ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליאור אטיאס נגד מדינת ישראל :

אליאור אטיאס

נ ג ד

מדינת ישראל

בית משפט השלום בשבתו כבית משפט לתעבורה בנצרת

כב' השופטת עדי במביליה - אינשטיין

החלטה

בפניי בקשה לביטול איסור שימוש ברכב מסוג סיאט מ"ר 6133276 (להלן: "הרכב"), שהוטל בתאריך 16/12/11 על ידי קצין משטרה למשך 30 ימים. הרכב אוחסן במגרש אחסנה ביום 16/12/11.

1. על פי כתב האישום, בתאריך 16/12/11 בשעה 01:50 נהג סאני נסים לוי (להלן: "הנהג"), ברכב, כשהוא שיכור. בדוגמה של אויר נשוף נמצא ריכוז של 460 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף.

2. המבקש הנו בעל הרכב. הנהג הנו חבר של המבקש.

3. המבקש טען כנגד קיומן של ראיות לכאורה והסביר כי הנהג עובד במסגרייה עם צבע ומנקה את ידיו באמצעות חומרים אלכוהוליים. עוד טען כי הנהג נפסל מנהלית והוסיף כי עבודתו מותנית בהחזקת הרכב שכן הוא עובד כמאבטח טכנאים של בזק בשטחים, גם בשעות בהן אין תחבורה ציבורית.

4. ב"כ המשיבה התנגדה לבקשה, טענה לקיומן של ראיות לכאורה והציגה את תיק החקירה. עוד טענה כי תנאי סעיף 57 ב לפקודה אינם מתקיימים בנדון שכן הרכב ניתן בהסכמה והמבקש הזהיר את הנהג אזהרה כללית "שלא יעשה שטויות" ולא באופן פרטני לעניין נהיגה בשכרות.

5. מעיון בתיק החקירה עולה כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת המיוחס לנהג לפי כתב האישום.

עפ"י דו"חות הפעולה של השוטרים, רכב המבקש נעצר לבדיקה שגרתית. הנהג נכשל פעמיים בבדיקת נשיפון.

לאחר המתנה של 15 דקות בהן לא אכל, לא שתה, לא עישן, לא הקיא ולא החדיר דבר לאפו ולפיו, בוצעה לנהג בדיקת נשיפה כפולה באמצעות ינשוף, אשר הראתה תוצאה של 460 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף.

בניגוד לטענת ב"כ המאשימה, הן בתחקור החשוד, הן בשימוע והן בדו"ח פעולה באכיפת איסור נהיגה בשכרות, הכחיש הנהג כי שתה משקה אלכוהולי כלשהו, בכל כמות שהיא במועד האירוע והסביר כי הפעם האחרונה בה שתה, היתה שתי בירות ב"יום שבת שעבר".

עפ"י דו"ח המאפיינים, מפי הנהג עלה ריח קל של אלכוהול, הופעתו היתה מסודרת והגיב לעניין. הנהג עבר בהצלחה את מבחני הביצוע הכוללים עמידה יציבה, הליכה על הקו והבאת האצבע לאף. התרשמותו הכללית של השוטר היתה "לא ניתן לקבוע" אם הנהג נתון תחת השפעת אלכוהול.

טענת המבקש לפיה ממצאי בדיקת הינשוף נובעים משימוש שעשה הנהג באלכוהול במסגרת עבודתו, מקומה להבחן במסגרת התיק העיקרי, עת יוצגו מסמכים המעגנים טענה זו ותבחן באופן ישיר ובלתי אמצעי מהימנות העדים ואמינות טענותיהם בנדון.

הנה כי כן, נכון לשלב דיוני זה, קיימות ראיות לכאורה להוכחת העבירה המיוחסת לנהג בכתב האישום.

6. עבירה של נהיגה בשכרות הנה עבירה חמורה, אשר לא אחת מהווה גורם לתאונות דרכים קשות.

7. עם זאת, הנהג נושא רישיון נהיגה משנת 2007 ומאז צבר לחובתו הרשעה אחת בלבד בגין עבירת קנס.

המבקש נושא רישיון נהיגה משנת 2006 ומאז צבר לחובתו 2 הרשעות קודמות בתעבורה, בגין עבירות קנס.

עברם התעבורתי של הנהג ושל המבקש אינו משקף מסוכנות למשתמשים בדרך.

8. על פי סעיף 57ב(ב) לפקודת התעבורה, בית המשפט יבטל את הודעת איסור השימוש אם המבקש לא ידע או שלא נתן הסכמתו לכך שהנהג ינהג ברכבו או שהנהג פעל בניגוד להוראות המבקש והמבקש עשה כל שביכולתו כדי למנוע את העבירה.

9. על פי סעיף 57ב(ג) לפקודה, בית המשפט רשאי לבטל או לקצר את התקופה בתנאים או ללא תנאים בהתקיים נסיבות המצדיקות זאת ובהתחשב בזיקה בין הבעלים לנהג.

10. לפי עדות המבקש בבית המשפט, מסר המבקש את מפתחות רכבו לנהג, שהנו חברו, והתיר לו לנהוג ברכב.

המחלוקת בין הצדדים נוגעת לשאלה, אם המבקש עשה "כל שביכולתו כדי למנוע את העבירה".

המבקש העיד בבית המשפט כי הזהיר את הנהג לבל "יעשה שטויות" במהלך נהיגתו ברכב.

אזהרה כללית מעין זו אינה ממלאה את דרישת המחוקק כי בעל רכב יעשה את המירב כדי למנוע עבירה באמצעות רכבו. עם זאת, אין להתעלם מן העובדה שהמבקש הזהיר את הנהג בעת מסירת הרכב לידיו, אף אם באורח בלתי ממצה וכללי.

אזהרה כללית זו יש לבחון גם בראי עברם התעבורתי הכמעט נקי של הנהג והמבקש, שלאורו ספק אם יכול היה המבקש לצפות מחברו התנהגות ספציפית של נהיגה בשכרות כמתואר בכתב האישום. בנסיבות בקשה זו, יש לזקוף לזכות המבקש את האזהרה הכללית לנהג אף אם אין מדובר בעשיית כל שביכולתו למניעת העבירה.

11. המבקש ציין בפניי את נסיבותיו האישיות. המבקש הנו מאבטח טכנאים של בזק ועבודתו מותנית בהחזקת רכב בגין מיקום העבודה בשטחים ושעות העבודה בהן אין תחבורה ציבורית.

12. בשים לב לעובדה שהמבקש הזהיר את הנהג טרם עלייתו לרכב ובהתחשב בנסיבותיו האישיות של המבקש, הנני מורה על קיצור תקופת הפסילה והעמדתה על 20 ימים מיום אחסנת הרכב במגרש.

המזכירות תשלח החלטתי לצדדים.

ניתנה היום, א' טבת תשע"ב, 27 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אליאור אטיאס
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: