ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ירבוז - יזום והשקעות בע"מ נגד מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ :

1. ירבוז - יזום והשקעות בע"מ

2. כלל חברה לביטוח בע"מ

נ ג ד

מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ

בית משפט השלום בתל-אביב-יפו

כב' השופטת יסכה רוטנברג

החלטה

בקשה בפני לחייב את המשיבה (התובעת) לאפשר למבקשות (הנתבעות) לעיין בדו"ח החקירה הנזכר במכתב גילוי המסמכים מטעמה. התביעה הנדונה היא תביעת שיבוב שהגישה התובעת לאחר ששילמה למבוטחה תגמולי ביטוח בשל נזקים שנגרמו לעסקו, עקב חדירת מים לבית העסק.

לטענת המבקשות יש להורות על חשיפת הדו"ח, הן מאחר והוא לא הוכן לצורכי המשפט אלא לשם ברור חבותה הביטוחית של התובעת, הן מאחר ומדובר בתביעת שיבוב, והן מאחר ודו"ח החקירה נזכר בחוות דעת השמאי, אשר בין היתר עליה, מבססת התובעת את תביעתה.

המשיבה טוענת שהדו"ח נערך לצורכי משפט, וככזה הוא חסוי. עם זאת, המשיבה הודיעה שבכוונתה לעשות שימוש בהודעות שגבה החוקר, ולגבי הודעות אלו, מבוקש לדחות את גילויין, עד לאחר שיוגשו עדויות הנתבעות.

המשיבה הגישה לעיוני, במעטפה סגורה, עותק מדו"ח החקירה, וכן הוגש עותק מחוות דעת השמאי.

עיינתי במסמכים האמורים, ובחנתי את טענות הצדדים. הגעתי למסקנה שיש להיעתר לבקשה, וזאת לאור הודעתה של התובעת שהיא מתעתדת לעשות שימוש בהודעות שגבה החוקר.

עיינתי בדו"ח החוקר ומקובל עלי שהוא הוכן לצורכי משפט, וככזה ניתן היה לטעון לחיסיונו. איזכור דו"ח החקירה בחוות דעת השמאי גם הוא אינו מצדיק את חשיפת הדו"ח. דו"ח החקירה מאוזכר בחוות דעת השמאי רק כתיאור רקע לנסיבות האירוע, נסיבות אשר השמאי לא נתבקש לחקור, ואין הוא מהווה נדבך בחוות הדעת שנועדה להעריך את היקף הנזק שנגרם למבוטח.

עם זאת, התובעת הודיעה שבכוונתה לעשות שימוש בהודעות שגבה החוקר, והודעה זו משמעה וויתור על חיסיון הודעות אלו. בנסיבות אלו, כאשר מדובר בתביעת שיבוב, כאשר מי שמבקש את החיסיון הוא התובע ולא הנתבע, וכאשר עיון בדו"ח החוקר מעלה שההודעות שגבה החוקר שלובות בדו"ח והן חלק בלתי נפרד הימנו, שוב אין התובעת יכולה לטעון לחיסיון הדו"ח עצמו. בנסיבות אלו, וויתור על החיסיון לגבי ההודעות שגבה החוקר משמעו וויתור על חיסיון דו"ח החוקר כולו (וראה החלטת כב' השופטת שריר בת.א. 056347/05 כהן אורי נ. הדר חברה לביטוח בע"מ).

משהוסר החיסיון על דו"ח החוקר, יש לגלותו. אלא שהתובעת מבקשת לאפשר לה לדחות את הגילוי למועד מאוחר יותר (עד לאחר הגשת תצהירי הנתבעות). התובעת לא נתנה כל נימוק לבקשה זו, פרט להודעה בעלמא כי ההודעות שגבה החוקר יחשפו לאחר שהנתבעות יגישו תצהיריהן. כידוע הכלל הוא גילוי לפי תקנות סדר הדין האזרחי, ודחיית הגילוי הוא החריג. הודעתה הסתמית של התובעת אינה יכולה לבסס נימוק ראוי לדחיית הגילוי בהתאם להלכת סוויסה (רע"א 4249/98).

לאור האמור אני מקבלת את הבקשה. התובעת תמציא לנתבעות עותק מדו"ח החקירה, לרבות כל נספחיו, בתוך 10 ימים.

המזכירות מתבקשת לשלוח לצדדים עותק החלטה זו.

ניתנה היום, א' טבת תשע"ב, 27 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ירבוז - יזום והשקעות בע"מ
נתבע: מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: