ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלברט אוחנה נגד הפניקס חברה לביטוח בע"מ :

אלברט אוחנה

נ ג ד

הפניקס חברה לביטוח בע"מ

בית משפט השלום ברמלה

כב' הרשם דן סעדון

החלטה

לפני בקשה למחיקת כותרת.

1. התובע הגיש תביעה כספית בסדר דין מקוצר לתשלום תגמולי ביטוח על פי פוליסת ביטוח לביטוח תאונות אישיות שביטחה הנתבעת את אשת התובע במסגרת ביטוח קבוצתי לעובדי עיריית ת"א ובני זוגם.

2. הפוליסה כוללת בין היתר כיסוי למקרה של נכות צמיתה מתאונה באופן של מתן פיצוי חד פעמי על סך 300,000 ₪ וסך של 1000 ₪ לשבוע עבור כל שבוע של אי כושר לעבוד וזאת עד 104 שבועות.

3. התובע נפגע בגופו במהלך עבודתו (להלן:"התאונה"). רופא תעסוקתי קבע כי מאז התאונה איבד התובע את עושר עבודתו לצמיתות וכי שיעור נכותו של התובע, בהתאם לקביעות המל"ל היא 100%. בפועל נקבעה לתובע נכות צמיתה בשיעור של 90% על ידי המל"ל תוך הפעלת תקנה 15 כל שנכותו של התובע על פי קביעת המל"ל עומדת על 100%.

4. לאור האמור תבע התובע את הפיצוי החד פעמי בצירוף פיצוי שבועי בגין אי כושר עבודה למשך 102 שבועות. בסה"כ מסתכם הסכום הנתבע ב-435,934 ₪.

5. הנתבעת טוענת כי יש למחוק את כותרת התביעה מן הטעמים הבאים: ראשית, נאמר כי הפוליסה עליה מבוססת התביעה היא קבוצתית ולא אישית על כן אין התקשרות חוזית בין הנתבעת לתובע. שנית נאמר כי במקרה הנוכחי מוגדרת התאונה כתאונת דרכים והפוליסה אינה מכסה מקרים המוגדרים כתאונת דרכים. שלישית, נאמר כי התביעה אינה לפיצוי קצוב מן הטעמים הבאים: (א) בפוליסה נקבע כי הנכות הקובעת היא הנכות הרפואית ולא תוספות; (ב) אין לתובע הוכחה על 102 שבועות בהם שהה באי כושר; (ג) על פי הפוליסה, פוסקת זכאותו של התובע לקבל פיצוי שבועי בגין אי כושר וזאת ממועד קביעת הנכות על ידי המל"ל כך שהסכום עליו מבוססת התביעה שגוי.

דיון והכרעה

6. דין הבקשה להידחות. אין חולק כי מדובר במקרה זה בפוליסת ביטוח קבוצתית שהפיקה הנתבעת עבור עובדי עיריית ת"א ובני זוגם. התחייבותה של הנתבעת היא אפוא התחייבות לפצות לא רק את רעייתו של התובע, כפי הנראה עובדת עיריית ת"א, אלא גם את בן זוגה, התובע, בקרות מקרה הביטוח. על כן, לצורך קיומה של התחייבות תקפה כזו לא נדרשת התקשרות חוזית ישירה בין התובע לנתבעת. בנסיבות אלה אין באי קיומה של התקשרות ישירה בין הצדדים עילה למחיקת הכותרת.

8. ההלכה הפסוקה קובעת כי סכום קצוב הוא סכום הניתן לקביעה אריתמטית פשוטה ללא צורך בשומה או הערכה. עם זאת, נפסק, כי סכום קצוב אינו חייב להיות בהכרח סכום מוסכם. העובדה שבין הצדדים נטושה מחלוקת על גובה הסכום הנתבע או על הזכאות בו אינה עילה למחיקת כותרת. במקרה הנדון, גם אם חולקת הנתבעת על שיעור נכותו של התובע כמו גם על היעדר הוכחה על התקופה בה היה התובע שרוי במצב של אי כושר וכן על זכאות התובע לפיצוי שבועי לאחר מועד קביעת נכותו על ידי המל"ל - אין בכל אלה כדי לפגוע בהיות הסכום הנתבע סכום קצוב הניתן לחישוב בנקל מתוך הפוליסה.

9. הטענה כי התאונה היא בגדר תאונת דרכים שאינה מכוסה בפוליסה היא טענת הגנה. ככזו, דינה להתברר במסגרת בקשת הרשות להתגונן ואין בה, כשלעצמה, בגדר טעם לפסול את התביעה מלהתברר בסדר דין מקוצר.

1 סוף דבר, הבקשה נדחית. המזכירות תקבע מועד לדיון בבר"ל לפי היומן. הנתבעת תשלם לתובע הוצאות הבקשה בסך 1800 ₪ ללא קשר לתוצאות.

ניתנה היום, כ"ז טבת תשע"ב, 22 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אלברט אוחנה
נתבע: הפניקס חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: