ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משטרת ישראל תביעות- שלוחת אשדוד נגד עינת אנט אמזלג :

ת"פ (אשדוד) 37218-03-11

ת"פ (אשדוד) 38567-03-11

משטרת ישראל תביעות- שלוחת אשדוד

נ ג ד

1. עינת אנט אמזלג (אחר/נוסף)

2. תמיר לזרוביץ (אחר/נוסף)

בית משפט השלום באשדוד

בפני כב' השופט הבכיר חיים חדש

מאשימה מדינת ישראל באמצעות עו"ד לי גולדנברג

ב"כ הנאשם עו"ד מוטי אזולאי

גזר דין

1. הנאשם הורשע על פי הודעתו, לאחר שצרף שלושה תיקים בעבירות של החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית ובעבירה של החזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית;

1.1 בתאריך 3/1/10, החזיק הנאשם ביחידת דיור באשדוד בסם מסוכן מסוג קנבוס,

במשקל של 0.1615 גרם נטו, לצריכתו העצמית, ללא היתר להחזיקו.

1.2 בתאריך 21/9/11 החזיק הנאשם, באשדוד, סם מסוכן מסוג חשיש במשקל נטו

כולל של 17.25 גרם - ברכבו, ובשני מקומות בביתו - גם כן לצריכה עצמית.

1.3 בתאריך 29/3/11, החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג חשיש במשקל נטו של 98.90

גרם, שלא לצריכה עצמית - וברשותו גם נתפס סכום כסף יחסית גדול, לרבות

מטבע זר.

2. התביעה עותרת להשית על הנאשם עונש של מאסר בפועל, הפעלת מאסר מותנה התלוי ועומד כנגדו, במצטבר, מאסר על תנאי, פסילה בפועל, פסילה על תנאי וכן עותרת לחילוט הכסף שנתפס וכן על הטלת קנס מרתיע.

3. בין היתר, ציינה התביעה כי עבירות כנגד פקודת הסמים גורמות לנזק חברתי - ועבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית היא מן החמורות שבספר החוקים, ולטעמה העונש צריך להיות בהתאם.

4. התביעה מצביעה על עברו הפלילי של הנאשם וכן על העובדה כי תלוי ועומד כנגד הנאשם עונש מאסר על תנאי בן 6 חודשים.

5. אומנם שרות המבחן הגיש תסקירים חיוביים בעניינו, אולם התביעה מציינת כי המלצת שירות המבחן כשמה הוא, המלצה בלבד, כשהוא שוקל בעיקר שיקולי שיקום, כאשר בית המשפט אמור לשקול את אינטרס הציבור בכללותו.

6. התביעה הגישה לבית המשפט פסיקה התומכת בעמדתו.

7. לעומתה, עתר הסנגור להקל בדינו של הנאשם, שהוא כבן 41 וחייו עברו טלטלה, שבגינה בחר את הדרך הקלה של עישון סמים, כדי לברוח מן המציאות.

7.1 הטלטלה כללה מחד את קריסת עסקו של הנאשם, חנות רהיטים, כשבעקבות

פשיטת הרגל, הוא נקלע לחובות רבים ונפתחו לו תיקי הוצל"פ, כאשר נושים רבים מתדפקים על דלת הבית כדי לגבות את חובו אליהם.

7.2 בנוסף, עלו חייו של הנאשם עם אשתו על שרטון והם התגרשו לאחר חמש שנות נישואים.

8. לדברי הסנגור, הנאשם הביע רצון לשנות את אורחות חייו; משפחתו ביקשה שיוכיח את

הצהרותיו במעשים, והוא יזם מפגשים עם עובדים סוציאליים וגם עם קצינת המבחן.

8.1 במסגרת לקיחת האחריות - כך טען הסנגור - גם צרף הנאשם שני תיקים נוספים,

שבהם הודה.

9. הסנגור טען כי בפועל שינה הנאשם את דפוסי התנהגותו, עבר לעיר חולון, התרחק מן

החברה שהיה בה ואף החל לעבוד בחודש יולי 2011 כעוזר נהג בתחום ההובלות.

9.1 בין היתר הוגש מכתב המלצה של המעביד.

10. הסנגור הפנה לתסקירו של שירות המבחן המחזק את דברי הנאשם ביחס לשינוי בדפוסי התנהגותו ושירות המבחן אף שילב אותו בקבוצת טיפול לנפגעי סמים.

11. על כן עתר אז הנאשם להאריך את עונש המאסר על תנאי התלוי ועומד נגדו ולהטיל עליו צו מבחן שיהווה למעשה הרתעה להמשך.

12. אשר לפסילה ביקש הסנגור שבית המשפט יסתפק בפסילה על תנאי בלבד, שכן הוא נפסל כבר בפסילה מטעם מכון הבריאות, כך שכדי לקבל רישיון מחדש, ייאלץ הנאשם בכל מקרה להוכיח שהוא כשיר לנהוג שוב.

13. כבר בהחלטה מיום 9/10/11, לאחר שעיינתי בתסקיריו המלומדים של שירות המבחן, ציינתי כי תפקידו של שירות המבחן הוא אכן לשקול בעיקר את האינטרס של הנאשם, אך בית המשפט חייב להעמיד לנגד עיניו גם את אינטרס הציבור ובעבירות חמורות מסוג העבירה של החזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית, אינטרס הציבור הוא להרחיק את העבריין אל מאחורי סורג ובריח - ולתקופה ארוכה, או לפחות להרתיעו ולהרתיע אחרים בעונשים הולמים.

14. על כן סברתי שאין מקום לאמץ את המלצתו מרחיקת הלכת של שירות המבחן - להסתפק בהעמדתו של הנאשם בצו מבחן ולהאריך את תקופת המאסר על תנאי התלויה ועומדת כנגדו, גם אם מדובר בצו מבחן האמור להמשיך את האפיק הטיפולי לנאשם.

15. יחד עם זאת, לאור שיתוף הפעולה של הנאשם עם שירות המבחן והתבטאותו המשדרת מוטיבציה פנימית לערוך שינוי משמעותי בחייו, מבלי להתחייב לעונש שיוטל על הנאשם, הוריתי גם לממונה על עבודות השירות להגיש לבית המשפט חוות דעת בדבר האפשרות שעונש מאסר באם יוטל על הנאשם ירוצה בעבודות שירות.

16. היום התקבל בבית המשפט תסקיר משלים לעונש מטעם שירות המבחן, בעניינו של הנאשם, הנושא תאריך 19/1/12, ממנו עולה כי במהלך תקופת הדחייה, המשיך הנאשם את התהליך הטיפולי ביחידה לנפגעי סמים בחולון, שיתף פעולה עם התהליך והשתלב בטיפול פרטני.

16.1 מחודש פברואר ימונה לו מטפל חדש.

17. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם מגלה אחריות למצבו ומבקש לערוך שינוי משמעותי בחייו.

18. על כן סבור שירות המבחן ששילובו בטיפול יסייע לו להעמיק ולבסס את תהליך השינוי הפנימי ובנוסף ממליץ שירות המבחן להטיל צו לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות.

18.1 שירות המבחן אף גיבש עבורו תוכנית לפיה ישתלב במתנ"ס בתפקידי אחזקה.

19. כאמור, המלצתו של שירות המבחן מרחיקת לכת ובית המשפט חייב לשוות לנגד עיניו גם את אינטרס הציבור ולא רק את האינטרס השיקומי של הנאשם - ולא יעלה על הדעת כי לפחות בעבירה חמורה כמו החזקת סם שלא לצריכה עצמית, לא ירצה הנאשם עונש של מאסר - ולו בעבודות שירות.

19.1 על כן כאמור גם ביקשתי לקבל חוות דעת מטעם הממונה על עבודות השירות.

20. אין ספק כי מדובר בעבירות חמורות - בייחוד העבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית וצודקת התביעה בציינה כי מדובר בעבירה מן החמורות שבספר החוקים.

21. חומרת העבירות מתחדדת לנוכח העובדה כי לנאשם עבר פלילי מעיק גם בהתחשב בגילו, הן בעבירות סמים, אך גם בעבירות אחרות.

22. היא מתחדדת עוד יותר לנוכח העובדה שהעבירות בוצעו למרות קיומו של עונש מאסר על תנאי התלוי ועומד כנגד הנאשם, מתיק פלילי 2312/09 שבו הורשע הנאשם הן בעבירת סמים, אך גם בניסיון להשמדת ראיות.

23. יחד עם זאת, התחשבתי בעובדה כי הנאשם הודה בשלושת התיקים, צירף אותם וחסך מזמנו של בית המשפט.

24. התחשבתי בנסיבותיו האישיות האישיותיות והמשפחתיות המיוחדות של הנאשם כפי שעולות מתסקיריו של שירות המבחן אך גם מדברי הנאשם ובא כוחו.

24.1 בין היתר קריסת עסקו וקריסת נישואיו.

25. בייחוד התחשבתי בשיתוף הפעולה של הנאשם עם שירות המבחן ובהשתלבותו בתהליך טיפולי שאמור להוציא אותו מנגע הסמים ולהעלות אותו על דרך חדשה.

26. על כן החלטתי, למרות קיומו של עונש המאסר על תנאי להימנע להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל - הנני משית עליו, לאחר ששמעתי את דברי ב"כ הצדדים, את דברי הנאשם עצמו ושקלתי כל שאר השיקולים הצריכים לעניין, את העונשים הבאים:

26.1 6 חודשי מאסר.

26.2 הנני מפעיל את עונש המאסר על תנאי בן 6 חודשים התלוי ועומד כנגד הנאשם מת"פ 2312/09.

26.3 עונש המאסר על תנאי יופעל בחופף לעונש המאסר בפועל שנגזר לעיל - ושניהם ירוצו בעבודות שירות בהתאם לתוכנית שגובשה עם הנאשם על ידי הממונה על עבודות השירות.

26.3.1 המדובר בעבודה בבית אבות משען בחולון.

26.3.2 עבודות תבוצענה במהלך 5 ימים בשבוע, 8 וחצי שעות עבודה ביום.

26.3.3 העבודות תחלנה ביום 9/2/12 ובמועד זה יתייצב הנאשם בפני הממונה על עבודות השירות במפקדת מחוז מרכז, בהתאם לכתובת המצוינת בחוות הדעת הממונה מיום 12/12/11.

26.3.4 הפיקוח על העבודות יבוצע על ידי מר חביב אסרף.

26.3.5 מובהר לנאשם כי בתקופת ביצוע העבודות עליו לציית לכל הוראות מקום העבודה ולהיות ערוך גם לביקורי פתע, שאם לא כן, מוסמך הממונה להפסיק את ביצוע העבודות לאלתר והנאשם ישלים את תקופת המאסר - מאחורי סורג ובריח.

26.3.5 בקשת הממונה על עבודות השירות - חלק מתנאי העבודה הם ניקיון מסמים, באופן שאם תתגלה מעורבות פעילה בין בגילוי סם ובין בניסיון זיוף דגימת שתן, יהווה הדבר הפרה של תנאי עבודות השירות.

26.4 מאחר ו- 6 חודשי מאסר על תנאי לא יותירו את הנאשם, הנני משית עליו 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים והתנאי הוא כי במשך שלוש שנים מהיום לא יעבור הנאשם עבירה כנגד פקודת הסמים למעט החזקת סם לצריכה עצמית.

26.5 6 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים והתנאי הוא כי במשך שלוש שנים מהיום לא יעבור הנאשם עבירה של החזקת סם לצריכה עצמית.

26.6 קנס בסך 3,500 ש"ח או 35 ימי מאסר תמורתו.

26.7 סכום הכסף שנתפס אצל הנאשם יחולט - וישמש לכיסוי חלקי של הקנס.

26.7.1 היתרה תשולם בתוך 30 יום מהיום.

26.8 הנני פוסל את הנאשם מלקבל רישיון נהיגה למשך 6 חודשים מהיום.

26.9 פסילה על תנאי בת 12 חודשים, למשך שלוש שנים והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים מהיום לא יעבור הנאשם עבירה כלשהי כנגד פקודת הסמים.

27. זכות ערעור תוך 45 יום לבית מחוזי באר שבע.

החלטה

1. הסמים שהם מוצג בתיק יושמדו מאחר והנאשם הודה בהחזקתם.

2. אשר לריצוי עבודות השירות - מאחר והן אמורות להתחיל ממילא בעוד כשלושה שבועות אין מקום לעכב את ביצוע גזר הדין בכל הנוגע להן מעבר למועד זה, בהתחשב בהערכות הכוללת של הממונה על עבודות השירות והעובדה כי אין מדובר בעונש של מאסר בפועל אלא כזה שירוצה בעבודות שירות כאשר הנאשם איננו עובד היום, כפי דבריו לעיל.

2.1 אשר על כן מעוכב ביצוע פסק הדין ב - 45 יום לצורך שקילת הגשת ערעור, אך למעט מרכיב עבודות השירות - שיעוכב עד ליום 8/2/12 ועד בכלל.

ניתנה והודעה היום כ"ז טבת תשע"ב, 22/01/2012 במעמד הנוכחים.


מעורבים
תובע: משטרת ישראל תביעות- שלוחת אשדוד
נתבע: עינת אנט אמזלג
שופט :
עורכי דין: