ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד יוסי בוגלה - בעצמו :

מדינת ישראל

ע"י ב"כ עו"ד רומן זילברמן

נ ג ד

1. יוסי בוגלה - בעצמו

ע"י ב"כ עו"ד ורד אברהם

2. יעקב דסטה - בעצמו

ע"י ב"כ עו"ד שאול דיוויס

בית משפט השלום בבאר-שבע

בפני כב' השופט דניאל בן טולילה

החלטה

נגד המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של קשירת קשר לעוון, תקיפה לשם גניבה, גניבה ואיומים.

על פי האמור בעובדות כתב האישום, ביום 3.1.2012, סמוך לחצות, קשרו המשיבים, יחד עם אחר, לבצע עוון במסגרתו יגנבו משליח פיצה את המגשים שיהיו ברשותו.

לצורך כך, התקשר המשיב 1 והזמין 3 מגשי פיצה. בהמשך המתואר לעיל, משהגיע שליח הפיצה למקום, המתינו לו המשיבים והאחר בקרבת מקום.

במעמד זה, ניגשו המשיבים, יחד עם הקטין, לקטנוע של המתלונן, הפילו את הקטנוע ארצה, הוציאו מתוך הארגז זוג מכנסי גשם והמתינו למתלונן בסמיכות למקום. לאחר שהמתלונן ירד מהדירה אליה הוזמנו מגשי הפיצה, הקטין אשר חבש כובע גרב על ראשו, השליח על המתלונן את מכנסי הגשם, דרש ממנו את הפאוץ' שבתוכו מגשי הפיצה, ובהמשך אף ניסה למשוך בכח את אותו פאוץ'.

בהמשך המתואר לעיל, לקח הקטין בכוח מידי המתלונן את הפאוץ' עם מגשי הפיצה, ולאחר שנוכח לראות שהמתלונן מוציא את מכשיר הפלאפון שלו, פנה אליו באופן מאיים ודרש ממנו שלא יתקשר ושיסע מהמקום.

במסגרת מעצר הימים, שנערך בעניינם של שני המשיבים, הורתה כב' השופטת קויפמן מיום 8.1.2012, כי המשיבים ישהו במעצר בית מלא, ובפיקוח , בצירוף ערבויות כספיות.

על החלטה זו הוגש ערר לבית המשפט המחוזי, כאשר הלכה למעשה בית המשפט המחוזי הורה על הותרתם של המשיבים באותם התנאים עליהם הורתה כב' השופטת קויפמן עד אשר יוגש כתב אישום, ויערך דיון בפניי.

במהלך הדיון שנערך בפניי היום, הסכימו הצדדים לקיומן של ראיות לכאורה, וזאת למעט ידיעתם של שני המשיבים על כך שהקטין עתיד לפעול באלימות, ומשכך אחריותם למעשים שבוצעו על ידו.

לגופם של דברים, שני המשיבים נטולי עבר פלילי וזו הסתבכותם היחידה.

ב"כ המשיב 1 ציינה כי מדובר במשיב צעיר שעתיד להתגייס בזמן הקרוב, ביחידה קרבית.

עוד זו מציינת כי מחומר הראיות עולה שמשיב זה ניסה להרגיע את השתלשלות האירועים, ואף ציין כלפי הקטין שיעזבו את המתלונן ויברחו מהמקום.

אשר למשיב 2, מדובר אליבא בא כוחו גם כן במי שאין לו הסתבכויות קודמות שירת ביחידה קרבית, טרם מעצרו, היה אמור לצאת לחופשה מיוחדת לצורך עבודה והותרתו במעצר בית יש בה כדי לפגוע בהמשך שירותו וכן בעבודה שאותה הוא מתעתד לבצע.

שני ב"כ המשיבים, טוענים כי אין המדובר באירוע חמור, אלא לכל היותר "מעשה קונדס" שהתדרדר לכדי אירוע פלילי.

ב"כ המבקשת סבור כי משקשרו המשיבים לבצע לקיחתם של מגשי הפיצה, אחריותם נפרסת על כל שאירע במסגרת אותו מעשה, ולגופם של דברים, סבור שאין להקל הקלה נוספת, בתנאי שחרורם, נוכח המתואר בכתב האישום.

אשר להסתייגות הנוגעת לאחריותם של המשיבים למעשה הקטין, אציין כי גם אם אקבל כנתון שבמסגרת קשירת הקשר אלו לא תכננו לנקוט באלימות, הרי בהתאם להוראת סעיף 34 א' (א) (1) רישא לחוק העונשין, ניתן לייחס להם אחריות גם למעשה האלימות שנקט הקטין.

על פי האמור בסעיף זה "עבר מבצע, אגב עשיית העבירה, עבירה שונה ממנה או נוספת לה, כאשר בנסיבות העניין אדם מן הישוב יכול היה להיות מודע לאפשרות עשייתה, ישאו באחריות לה גם המבצעים בצוותא הנותרים ואולם ..."

בענייננו, שעה ששלושת המעורבים קשרו קשר לקחת מגשי פיצה מן המתלונן, הרי בוודאי שאדם מן הישוב, יכול להיות מודע לאפשרות שהשליח הפיצה יתגונן וינסה למנוע מהם את לקיחתם של המגשים, ובשל כך תופעל התנגדות או מעשה אלימות כפי שפורט. כל זאת, לציין מעבר לנדרש שכן אנו בשלב המעצר וסוגיה זו במובהק תדון במסגרת התיק העיקרי.

לגופם של דברים, צודק ב"כ המבקשת שאין המדובר במעשה קונדס, ואף לא מעשה המתקרב לכך. חסד נעשה עם המשיבים שעה שיוחסה להם עבירה קלה כאמור בכתב האישום ולא עבירה חמורה יותר.

יחד עם זאת, בית המשפט אינו מתעלם מכך ששני המשיבים הינם צעירים, נטולי עבר פלילי או כל תיקי מב"ד וכי השארתם בתנאי מעצר בית מלא, במובן מסויים, יכולה לגרום להתדרדרות שאינה מתבקשת.

כך גם בית המשפט לוקח בחשבון שהקטין הוא זה אשר היה הדומיננטי, ונקט במעשי אלימות וכי גם אם מבחינה משפטית ניתן לייחס למשיבים כאן אחריות למעשיו, הרי לצורך שקילת המסוכנות אין להתעלם שאלו לא לקחו חלק באקט האלים ומשיב 1 אף פעל על מנת לסיים את האירוע מבלי שידרדר לכדי סיטואציה חמורה יותר.

בשלב זה, אתיר לכל אחד מן המשיב לצאת מן מעצר הבית בין השעות 07:00 עד השעה 18:00 וזאת בליווי אחד מן המפקחים, אשר אושרו על ידי בית המשפט או מפקחים נוספים אשר יובאו לאישורו של בית המשפט.

כמו כן, הנני מורה לשירות המבחן להגיש תסקיר מעצר, ביחס לכל אחד מן המשיבים, אשר יבחן את שאלת גיוסו של המשיב 1, וכן שאלת החזרתו של המשיב 2, לשירות ביחידתו הצבאית, וכן כל נתון נוסף אשר ימצא שירות המבחן להעלות בפני בית המשפט.

דוחה להמשך דיון לקבלת תסקיר מעצר ליום 26.2.2012 בשעה 09:00.

המזכירות תעביר עותק החלטה זו לידי שירות המבחן אשר יגיש תסקיר משלים עד למועד הנדחה.

בשלב זה ולמעט ההקלה עליה הוריתי, יתר תנאי השחרור יוותרו בעינם.

הודע למשיבים מועד הדיון ולא יקבלו הזמנה נוספת.

ניתנה והודעה היום כ"ז טבת תשע"ב, 22/01/2012 במעמד הנוכחים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: יוסי בוגלה - בעצמו
שופט :
עורכי דין: