ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יהודה כהן נגד מנהל כלא מעשיהו :

יהודה כהן

נ ג ד

1. מנהל כלא מעשיהו

2. רמ"ח רפואה

3. נציב שירות בתי הסוהר

4. שירות בתי הסוהר

בית המשפט המחוזי מרכז

כב' השופט אברהם טל, סג"נ

החלטה

1. העותר מרצה 21 חודשי מאסר בגין עבירות אלימות והוא מבקש לאפשר לו לעשן טבק, כפי שניתן לו לעשות כאשר הוכנס לכלא מעשיהו, באמצעות מקטרת שהיתה ברשותו ונלקחה ממנו ע"י המשיב 4 (להלן: "המשיב").

לטענת העותר כאשר אזל הטבק שהכניס לכלא בתחילת מאסרו הוא ביקש ממשיב 1 ומקצין הבטחון לאפשר לו לרכוש טבק בקנטינה או לקבל אותו ממבקריו אך הם סרבו לבקשתו ולקחו את המקטרת שהחזיק עד אז.

לטענת העותר הוא מעשן טבק מזה 35 שנה ואינו מצליח להיגמל מכך, עישון הטבק מאפשר לו לתפקד באופן נורמלי ובשל מניעת העישון ממנו הוא נמצא בלחץ ובדיכאון ותפקודו היומיומי גרוע.

ב"כ העותר טוען כי במניעת עישון הטבק מהעותר פוגע המשיב בזכותו של העותר כאסיר לבריאות, שכן הדבר מזיק לבריאותו.

2. המשיב מתנגד למתן אפשרות לעותר לעשן טבק במקטרת מסיבות בטחוניות. בכתב התשובה ובטיעוני באת כוחו בדיון מיום 7.9.11 טען שקשה לפקח על הכנסת טבק לבית הסוהר שכן הוא מגיע באריזות פתוחות ולא אטומות באופן הרמטי כך שניתן לערבב בתוכו סמים או חומרים אחרים שאסורים להחזקה ולשימוש. כך גם ניתן לעשות במהלך עישון הטבק.

באשר למקטרת שנלקחה מהעותר, לאחר שהחזיק בה במשך מספר חודשים, טוען המשיב שהיא יכולה לשמש בסיס להכנת כלי דוקרני.

3. לאחר עיון בכתב העתירה ובכתב התשובה ושמיעת טיעוני ב"כ הצדדים בדיון ביום 7.9.11 נמחקה העתירה בכפוף לכך שהמשיב יבדוק מתן אפשרות לעותר לרכוש טבק באריזות סגורות באמצעות הקנטינה.

4. בכתב תשובה שהגיש המשיב בעקבות בדיקות שעשה, הוא טוען כי הוא עושה הכל כדי למנוע החדרת סמים לבתי הסוהר ולשם כך הוא מבצע בדיקות תכופות אך לא ניתן לבדוק כל אסיר בכל יום. לכן נאסרה החזקת כלים וחומרים, כמו מקטרת וטבק, שניתן להשתמש בהם לעישון סמים מבלי לעורר חשד אצל הסוהרים.

לטענת המשיב לא ניתן לבדוק את החומרים שמרכיבים את הטבק בתפזורת ולוודא שלא עורבבו בהם חומרים אסורים כמו סמים וחומרים רעילים. אם יתאפשר שימוש בטבק בתפזורת יצטרך המשיב לבצע בדיקות מעבדה כל יום על מנת לוודא שלא עורבבו בו חומרים אסורים.

באשר למקטרת נטען במכתבו של סגן נציב שב"ס, שצורף לכתב התשובה, כי כמוהו ככלי לעישון סמים. באשר לאישור שניתן לעותר לעשן טבק במקטרת נכתב כי הדבר אושר בניגוד לכל הגיון.

5. נוכח הכתוב בכתב התשובה עתר ב"כ העותר לחדש את הדיון בעתירה.

לטענת ב"כ העותר הסיכונים שמעלה המשיב בכתב התשובה הם תיאורטיים, שכן לא נטען שהעותר ישתמש בסמים באמצעות עישון טבק במקטרת וגם עתה מתיר המשיב לעותר לעשן תערובת של מרווה שנמכרת בקנטינה באמצעות המקטרת שברשותו, לאחר שבמשך 9 חודשים עישן טבק במקטרת.

6. לאחר עיון בכתב התשובה, בבקשת ב"כ העותר לחדש את הדיון בעתירה ושמיעת דברי ב"כ הצדדים בדיון שהתקיים ביום 14.12.11, הגעתי למסקנה כי דין העתירה להתקבל לגבי המשיב בלבד, למרות שלא הביא ראיה שעישון טבק נחוץ לשמירת בריאותו הנפשית, ורק משום שבמהלך מספר חודשים מאז שהעותר החל את מאסרו ועד שאזל הטבק שהביא עימו לבית הסוהר הותר לו לעשן טבק במקטרת שהביא עימו, מבלי שהתעוררה כל בעיה או כל חשש לערבוב הטבק בחומרים אסורים על ידו.

7. כל הנימוקים שהובאו בכתב התשובה ובמכתבו של סגן נציב שב"ס היו קיימים במהלך החודשים שבהם הותר לעותר לעשן טבק במקטרת והם לא גרמו למשיב לאסור עליו זאת. אין כל טענה בפי המשיב שהעותר השתמש בסמים לפני שנאסר או במהלך מאסרו או שבאגף הדתי שבו הוא נמצא ישנם אסירים שמשתמשים בסמים או בחומרים אסורים או שקיים חשש שיעשו כן באמצעות המקטרת והטבק של המשיב.

כך גם לא נטען ע"י המשיב שהעותר ניסה להפוך את המקטרת שהיתה בחזקתו לכלי משחית או שמקטרת שימשה בידי אחד האסירים ככלי מסוכן.

8. אינני מקל ראש במלחמת החורמה שמנהל המשיב בנגע הסמים שקיים בבית הסוהר ויש לעשות הכל על מנת להקל עליו במלחמה זו, אך מתן היתר לעותר להמשיך להשתמש בטבק שירכוש בקנטינה באריזה אטומה, בכפוף לבדיקת גורמי הבטחון במשיב אם ירצו בכך, לא תפגע במלחמה זו.

9. לאור כל האמור לעיל, אני מורה למשיב להחזיר לעותר את המקטרת ולאפשר לו לעשן טבק שיקנה בקנטינה באריזה אטומה בכפוף לבדיקות של המשיב בכל דרך ובכל עת, אם ירצה בכך.

אין בהחלטה זו כדי להוות תקדים באשר לאסירים אחרים.

המזכירות תשלח העתק החלטה זו לב"כ הצדדים וב"כ העותר יעביר לעותר.

ניתנה היום, ז' טבת תשע"ב, 02 ינואר 2012, בהעדר ב"כ הצדדים והעותר.


מעורבים
תובע: יהודה כהן
נתבע: מנהל כלא מעשיהו
שופט :
עורכי דין: