ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גולן שמיוביץ נגד יוסף כהן :

גולן שמיוביץ

נ ג ד

1. יוסף כהן

2."הראל " חב' לביטוח בע"מ

בית משפט השלום בשבתו כבית משפט לתביעות קטנות ברמלה

כב' השופט הישאם אבו שחאדה

פסק דין

1. התובע הינו בעלים של רכב שניזוק מרכב אחר במהלך תאונת דרכים שאירעה בין שני הרכבים. הנתבע 1 היה הנהג של הרכב האחר שפגע ברכב התובע. הנתבעת 2 היתה המבטחת של הרכב שבו נהג הנתבע 1. מכאן התביעה להשבת הנזקים שנגרמו לרכב התובע בעקבות התאונה.

2. בעדותו של התובע בפני טען שרכבו הגיע לצומת Tוניסה לפנות ימינה. הרכב בו נהג נתבע 1 נסע מאחוריו וניסה לעוקפו, ועקב כך שפשף את רכבו בחלקו השמאלי אחורי וכן לאורך דופן שמאל (פרוט' עמ' 1 ש' 17 - 19, עמ' 2 ש' 1 - 4). התובע ערך שרטוט במהלך הדיון הכולל תיאור למיקום התאונה והאופן שבו קרתה (ת/1). הנתבע 1 אישר שאכן נסע מאחורי התובע ואכן פגע בו בצידו האחורי שמאלי במהלך ניסיון לעקפו, אך הכחיש שרכבו שפשף את דופן שמאל של רכב התובע (פרוט' עמ' 3, ש' 5 - 11). הנתבעים הגישו תמונות של רכבו של הנתבע 1 (נ/1) ואשר לפיהן נזקו מתמצה בכנף ימנית קדמית, ומכאן טענתם של הנתבעים שבאם שני הרכבים היו משתפשפים לאורכם, היו צריכים להופיע נזקי שפשוף לאורך דופן ימין של רכב הנתבע 1. מאחר ואין סימני שפשוף כאלה לאורך דופן ימין של רכב הנתבע, אין הנתבע 1 אחראי לנזקים המופיעים לאורך דופן שמאל של רכב התובע.

3. עיקר המחלוקת בין הצדדים סבה סביב השאלה באם על הנתבעים לשלם לתובע עבור נזקיו בדופן שמאל של רכבו. לא היתה מחלוקת לגבי הנזקים בחלקו האחורי שמאלי של הרכב. התובע הבהיר בבית המשפט שבדופן שמאל של רכבו ישנם סימני פגיעה ליד דלת הנהג וכן מספר שריטות בדופן שמאל, ואשר לא קשורות לתאונה נשוא התביעה (פרוט' עמ' 3 ש' 20 - 21).

4. בחוות דעת שמאי שצורפה לכתב התביעה תחת הכותרת "תיאור הנזק" נאמרו הדברים הבאים :

"בבדיקתנו נוכחנו כי המכונית ניזוקה בצד שמאל (ר"ת).

2 הדלתות השמאליות, כנף אח' שמ' והמגן האח' ניזוקו (ר"ת)

החלפים המופיעים בסעיף חלקי חילוף ניזוקו ללא אפשרות תיקון והיה צורך להחליפם."

(הדגשה לא במקור)

בהמשך חוות הדעת אין הבחנה בין עלות התיקון של כנף אחורית שמאלית ומגן אחורי מחד לבין שתי הדלתות השמאליות מאידך. הערכת הנזק נעשתה באופן גלובאלי לגבי חלקים, עבודה וצבע. נטל ההוכחה מוטל על התובע להסביר את עלות התיקון ו/או החלפה של החלקים שניזוקו שרלבנטיים לתאונה, ומשלא עשה כן אין לו אלא להלין על עצמו.

5. בנסיבות אלה, הנני קובע שהנתבעים יישאו רק במחצית הסכומים המופיעים בחוות הדעת. לפיכך, הנתבעים ישלמו לתובע את הסכומים הבאים :

א. 2,575 ₪ (מחצית הסכום המופיע בחוות דעת שמאי), בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום 14.12.2010, מועד עריכת חוות דעת שמאי ועד היום.

ב. 225 ₪ (מחצית הסכום המופיע בחוות הדעת בגין ירידת ערך), בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום 14.12.2010, מועד עריכת חוות דעת שמאי ועד היום.

ג. 700 ₪ הוצאות משפט.

כל הסכומים הנ"ל יישאו בהפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד למועד התשלום בפועל.

כל אחד מהצדדים יהיה רשאי להגיש בקשת רשות ערעור לכבוד בית המשפט המחוזי במחוז מרכז תוך 15 ימים.

המזכירות תעביר העתק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, א' טבת תשע"ב, 27 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: גולן שמיוביץ
נתבע: יוסף כהן
שופט :
עורכי דין: