ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דניאל מעוז נגד ג.ר.מ. חומרי בניין בע"מ :

דניאל מעוז

נ ג ד

1. ג.ר.מ. חומרי בניין בע"מ

2. היועץ המשפטי לממשלה

בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים

כב' הרשם חגי ברנר

החלטה

1. בפניי בקשה לפטור מהפקדת עירבון בסך 20,000 ₪ שנקבע להבטחת הוצאות המשיבה בערעור ולחלופין, הפחתתו לסך של 5,000 ₪. עסקינן בערעור על פסק דינו של בית משפט השלום אשר קיבל את תביעתה הכספית של המשיבה נגד המבקש על סך 10,650 ₪ לאחר שהמבקש לא התייצב לדיון.

2. המבקש פטור מהפקדת עירבון או הפחתתו נדרש להוכיח הן חוסר יכולת כלכלית להפקיד עירבון, תוך פריסת תשתית עובדתית בדבר העדר יכולת לגייס את סכומו, והן קיומם של סיכויים טובים להליך.

3. המבקש טוען כי מצבו הכלכלי והבריאותי בכי רע וכי אין באפשרותו לעמוד בהפקדת העירבון. המבקש, ניצול שואה בן 80, מתקיים לטענתו מקצבאות הביטוח הלאומי בסך חודשי כולל של 7,152 ₪ (צורפו אישורים מתאימים) בעוד שהוצאותיו החודשיות מסתכמות בסך של 7,625 ₪ וכוללות תשלום של 2,750 ₪ בגין תשלומים בתיקי הוצל"פ שנפתחו נגדו, תשלומים עבור מים, חשמל וארנונה בסך ממוצע של 800 ₪, רכישת תרופות בסך כולל של 600 ₪, החזרי משיכת יתר בבנק בסך 900 ₪ מידי ארבעה חודשים, 350 ₪ עבור נסיעות, 2,700 ₪ עבור מזון ו200 ₪ עבור מוצרים בסיסיים לבית (צורפו לבקשה אישורים בדבר התשלומים לתיקי ההוצל"פ, בגין משיכת יתר בבנק ועבור שירותי בריאות מכבי). מתדפיס חשבונו בבנק הדואר המצורף לבקשה עולה כי המבקש מצוי ביתרת חובה של כ-39,000 ₪. לטענת המבקש, הצליח לעמוד בתשלום האגרה בקושי רב בעזרת מכרים ומשפחה ובתו היא שמממנת עבורו את ייצוגו המשפטי. עם זאת, טוען המבקש כי אין באפשרותו לקבל סיוע נוסף מסביבתו הקרובה ובוודאי לא בגובה סכום העירבון הנדרש.

4. המשיבה מתנגדת לבקשת המבקש וטוענת כי הוא מסתיר נכסים רבים אותם העביר לבני משפחתו על מנת להבריחם מנושיו. המבקש מכחיש דברים אלו מכל וכל וטוען כי בתום לב הסתבך בחובות.

5. התרשמתי כי מצבו הכלכלי של המבקש קשה וכי אין ביכולתו להפקיד את העירבון בסכום הנדרש.

6. באשר לסיכויי ההליך, על פניו לא ניתן לשלול את סיכויי הערעור וראוי כי טענות המבקש באשר לתוקף אישור המסירה שהוחזר כדבר דואר אשר "לא נדרש" ובאשר ליוזמת בית המשפט במתן פסק הדין מבלי שהתבקש לכך במעמד הדיון עצמו יתבררו עד תום.

7. אשר על כן, על מנת להבטיח כי לא יינעלו בפני המבקש דלתות בית המשפט אך מחמת מצבו הכלכלי ובהתחשב בכך שהשאלה המשפטית העומדת על הפרק מצומצמת ואינה מצריכה דיון רחב היקף, יופחת סכום העירבון כמבוקש לסך של 5,000 ₪.

8. העירבון המופחת יופקד עד ליום 29.1.2012, שאם לא כן - יידחה הערעור.

ניתנה היום, ב' טבת תשע"ב, 28 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דניאל מעוז
נתבע: ג.ר.מ. חומרי בניין בע"מ
שופט :
עורכי דין: