ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד משה פרידמן :

מדינת ישראל

נ ג ד

1. משה פרידמן

2. נחמן נתן מוזס

3. נפתלי יצחק הלר

בית משפט השלום בירושלים

בפני כב' השופטת אילתה זיסקינד

ב"כ המבקשת רס"מ יאיר אליהו

ב"כ המשיבים עו"ד יאיר נהוראי והמשיבים

החלטה

אני נותנת תוקף של החלטה לתנאי השחרור המוסכמים דלעיל ומורה על שחרור החשודים 2-3 על פיהם.

אם לא יעמדו בתנאים, יובאו החשודים 2-3 לפני שופט תורן בתוך 48 שעות.

השחרור יכול להתבצע בפני קצין משטרה או קצין שב"ס מוסמך.

החלטה

1. לפני בקשה להארכת מעצר החשוד 1 למשך 4 ימים לצורך הגשת כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים נגדו, בחשד לביצוע עבירות של התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפה סתם על ידי שניים או יותר. הוגשה הצהרת תובע.

2. מדובר באירוע של התפרעות בו השתתף החשוד, כאשר אתמול בשעת צהריים הגיע צוות צילום ערוץ 10 לבית שמש על מנת לצלם ולראיין את הממונה על החינוך בעיר. למקום הגיעו מס' רב של חרדים ביניהם החשוד שמנע מצלמים לצאת מהרכב ולצלם, לאחר שהוזעק למקום נציג החינוך בעיריה, החל החשוד לקלל, המשיך למנוע את הצילום בכסותו לסירוגין את פניו של איש הציבור את המצלמה ואת פניו של הצלם בכובע שהיה ברשותו אותו הדביק לפניהם ודרש מהם לעזוב את המקום. תוך שדחף ועורר מהומה רבתי. קציני משטרה שהגיעו למקום ניסו לעצרו אך הוא התנגד למעצר עד שלבסוף נעצר.

3. מחומר החקירה שהוגש לפני עולה כי קיים יותר מאשר יסוד סביר לחשד המיוחס לחשוד, וקיימות נגדו ממש ראיות לכאורה על התנהגותו כלפי הצלם הספציפי שהיה במקום, כלפי צלם אחר, וכלפי נציג החינוך בעיריה. מהתנהגות החשוד עולה כי הוא צעק כלפי הצלמים כי יסתלקו מהמקום, דחף אותם ואת נציג החינוך בעיריה חזר על כך מנע מהם לפתוח את מכונית צוות ערוץ 10, נשען על הרכב ובהמשך וסתם את פניהם של נציג העיריה והצלמים לסירוגין באמצעות כובעו תוך ניסיון ממושך למנוע את הראיון ואת הצילומים במקום כשהוא צועק לעברם "תעופו מפה, אתם לא תעשו שום ראיון, זה לא הבית שלכם, אתם לא תצלמו" וחזר והדביק את כובעו על פניהם ועל המצלמה. כתוצאה מכך התגודדו אנשים רבים שיצרו מהומה במקום, חלקם צעקו לעבר הצלמים נאצים, תעזבו את המדינה, וקרא "שיקצע" כלפי צלמת וכתבת במקום וכו'. מדובר באירוע שהפך להתפרעות והמולה שאין ספק שהפרה את הסדר והשלום במקום.

4. לטענת המשטרה מסוכנות המשיב עולה מהאירוע הנ"ל, ומעצם העובדה שמס' ימים לפני כן הוא השתתף בהתפרעות קודמת בגינה נעצר עקב יריקה על בחורה ובית המשפט שחרר אותו בתנאים בגין עבירות של התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור ותקיפה שיוחסו לו.

5. אני סבורה כי מתקיימת בחשוד עילת מעצר, שכן מדובר בשני אירועים עוקבים תוך זמן קצר, כשהחשוד לא הפיק לקח, אלא חזר לסורו, ובמקרה שלפני ביצע מעשים חמורים יותר מאשר יריקה בודדת, ולמעשה מנע במפגיע ובאופן מתמשך מאחרים להימצא במקום ציבורי, דחף, והתבטא באופן בוטה תוך התבטאויות של אחרים במקום הפוגעות בצלמים ובאנשים אחרים שהגיעו למקום, ובכך יצר פרובוקציה פגע בחירותם של אחרים להימצא במקום, תוך שהוא מנסה לכפות עליהם את שלו ולסלקם מהמקום. גם העובדה שתלויות נגדו הרשעות בעבירות של תקיפת שוטר, הפרת הוראה חוקית והשתתפות בהתקהלות אסורה מעידות על מסוכנותו.

6. השאלה של הצורך במעצר להפגת מסוכנות החשוד, הינה שאלה אחרת, שכן יש לאזן כאן בין התנהגותו החמורה של החשוד, לבין האפשרות להפחית ממסוכנותו בנסיבות המקרה, בחלופה המוצעת, ללא צורך במעצר, ועל בית המשפט לבחון חלופת מעצר גם בשלב זה.

7. הסניגור הציג בפני בית המשפט חלופת מעצר בית מלא, בפיקוח צמוד של אביו של החשוד מר דוד פרידמן ומכר נוסף מר חיים יעקובוביץ', אשר מוכנים להיות מפקחים צמודים למשיב ולערוב כי לא יצא מפתח ביתו.

8. הגם כשמדובר במעשים שיש כדי להפר את שלום הציבור ולפגוע בו, סבורני כי ניתן להפחית ממסוכנות המשיב במסגרת מעצר בית מלא, תוך הטלת ערבויות מתאימות ע"מ שעד לדיון הבא תיבחן חלופת המעצר המוצעת ביתר שאת ולעומק באמצעות שירות המבחן.

9. אשר על כן, אני מורה על שחרור החשוד בתנאים הבאים:

א. החשוד ישהה במעצר בית מלא בבית אביו רח' שדה חמד 6 בשכונת גאולה בירושלים טל': **-******* בפיקוח מלא וצמוד של אביו, או של מר חיים יעקובוביץ, אשר יחליפנו לצורך תפילות בבית כנסת.

ב. החשוד יתייצב במשטרה או בבית המשפט לפי כל דרישה.

ג. החשוד יפקיד סך של 15,000 ₪ להבטחת תנאי השחרור.

ד. כ"א מהערבים יפקיד סך של 1,000 ₪ להבטחת הפיקוח על החשוד ומסירת כל התראה למשטרה על יציאתו מהבית.

ה. החשוד וכ"א מהערבים יחתמו על ערבות עצמית וערובות צד ג', כ"א ע"ס 5,000 ₪.

ו. השחרור יכול להתבצע בפני קצין משטרה או קצין שב"ס מוסמך.

ז. אם החשוד לא יעמוד בתנאים, הוא יובא בפני שופט תורן בתוך 48 שעות.

10. שירות המבחן יגיש לבית המשפט עד יום 08/01/12 תסקיר שיבחן את חלופת המעצר ע"מ שאשקול אם יש צורך לקבוע דיון נוסף.

11. המזכירות תקבע את התיק לתזכורת פנימית לצורך עיון בתסקיר ותשלח החלטתי בפקס לשירות המבחן.

החלטה

מעכבת את ביצוע החלטתי עד ליום 28/12/11 בשעה 11:00 לצורך הגשת ערר.

ניתנה והודעה היום א' טבת תשע"ב, 27/12/2011 במעמד הנוכחים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: משה פרידמן
שופט :
עורכי דין: