ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רשות השידור חיפה נגד ארקדי ירמייב :

רשות השידור חיפה

נ ג ד

1. ארקדי ירמייב

2. ז'אנה ירמייב

בית משפט השלום בשבתו כבית משפט לתביעות קטנות בחדרה

כב' השופט יוסי טורס

החלטה

לפני בקשה להיתר ייצוגה של המבקשת ע"י עו"ד. המבקשת טוענת כי חתמה על הסכם עם משרד עו"ד לייצגה בכל הליכי הגבייה, "לרבות בתביעות קטנות" וכי לשיטתה , היתר הייצוג לא יפגע בתובעים ואף יביא לייעול הדיון.

דין הבקשה להידחו אף ללא תגובת התובע.

סעיף 63 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד - 1984 אוסר ייצוגו של צד בבית המשפט לתביעות קטנות ע"י עו"ד, אלא בהיתר בית המשפט. הטעם לכך הוא לאפשר דיונים מהירים, זולים ובלתי פורמאליים. בפסיקה נקבע כי היתר ייצוג יינתן במשורה ורק במקרים המצדיקים זאת. דוגמאות לכך ניתן למצוא כאשר הצד השני הנו עורך דין, או שקיים בין הצדדים חוסר שוויון אחר שראוי לאזנו באמצעות התרת ייצוג (רע"א 5711/08 פרטוק נ' סול טורג'מן בע"מ) .

ביחס לתאגיד, מובן כי הוא אינו יכול לייצג את עצמו אלא באמצעות בשר ודם, אולם אין מייצג זה יכול להיות עו"ד, אלא בהיתר. השאלה אם די בכך שהנתבע הנו תאגיד (ואף סטטוטורי) על מנת להוות טעם להיתר ייצוג ע"י עו"ד הוכרעה בפסיקה ונקבע כי "היותו של הנתבע תאגיד סטטוטורי או עירייה אינו טעם מיוחד, על-פי סעיף 63(א) לחוק, לצורך התרת ייצוג בידי עורך דין" (רע"א 5711/08 הנ"ל).

מכאן שאין כל הצדקה להתיר את ייצוגה של הנתבעת ע"י עו"ד ואני דוחה בקשה זו.

טרם סיום מוצא אני לנכון לציין דברים אלו. הנתבעת הגישה אמנם בקשה להיתר ייצוג, אולם את הבקשה הגישה באמצעות עו"ד ולא בעצמה. פעולה זו אסורה והיא מהווה ייצוג בבית המשפט לתביעות קטנות ע"י עו"ד ללא נטילת רשות (ראה: "יתרה מכך נקבע כי אף הגשת טיעונים וסיכומים מטעם עורך דין אסורה היא לפי סעיף 63(א) לחוק" - רע"א 5711/08 הנ"ל).

ניתנת אורכה להגשת הגנה עד יום 19.2.12

המזכירות תמציא ההחלטה לצדדים בדואר רשום עם אישור מסירה

ניתנה היום, כ"ז טבת תשע"ב, 22 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רשות השידור חיפה
נתבע: ארקדי ירמייב
שופט :
עורכי דין: