ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יעקב סדיק נגד בנק לאומי לישראל בע''מ סניף עפולה :

יעקב סדיק

נ ג ד

1. בנק לאומי לישראל בע''מ סניף עפולה

2. עו'ד רון כהנא -המנהל המיוחד

3. כונס הנכסים הרשמי

בבית המשפט העליון

 

כבוד השופט י' עמית

בקשה לעיכוב ביצוע הליכים בתיקי הוצאה לפועל

החלטה

1. בקשה למתן סעד זמני לתקופת הערעור המורה על עיכוב הליכי ההוצאה לפועל הפתוחים נגד המבקש בלשכות הוצאה לפועל שונות בארץ, עד להחלטה בערעורו על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת (כב' השופט י' בן חמו), בה נתקבלה בקשת הנושה לחזור בו מהליך פשיטת הרגל בו פתח והוחלט לבטל את צו הכינוס שניתן בעניינו של המבקש.

2. מהבקשה ונספחיה עולה כי המשיב 1, בנק לאומי לישראל, אשר הינו אחד מנושיו של המבקש, פתח בהליך פשיטת רגל נגד המבקש, במסגרתו נתבקש צו לכינוס נכסיו. לאחר שהמשיב הגיע למסקנה כי אין תועלת לנושים במימוש נכסי החייב, הוא הגיש בקשה לחזור בו מהליך פשיטת הרגל.

3. מהחלטת בית משפט קמא עולה כי חוות דעת שהוגשה לבית המשפט על ידי המנהל המיוחד, לצד טענות נוספות שהועלו בדיון, מוליכות למסקנה כי למעשה אין תועלת לנושים מניהול ההליך.

בנסיבות אלה, בית המשפט קיבל את הבקשה, בציינו כי מדובר בבקשה שהוגשה לבקשת נושה, הרשאי בכל עת לחזור ממנה באישור בית המשפט. כן צוין כי ככל שהמבקש סבור שיש הצדקה להכרזה עליו כעל פושט רגל, הוא רשאי לנקוט בהליך מטעמו ולהגיש בקשת חייב.

מעבר לצורך, בית המשפט הוסיף כי מהנתונים אשר פורטו על ידי המנהל המיוחד ועל ידי באת כוח הכנ"ר, עולה כי המבקש אינו משתף פעולה וממשיך לצבור פיגורים, אינו מגיש דוחות, וכי לכאורה מדובר במצב של חוסר תום לב מצדו. עם זאת, בית המשפט הבהיר כי סוגיית תום לבו של המבקש תידון, ככל שיידרש, אם וכאשר תוגש בקשה מטעמו. בית המשפט קיבל אפוא את בקשת המשיב 1, הורה על מחיקת הבקשה להכרזה על המבקש כעל פושט רגל והורה על ביטול צו כינוס הנכסים שניתן בעניינו.

על החלטה זו הגיש המבקש ערעור לבית משפט זה, ולצדה בקשה לעיכוב הליכי ההוצאה לפועל הפתוחים נגדו.

4. דין הבקשה להידחות.

בקשתו של המבקש לגופה אוחזת שלשה משפטים:

"המבקש הגיש ערעור לבית משפט נכבד זה על החלטת בית המשפט המחוזי ושילם עירבון לפי החלטת בית משפט נכבד זה.

אשר על כן מתבקש בית המשפט הנכבד להורות על עיכוב ההליכים בתיקי ההוצאה לפועל השונים הפתוחים נגד המבקש עד למתן החלטה בערעור זה.

אי היענות לבקשה זו תגרום למבקש עוולת ונזק בלתי הפיך."

כידוע, מתן סעד זמני לתקופת הערעור ייעשה "מטעמים מיוחדים שיירשמו" (כהוראת תקנה 471 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984),כאשר השיקולים למתן סעד כאמור מתבססים על סיכויי הערעור של מבקש הסעד ועל מאזן הנוחות בין הצדדים (ע"א 8950/08 עמרם נ' מי גולן אגודת מים שיתופית למשקי רמת הגולן (לא פורסם, 21.12.2008);בש"א 951/96 גולן נ' גולן, פ"ד מט(4) 877 (1996)).

בבקשתו, המבקש לא טרח כאמור להצביע ולו על אינדיקציה אחת המעידה על כך שסיכויי ערעורו טובים או כי מאזן הנוחות נוטה לטובתו. לא די לו לבעל דין לטעון בעלמא כי ייגרם לו נזק בלתי הפיך, ושומא עליו לפרט מהם אותם נזקים ומדוע הם עלולים להתממש במידה שבקשתו לא תתקבל.

על כך אוסיף כי אף לאחר שעיינתי בכתב הערעור של המבקש, לא שוכנעתי כי מתקיימים אותם "טעמים מיוחדים" המצדיקים את קבלת הבקשה.

אי לכך, הבקשה נדחית.

ניתנה היום, כ"ז בטבת התשע"ב (22.1.2012).


מעורבים
תובע: יעקב סדיק
נתבע: בנק לאומי לישראל בע''מ סניף עפולה
שופט :
עורכי דין: