ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלברט כהן נגד הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ :

אלברט כהן

נ ג ד

הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ

בית משפט השלום בחיפה

כב' הרשם אפרים צ'יזיק

החלטה

הענין הנתון להכרעתי הינו בקשת הנתבע לביטול פסק דין אשר ניתן ביום 28.6.2011.

הנתבע הגיש בקשתו לביטול פסק הדין ביום 11.9.2011, ובשים לב לפגרת בתי המשפט ומועדיה, הבקשה הוגשה במועד.

לטענת הנתבע, קמה לו זכות לביטול פסק הדין מחובת הצדק, לאור פגמים אשר נפלו, לכאורה, בהליך המצאת כתבי בי דין בהליך זה. בין היתר, טוען הנתבע כי כתב התביעה הומצא לכתובת שגויה, אלא לכתובת בה חדל מלהתגורר שנים רבות לפני תחילת ההליכים בתיק זה, והנתבע אף טען כי החתימה הנחזית להיות חתימתו, לא בוצעה על ידו.

הנתבע מוסיף ומציין כי אף פסק הדין הומצא באופן לקוי, שכן הומצא לידי אמו הקשישה, כתובת אשר אינה כתובתו, ואף אין מדובר, לדבריו, ב"בן משפחה הגר עימו", כאמור בתקנה 481 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד 1984.

עוד טוען הנתבע, כי גם לגופו של ענין, יש לו הגנה ראויה בפני התובענה, הן לגופו של ענין, והן לאורם של פגמים לכאורה בכתב התביעה, כמו גם זכות להגנה לאור שיהוי ונזק ראייתי להם הוא טוען.

ביום 6.11.2011 הודיעה התובעת, כי היא מותירה את ההכרעה במקרה זה, לשיקול דעתו של ביהמ"ש, ולא העלתה גירסה אחרת מזאת אשר נמסרה על ידי התובע.

לכאורה, כאשר פסק הדין אשר ניתן במעמד צד אחד הינו פגום, כבמקרה זה, של פגם מהותי היורד לשורשו של ענין בשאלת המצאת כתבי בי דין, ביטול פסק הדין ייעשה מחובת הצדק, ואף מבלי להתייחס כלל למשקל הטענות ולסיכויי ההצלחה.

עמדה זאת נובעת מההשקפה לפיה לבעל דין קנויה הזכות לקיומו התקין של ההליך, ובכלל זאת, למסירת כתבי טענות כנדרש, שכן ללא המסירה, לא זוכה כלל הנתבעת ליומו בבית המשפט.

ראה לענין זה, א' גורן, "סוגיות בסדר דין אזרחי", מה' 10, עמ' 372, וכן ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ה' 395.

בנסיבות הענין, לאור הפגם אשר לכאורה נפל בהמצאה, ובהיעדר גרסה אחרת, אני סבור כי הצדק הינו עם הנתבע, ואין מנוס מביטולו של פסק דין אשר נפל בו פגם כאמור.

בשולי הדברים, אציין כי גם לגופו של עניין, לאור מכלול טענות הנתבע, הייתי נעתר לבקשה לביטול פסק דין, שכן לא ניתן לומר שמדובר בהגנה משוללת יסוד, בשים לב אף לשיהוי הניכר.

סוף דבר: פסק הדין אשר ניתן ביום 28.6.2011 מבוטל בזאת.

לאור העובדה כי התובעת לא עמדה על קיום דיון בהליך, אלא סייעה לייעולו, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, ז' טבת תשע"ב, 02 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אלברט כהן
נתבע: הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: