ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין המוקד להגנת הפרט מיסודה של ד"ר לוטה זלצברגר נגד מתאם פעולות הממשלה בשטחים :

1. המוקד להגנת הפרט מיסודה של ד"ר לוטה זלצברגר

ע"י עו"ד עידו בלום

נ ג ד

1. מתאם פעולות הממשלה בשטחים

2. דובר תיאום פעולות הממשלה בשטחים

ע"י עו"ד עדי ניר-בנימיני, פמת"א - אזרחי

בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים

ד"ר עודד מודריק-שופט, סגן נשיא

החלטה

ביום 10.6.09 פנתה העותרת אל מתאם פעולות הממשלה בשטחים המוחזקים בבקשה שהוכתרה על ידה כבקשת מידע "בנושא הרחקה המהגדה המערבית לרצועת עזה, בשל המען הרשום ברצועת עזה". הבקשה שנשענה על חוק חופש המידע הכילה פנייה לקבלת כ-12 רכיבי מידע המתפרשים על פני כעשור ואף יותר (לפני שנת 2000 ומשנת 2000 בחלוקה שנתית עד 2009).

עד ליום 29.12.09 לא התקבל כל מענה לפנייה (חרף שני מכתבי תזכורת). במועד זה התקבל מכתב מדובר תיחאום הפעולה בשטחים שציין כי מתאם הפעולות בשטחים "נמצא לקראת גיבוש תגובה [לפנייה]". אולם עד להגשת העתירה ביום 17.2.10 לא זכתה העותרת לכל מענה ענייני לפנייתה.

לאחר הגשת העתירה, התנהלו ככל הנראה מגעים בין הצדדים, באמצעות פרקליטות מחוז ת"א - אזרחי לשם גיבוש מענה לפנייה (אני מסיק את הדבר מן הפניות השונות, המוסכמות, לדחיית מועד הדיון לבירור העתירה. בקשות הדחייה נומקו בכך שנערכות בדיקות לבירור טענות העותרת ושבדיקות אלה עשויות לייתר את העתירה).

אכן, ביום 6.6.10 קיבלה העותרת מענה שכלל את מרבית פרטי המידע שביקשה. הובטח לה שיתר המידע יימסר בהקדם. ביום 11.7.10 קיבלה העותרת את יתרת המידע ובכך הושלם המענה לפנייתה.

נוכח התייתרות העתירה פנתה העותרת, ביום 1.9.10 , לבית המשפט בבקשה למחוק את העתירה ללא צו להוצאות, החזרת האגרה ופסיקת הוצאות כנגד משרד הביטחון - תאום הפעולה בשטחים.

באת כוח תיאום הפעולה בשטחים הסכימה למחיקת העתירה אך בקשה אורכה להגשת תגובה בעניין פסיקת ההוצאות.

בסופו של דבר שלחה באת כוח תיאום הפעולה בשטחים הודעה לבית המשפט כי עניין ההוצאות מושאר לשיקול דעתו של בית המשפט והפנתה את תשומת הלב לכך שהפנייה למידע כיוונה לפרטי מידע בהיקף גדול מאד שחלקו נוגע לנתונים שנוצרו או נאספו לפני שנים לא מעטות.

המבקשת טוענת שהתנהלות תיאום הפעולה בשטחים עולה כדי זלזול בהוראות החוק ובמחויבות של הרשות המנהלית לקיים את הדין ולהגיב לפניות לגיטימיות מן הציבור במועד. הרשות מחזיקה במידע כנאמן של הציבור. התעלמות מפניית הפרט אל הרשות היא הפרת חובת הנאמנות והצבת הנאמן השלטוני מעל ציבור הפרטים שלו הוא חב חובת נאמן.

אי אפשר להניח לעתירה זו בלי לפסוק הוצאות לחובת תיאום הפעולה בשטחים. לא זו בלבד שהתנהלותו של גורם זה הייתה בניגוד למחויבותו על פי החוק אלא אף גם זו שאלמלא הוגשה העתירה כלל לא ברור שתיאום הפעולה בשטחים היה ממלא את חובתו על פי הדין במסירת המידע.

עם זה אסתפק בפסיקת הוצאות מתונה יחסית משלושה טעמים. הטעם הראשון הוא שלא נראה (מן הטיעון של העותרת ומן ההקשר של העתירה) שהעיכוב במסירת המידע גרם נזק מוחשי כלשהו (מלבד הנזק הערטילאי של פגיעה באמון הציבור ברשות המנהלית). הטעם השני הוא שככל הנראה הדרישה הייתה למסירת מידע רב היקף מצד אחד וישן מצד שני והדבר הצריך מלאכת בדיקה לא קצרה. הא ראיה שגם לאחר הגשת העתירה נצרכה המערכת למספר חודשים כדי לגבש את פרטי המענה לפנייה [אילו תיאום הפעולה בשטחים היה מגלה ערנות לפנייה ומעת לעת שולח לפונה מכתב המציין שבשל קשיי איסוף המידע מתעכבת התשובה לפנייה, אפשר שהייתי פוטר את המישב מהוצאות]. הטעם השלישי הוא שבסופו של דבר קיבלה העותרת את מבוקשה בלי צורך לקיים ולו דיון אחד של בירור שיפוטי.

משרד הביטחון - תאום הפעולה בשטחים ישלם לעותרת הוצאות בסך 15,000 ש"ח.

ניתנה היום, י"א טבת תשע"ב, 06 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: המוקד להגנת הפרט מיסודה של ד"ר לוטה זלצברגר
נתבע: מתאם פעולות הממשלה בשטחים
שופט :
עורכי דין: