ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אלברט כהן :

מדינת ישראל

נ ג ד

אלברט כהן (עציר)

בית משפט השלום באשדוד

בפני כב' השופט גיל דניאל

המשיב וב"כ - עו"ד סמילה

החלטה

שירות המבחן הגיש תסקיר מפורט המתייחס לנסיבותיו האישיות והמשפחתיות של המשיב. שירות המבחן מתאר את מהלך חייו של המשיב וכן התייחס לעברו הפלילי של המשיב, כמו גם להיכרות קודמת עימו בגין הליך קודם.

בפגישה שנערכה בין שירות המבחן ובין המשיב בבית המעצר, תיאר המשיב את מצוקתו בשל תנאי המעצר.

שירות המבחן שוחח עם גרושתו של המשיב, בתו, וכן עם הערבים המוצעים, חתנו של המשיב וחברו לעבודה, מר כץ.

החלופה שעמדה בפני שירות המבחן היתה אפשרות לפיה ישהה המשיב בדירתו של מר כץ, ויצא עימו ללימודים בישיבה.

שירות המבחן אינו ממליץ על שחרורו של המשיב לחלופה האמורה.

בדיון היום הציע ב"כ המשיב, חלופה אחרת, אשר כוללת שהות במעצר בית בביתו של החתן ובפיקוחו ובתוספת אפשרות של פיקוח גם של הערב מר כץ.

ב"כ המשיב עמד על כך שהמבקשת שמה דגש על חוות דעת פסיכיאטרית לפיה נקבע כי המשיב כשיר לעמוד לדין והיה אחראי למעשיו, אולם מנגד, שירות המבחן מתייחס לעובדה כי המשיב סובל ממחלת נפש, דבר אשר יש בו גם כדי להוות נסיבה בעת בחינת מסוכנותו של המשיב.

אכן, יכולים להיות מקרים אשר בהם יסבול אדם מבעיות בתחום הנפש, אשר יש להם רלבנטיות לשאלת, מעצרו כגון העובדה כי שהותו במעצר יש בה כדי להשפיע על מצבו ומאידך, העובדה כי מצבו הנפשי מהווה רכיב במידת המסוכנות הנשקפת מאותו אדם כלפי הציבור. בה בעת, אותו אדם יכול ויימצא כשיר לעמוד לדין במסגרת ההליך העיקרי.

בנסיבות מקרה זה, יש לתת משקל להתרשמותו של שירות המבחן ביחס למידת המסוכנות הנשקפת מהמשיב. שירות המבחן סבור כי המשיב סובל ממחלת נפש, בעל דפוסי התנהגות תוקפניים, מתקשה לעמוד בתנאים מגבילים ועל רקע קשייו, מתרשמים כי קיים סיכון גבוה להתנהגות פוגעת כלפי סביבתו.

במצב דברים זה, הרי שרק אם היתה נמצאת חלופה ראויה, ניתן היה להורות על שחרורו של המשיב לחלופת מעצר.

שירות המבחן שוחח עם הערבים המוצעים והתרשם כי לא יוכלו לשמש כערבים וכמפקחים על המשיב, הן על רקע נסיבותיו של המשיב והן על רקע העובדה כי שירות המבחן התרשם שהערבים אינם מכירים את מאפייני אישיותו ודפוסי התנהגותו של המשיב, וביחס לחתן, לדוגמא, צויין כי הביע עמדה מטשטשת.

על רקע המפורט לעיל, אינני סבור כי החלופה המוצגת כיום בפני ביהמ"ש, גם אם אינה כוללת יציאה ללימודים בישיבה, יש בה להלום את מטרת המעצר ולהבטיח את שלומו ובטחונו של הציבור.

ב"כ המשיב, חזר והדגיש את מצבו הנפשי של המשיב ואת קשייו במעצר. בהקשר זה ציין שירות המבחן כי מבירור שנערך עם גורמי הטיפול בבית המעצר עלה כי המשיב נתון בהשגחה הכוללת פיקוח מוגבר וכן שיחה עם עו"ס אחת לשבוע. כמו כן, נמצא במעקב פסיכיאטרי ומקבל מענה לצרכיו הנפשיים.

כך או כך, באיזון בין צרכיו של המשיב בתחום הנפש והחשש כי המשך מעצרו עלול לפגוע במשיב ובין שלומו ובטחונו של הציבור, הרי שבמקרה זה נסיבות העניין מחייבות הותרת המשיב במעצר.

באשר לאפשרות לפיה המשיב ישהה בפיקוח אלקטרוני, יש לסמוך על שיקול דעתו של שירות המבחן אשר סבור כי לא ניתן להורות על שיחרורו של המשיב בפיקוח אלקטרוני. בהקשר זה גם יצויין כי בימים אלו, אף לא ניתן להורות על שחרור לאיזוק אלקטרוני, בשל חוסר באמצעים בפיקוח האלקטרוני.

על רקע המפורט לעיל, ולנוכח המפורט בתסקירו של שירות המבחן, אני מורה על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו.

החלטה

הממונים על מעצרו של המשיב מתבקשים לאפשר למשיב לערוך 5 שיחות טלפון על חשבון המדינה לצורך איתור חלופה.

ניתנה והודעה היום ג' טבת תשע"ב, 29/12/2011 במעמד הנוכחים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אלברט כהן
שופט :
עורכי דין: