ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רון ולטר מאייר נגד יעקב בן מנחם :

רון ולטר מאייר

נ ג ד

1. יעקב בן מנחם

2. אברהם קומפני

3. רימון טיולים בעמ

בית משפט השלום בתל-אביב-יפו

כב' השופטת ריבה ניב

החלטה

1. לפני בקשה לדחיית התביעה על הסף ולחלופין להורות לתובע על תיקון סעיפים בכתב התביעה. התובע טוען כי בהליך משפטי אחר בו ייצג תובעים (אחרים), טענו הנתבעים (שהינם נתבעים בשתי התובענות) טענות כוזבות כנגדו, זייפו קלטת והוציאו כנגדו לשון הרע.

בכתב התביעה נכללו עילות תביעה לפי חוק איסור לשון הרע, עוד נטען כי בוצעו עוולות נזיקין של שקר מפגיע ותרמית.

2. המבקשים טענו כי יש לדחות התביעה על הסף הואיל וההגנה החלה על דברים שנאמרים "תוך כדי דיון" הקבועה בחוק איסור לשון הרע - חלה עליהם. לחלופין, ביקשו כי באם בית המשפט לא יקבל את טענתם, יורה על מחיקת סעיפים מכתב התביעה.

המשיב השיב כי הבקשה הוגשה ללא תמיכת תצהיר, כי ההגנה על דברים הנאמרים "תוך כדי דיון" אינה חלה כאן וכי בכל מקרה עילת התביעה לפי חוק איסור לשון הרע אינה היחידה הנתבעת כאן, שכן בכתב התביעה נכללו עילות תביעה נוספות- שאינן מוגנות. באשר לבקשה החלופית שהועלתה למחיקת סעיפים מכתב התביעה, טען כי הבקשה הוגשה שלא בהתאם לדין, שכן, לא נעשתה פנייה קודמת אליו בעניין זה.

3. לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה הנני דוחה את הבקשה, אם כי בהתלבטות מה. בראש ובראשונה, הבקשה הוגשה כשהטענות העובדתיות הנטענות בה אינן נתמכות בתצהיר. יתר על כן, כפי שציין המשיב בתשובתו, עילת התביעה בגין לשון הרע אינה עילת התביעה היחידה שצוינה בכתב התביעה והמבקשים לא פירטו מדוע לדעתם יש להחיל את ההגנה הקבועה בחוק איסור לשון הרע גם על עילות תביעה מכח חיקוקים אחרים, זאת בעוד הנטל עליהם הוא להראות מדוע יש להיעתר לבקשתם.

4. עם זאת, בית המשפט מציע לתובע לשקול המשך צעדיו לגבי עילת התביעה לפי חוק איסור לשון הרע, שכן ההגנה לדברים הנאמרים "תוך כדי דיון" הינה ברורה וכך גם ההלכה שנפסקה בעקבותיה בעניין פואד חיר. בית המשפט אינו נוקט עמדה בשאלה זו בשלב מקדמי זה שכן הנתונים העובדתיים טרם התבררו. למבקשים נשמרת האפשרות לחקור בעניין ולהעלות טענת ההגנה במסגרת הסיכומים. באשר לבקשה החלופית להורות למשיב על תיקון כתב התביעה, הצדק עם המשיב, בקשה כזו לתיקון מטעם צד, טעונה פנייה קודמת לבעל הדין שכנגד לפי תקנה 91(ב) לתקסד"א. אי לכך, הבקשה במתכונתה הנוכחית נדחתה.

הוצאות בסך 3,000 ₪ בגין הבקשה ישולמו לטובת הצד הזוכה בתום ההליך המשפטי בערכאה זו.

ניתנה היום, א' טבת תשע"ב, 27 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רון ולטר מאייר
נתבע: יעקב בן מנחם
שופט :
עורכי דין: