ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נעים נפתלי נגד הממונה על עבודות שירות - מפקדת גוש צפון :

נעים נפתלי

נ ג ד

1. הממונה על עבודות שירות - מפקדת גוש צפון

2. מדינת ישראל

בית המשפט המחוזי בחיפה

בפני כב' השופט רון שפירא

פסק דין

בפני עתירה המופנית כנגד החלטת מפקד מחוז הצפון של שב"ס שאימץ את המלצת הממונה על עבודות השירות והורה כי תופסק העסקתו של העותר בעבודות שירות באופן שבו יהיה עליו לרצות את יתרת מאסרו, 38 ימי מאסר, כמאסר בפועל במתקן כליאה.

העותר מאשר כי אכן תפקודו בעבודות השירות לא היה תקין במובן זה שנעדר מהעבודה. לדבריו נבעו העדרויותיו הן כתוצאה מפציעה קשה שחייבה גם אשפוז והן כתוצאה מבעיות הקשורות בטיפול בבנו.

מעיון בתגובת שב"ס עולה כי מדובר באסיר שנגזר עליו לרצות עונש של 6 חודשי מאסר בעבודות שירות. בכל מהלך עבודות לא הקפיד לעבוד בשעות שנקבעו ונרשמו חוסרים רבים. נערכו לו שיחות ברור וכן שימוע מותנה, כל אלו לא הואילו. בהמשך נפצע בפנים ובכתף בעקבות פגיעה עם בקבוק שבור (לטענתו, "נפל על בקבוק"). גם כשחזר לעבודה נמשכה תופעת החוסרים והעדרויות. בנסיבות אלו, וכאשר העדרויותיו לא פסקו והתנהגותו לא הייתה תקינה, נערך לו שימוע ובסיומו המליצה הממונה על עבודות השירות במחוז הצפון על הפסקת עבודות השירות. מפקד המחוז אימץ את ההמלצה.

מהטיעון שהועלה בפני עולה כי העותר גרוש. לטענתו עליו לסייע בטיפול בילד שסובל מבעיות כאלו או אחרות. חלק מהעדרויותיו היו עקב כך שהוזעק למוסד החינוכי בו שוהה הילד במשך היום עקב צורך להוציאו מהמוסד, ובהעדר אדם אחר שיוכל לטפל בנושא. יצוין כי באחת משיחות הבירור אמר העותר כי היה צריך להגיע לגן של בנו ואולם הדבר לא בורר במסגרת השימוע ובכל מקרה לא הוצגו בפני עורך השימוע מסמכים או נתונים אחרים לעניין זה. בנוסף, ובפני עורך השימוע לא הוצגו כל נתונים על מצב כלכלי קשה ועל בעיות בתחום מערכת היחסים עם גרושתו והטיפול בילדים, בעיות וקשיים שלטענת העותר גרמו להעדרויותיו. עוד יצוין כי במסמכים שהועברו לעיוני לא ראית מכתבים ממקומות בהם עבד בעבר מהם ניתן ללמוד על תלונות מעסיקים, מעבר לבעית ההעדרויות מעבודה.

בנסיבות אלו סבור אני כי ראוי לערוך לעותר שימוע נוסף שבו תינתן לו, לפנים משורת הדין, ההזדמנות להציג מסמכים בכל הנוגע לצרכי הטיפול בבן ומכלול הבעיות הקשורות בתא המשפחתי ובטיפול בילדיו, בעיות שלטענתו היו בבסיס העדרויותיו מעבודה. עורך השימוע יבחן את כל הנותנים הנ"ל, נתונים שלא הובאו בפניו בעבר, ותישקל את האפשרות להחזיר את העותר לעבודות שירות.

יובהר לענין זה כי גם אם תאושר חזרתו של העותר לעבודות שירות יובהר לו כי העדרות מהעבודה ולו לשעה בודדת, ללא אישור מוקדם של נציג הממונה על עבודות השירות, תהוה הפרה המצדיקה את הפסקת עבודות השירות וכליאתו של העותר לריצוי יתרת מאסרו.

יובהר כי לגופו של עניין אינני מביע עמדה. השימוע יערך בתוך כ- 30 ימים מהיום ועד לא יאוחר מיום 31/1/12, עורך השימוע יבחן את כל המסמכים והנתונים שיוצגו בפניו ויתן את המלצתו הסופית למפקד המחוז שיחליט לפי מיטב שיקול דעתו.

זימון העותר לשימוע יהיה באמצעות בא כוחו, עו"ד כרמל שכתובתו רח' מעלה השחרור 11 חיפה פקס' **-******* טל' **-*******. הסניגור יפנה במקביל לממונה על עבודות השירות כדי לתאם את מועד השימוע. העותר זכאי להיות מיוצג בשימוע.

בשים לב לאמור לעיל הדיון שנקבע ליום 2/1/12 לשם שימוע פסק הדין מבוטל. המזכירות תשלח את פסק הדין לב"כ הצדדים בפקס'.

ניתן היום, א' טבת תשע"ב, 27 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נעים נפתלי
נתבע: הממונה על עבודות שירות - מפקדת גוש צפון
שופט :
עורכי דין: