוסכם כי ההכרעה בבקשה תיעשה בלעדי הטיעונים".

הנחתי היא כי חרף הניסוח הלקוי, היתה כוונת הסניגור לסיכומים ולהכרעת הדין, שכן לא עמדה על הפרק כל בקשה, והסניגור לא היה אמור להגיש טיעונים אלא סיכומים.

4. בהחלטה מאותו יום הבעתי צער על כי הסניגור בחר להגיש בקשה זו במועד שבו הוגשה, אך על מנת שלא לפגוע בהגנת הנאשם, נעתרתי לבקשה, הארכתי את המועד להגשת הסיכומים עד ליום 30.11.11, וקבעתי את מתן הכרעת הדין ליום 30.1.12 (בהתחשב בשהייתי בשבתון במהלך תקופה זו).

5. גם עד ליום 30.11.11 או לאחר מכן לא הגיש הסניגור את סיכומיו, ואף לא טרח להגיש בקשה להארכת המועד להגשתם או הסבר לאי הגשתם. סיכומי ההגנה לא הוגשו, איפוא, עד עצם היום הזה.

בנסיבות אלו, שקלתי לפעול בהתאם להודעתו של הסניגור בבקשה מיום 8.11.11, ולתת את הכרעת הדין בתיק זה בלא סיכומי ההגנה.

כמובן שצעד כזה הינו בעל משמעות חמורה לגבי הנאשם, במיוחד נוכח ההסדר הדיוני שבמסגרתו הוגש כל חומר הראיות בהסכמה, וכאשר הימנעות מהגשת סיכומים מותירה אותו למעשה בלא כל טיעון נגד הרשעתו, כפי שדורשת התביעה.

6. בנסיבות אלו, ולאור העובדה כי אין מדובר במחדל של הנאשם אלא של הסניגור, החלטתי לאפשר לסניגור הזדמנות נוספת להגיש סיכומיו, על מנת שהגנתו של הנאשם לא תקופח.

עם זאת, מובהר בזה כי לא תינתנה הזדמנויות נוספות, וכי במידה והסיכומים לא יוגשו עד למועד שיקבע בהחלטה זו, תינתן הכרעת הדין בלא סיכומי הגנה.

אני מאריכה, איפוא, את המועד להגשת סיכומי ההגנה עד ליום 5.2.12.

ישיבת 30.1.12 שנועדה למתן הכרעת הדין מבוטלת.

אני קובעת את מתן הכרעת הדין ליום 20.2.12 בשעה 09:00.

בישיבה זו אדון גם בחיוב הסניגור בהוצאות אישיות.

תוכן ההחלטה יובא לידיעת הנאשם באמצעות הסניגור.

המזכירות תשלח החלטה זו לב"כ הצדדים.

ניתנה היום, כ"ז טבת תשע"ב, 22 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: נאזם אבו סלים
שופט :
עורכי דין: