ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שמעון יוסף נגד ידיעות אחרונות בע"מ :

שמעון יוסף

נ ג ד

1. ידיעות אחרונות בע"מ

2. ידיעות מנויים שותפות רשומה

בית משפט השלום בשבתו כבית משפט לתביעות קטנות ברמלה

כב' השופט הישאם אבו שחאדה

פסק דין

1. התובע הגיש כתב תביעה כנגד הנתבעת 1 וטען שהיה מנוי על עיתון שהיה מופץ על ידה. שליח העיתון נהג להגיע בשעות הבוקר המוקדמות לכיוון ביתו והיה משליך את העיתון בחוזקה אל תוך חצר ביתו. כתוצאה מהאופן שבו הושלך העיתון נגרמו נזקים לשתילים בחצר הבית, נשברו מספר שלבים בגדר החצר הפונה לכיוון הרחוב וכן נשברה האנטנה של רכבו שחנתה בתוך חצר הבית וגרמה לשריטות ברכב. מכאן התביעה לפיצוי התובע על נזקיו.

2. הוגש כתב הגנה מטעם הנתבעת 2 אשר טענה שהנתבעת 1 היא לא זו שהפיצה את העיתון, אלא הנתבעת 2, וכי יש למחוק את הנתבעת 1 מכתב התביעה. כמו כן, טענה שיש לדחות את התביעה גם לגופו של ענין.

3. מטעם התובע העידה דיירת ששכרה ממנו יחידת דיור הצמודה לביתו ואשר העידה כי באחד הימים אכן ראתה את העיתון מושלך אל תוך חצר ביתו של התובע בשעות הבוקר המוקדמות, נוחת על רכבו ופוגע באנטנה (פרוט' עמ' 9 - 20).

4. נציג מטעם הנתבעים טען שמי שמבצע את ההפצה של העיתון היא חברה בשם "בר הפצה" ואשר מצויה ביחסי מסחר עם הנתבעים. מכל מקום, אישר שהתובע שילם עבור המנוי שכולל את המשלוח של העיתון לביתו ישירות לנתבעת 2 (פרוט' עמ' 2 ש' 28 - 30). כמו כן, טען שהתובע חייב כספים לנתבעת 2 מהתקופה שהיה מנוי והציע לעשות קיזוז בין חובו כלפיהם לבין תביעתו (פרוט' עמ' 6 ש.' 1 - 3).

5. יאמר כבר עתה שככל שקיים חוב של התובע כלפי הנתבעים בגין התקופה שבה היה מנוי על העיתון, אין מקום לקזזו מאחר ולא הוגשה כל תביעה, נכון להיום, מטעם הנתבעות כלפי התובע. התובע אף ציין בהודעות שהגיש לתיק בית המשפט שסכום החוב הוא במחלוקת ואיננו מקובל עליו. לפיכך, ככל שבדעת הנתבעות להגיש תביעה כנגד התובע הדרך פתוחה בפניהן, ותביעתן תתברר בבוא העת.

6. לגבי הטענה של הנתבעות שיש למחוק את הנתבעת 1 מכתב התביעה, דין טענה זו להידחות. מדובר בעיתון "ידיעות אחרונות" שמודפס על ידי הנתבעת 1. הנתבעת 2 יושבת בבנין המשרדים של הנתבעת 1. הנתבעות לא הביאו כל ראיה לגבי היחסים החוזיים שבין הנתבעת 1 לנתבעת 2, כפי שגם לא הובאה כל ראיה לגבי השאלה מה מעמדה של הנתבעת 1 ביחס לשאלת הבעלות או השליטה הניהולית בנתבעת 2. לפיכך, הנתבעות 1 ו- 2 אחראיות כלפי התובע באופן שווה.

7. לגבי טענתה של הנתבעות שההפצה של העיתון מתבצעת על ידי חברה חיצונית והשליח שזרק את העיתון איננו עובד שלהן, גם היא דינה להידחות. התובע או הדיירת ששכרה ממנו את יחידת הדיור שבבעלותו וסמוכה לביתו, כמנויים על העיתון, שילמו עבור העיתון ושירותי המשלוח ישירות לנתבעת 2. לפיכך, כל פעולה של השליח של חברת ההפצה כמוה כפעולה של הנתבעות עצמן.

8. התובע צירף חשבונית מס לגבי התיקון של האנטנה של הרכב וכן תיקון השריטות שנגרמו לרכב עקב שבירת האנטנה בסך כולל של 1,937 ₪. התובע צירף חשבונית מס בסך של 400 ש"ח מטעם עורך הדין ששלח בשמו מכתב התראה לנתבעת 1 בטרם הגשת התביעה. לפיכך, תביעתו של התובע בעניינים הנ"ל מתקבלת.

9. התובע צירף הצעת מחיר לתיקון הגדר מטעם קבלן שיפוצים בסך של 700 ש"ח, שלא הובא להעיד בבית המשפט. כמו כן, לא הובא עד ראיה שיכול לאשר שהשלבים של הגדר אכן נשברו מהשלכת העיתון על ידי השליח. כמו כן, התובע צירף לתביעתו "קבלה זמנית" בכתב יד מטעם אדם מסוים, שגם הוא לא הובא להעיד בבית המשפט, ואשר לפיה הוא קיבל מהתובע סך של 410 ₪ עבור שתילת פרחים ועציצים בביתו של התובע. לפיכך, תביעתו של התובע לגבי ראשי הנזק הנ"ל נדחית.

10. לפיכך, התביעה מתקבלת באופן חלקי, כך שהנתבעות 1 ו- 2, ביחד ולחוד, ישלמו לתובע את הסכומים הבאים :

א. 1,937 ש"ח בגין הנזק לאנטנה ולרכב, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום 6.9.10 (מועד הנפקת החשבונית) ועד למועד התשלום בפועל.

ב. 400 ₪ בגין שכר טרחת עורך הדין בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום 11.5.11 (מועד הנפקת החשבונית) ועד למועד התשלום בפועל.

ג. 700 ₪ הוצאות משפט.

כל אחד מהצדדים יהיה רשאי להגיש בקשת רשות ערעור לכבוד בית המשפט המחוזי במחוז מרכז תוך 15 ימים.

המזכירות תשלח העתק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, א' טבת תשע"ב, 27 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שמעון יוסף
נתבע: ידיעות אחרונות בע"מ
שופט :
עורכי דין: