ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין קרנית נגד אליהו ניסן :

1

בתי המשפט

בית משפט השלום תל אביב-יפו

בש"א 167267/08

בתיק עיקרי: א 025311/04

בפני:

כב' הרשמת ורדה שוורץ

תאריך:

26/10/2008

בעניין:

קרנית - קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים

המבקשת

נ ג ד

אליהו חברה לביטוח בע"מ

המשיבה

החלטה

בפני בקשת הנתבעת לשומת הוצאותיה.

הנתבעת עתרה לחיוב 8,308 ₪ בגין הוצאות לחברת חקירות, לחברה שעסקה באיסוף חומר רפואי, לרופא מומחה ואגרת שיבוב.

המשיבה התנגדה לחיוב בגין חקירות, הוצאות איסוף חומר רפואי ואגרת השיבוב.

לטענתה תשלומים עבור חקירות אינם הוצאות משפט ותשלומים לאיסוף חומר רפואי אינם עומדים במבחן הסבירות. לטענתה ניתן היה לקבל את המסמכים מהמשיבה אשר הוציאה אותן הוצאות לצורך איסוף אותו חומר רפואי אצל אותה חברת איסוף. עוד טענה המשיבה כי אגרת הודעה לצד ג' אינה הוצאות משפט בתביעה העיקרית אלא עניין בין הנתבעת לצד ג'.

תקנה 513(1) לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984 כוללת בחובה אגרות בית המשפט ואין אבחנה בין אגרות שהוצאו על ידי התובע ובין כאלו ששולמו על ידי הנתבע ורק בהליכים ביניהם.

תקנה 513(2) לתקנות הנ"ל מאפשרות חיוב גם בהוצאות אחרות מאלו המנויות בתקנה

513(1), אם סבור הרשם כי היו סבירות ודרושות לניהול המשפט. כך שאין שחר לטענת ב"כ המשיבה כי אין לחייב בהוצאות בגין חקירות משום שאינן הוצאות משפט.

על כך נאמר ב בג"ץ 6701/04 עמותת תנו לעבוד בכבוד נ. חברת החשמל לישראל:

"נקודת המוצא הינה כי בעל דין שזכה בדינו זכאי למלוא ההוצאות שהוצאו על ידו לשם ניהול ההליך על מנת שלא ייגרם לו חסרון כיס. אולם, על הזוכה מוטל הנטל להראות כי ההוצאות שהוציא היו הכרחיות, סבירות ומידתיות ביחס להליך שנוהל (ראו: בג"צ 891/05 תנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית בישראל נ' הרשות המוסמכת למתן רישיונות יבוא-משרד התעשייה והמסחר, תק-על 2005(2) 4087)."

עצם פעולות החקירה שנדרשה להן המבקשת אינן בלתי סבירות כאשר מדובר בתביעת נזיקין וכאשר כל סכומי ההוצאות בגינן הוא 1,340 ₪ (קרן) בלבד.

הוצאות בגין השגת חומר רפואי הינן הכרחיות והשאלה האם היה על המבקשת לפנות לחברתה לצורך שיתוף פעולה וצמצום הוצאות באמצעות השגת חומר רפואי מאותו מקור, פועלת כבומרנג כלפי המשיבה שהיא הנתבעת 2 בתובענה זו. באותה המידה ניתן היה לשאול מדוע המשיבה לא פנתה למבקשת לצורך אותו שיתוף פעולה וחסכון בהוצאות. העובדה שאף אחת מהנתבעות לא שיתפה פעולה עם חברתה, הטילו עליהן את הסיכון שיאלצו לשפות זו את זו בהוצאות במידה ויפסידו בדין.

השאלה הנ"ל אינה רלוונטית ואפילו הייתה התשובה החיובית אין היא פוגעת בסבירותה ומידתיותה של ההוצאה שהוצאה.

סוף דבר הוא כי הנני מקבלת את הבקשה ומחייבת את המשיבה לשלם למבקשת הוצאות משפט בסך 8,308 ₪ נכון 26.6.08 ובצירוף הפרשי הצמדה וריבית חוקית ממועד זה ועד התשלום בפועל.

ניתנה היום כ"ז בתשרי, תשס"ט (26 באוקטובר 2008) בהעדר הצדדים.

ורדה שוורץ, רשמת

בית משפט שלום