ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מטעמי איכות תפן בע"מ נגד לוקי בניה ופיתוח בע"מ :

1. מטעמי איכות תפן (1991) בע"מ

2. יוסף היימן

נ ג ד

לוקי בניה ופיתוח בע"מ

בית משפט השלום בחיפה

כב' הרשמת גילה ספרא-ברנע

החלטה

בעניין: בקשה לחיוב בערובה

לאחר שהצדדים הגישו את תגובותיהם, כדין, ניתן לתת החלטה בבקשה לחיוב המשיבה בהפקדת ערובה להוצאות הנתבעים, אם תידחה התביעה.

עסקינן בתביעת חברה בכינוס נכסים, שהוגשה בגין עילת תביעה, שנולדה לפני קרוב לשבע שנים. עובדת מינוי כונס נכסים לנכסים רבי מנכסי התובעת לא נשללה. חוב בגין אגרת רשם החברות שולם ביום 9/10/11 בגין השנים משנת 2004 עד 2010 (כלומר לאחר הגשת כתב התביעה כאן).

לתגובת המשיבה צורף תצהיר, אך לא צורפה כל ראייה לטענות בעניין מחזור נכסים של כ-50 מיליון ₪ בשנת 2010, בעלות בנכסים, זכייה בתביעות ותשלום לפי פסקי דין בתביעות אחרות במיליונים רבים של שקלים (סעיף 5 לתצהיר מר נבו, התומך בתגובה). הנטל להוכיח קיומה של יכולת לפרוע חיוב בהוצאות מוטל על כתפי המשיבה (לשיקולים בחיוב חברה בערובה לפי סעיף 353א' לחוק החברות, תשנ"ט-1999 ראה למשל רע"א 10376/07 ל.נ. הנדסה נ' בנק הפועלים (11.2.2009, מופיע בנבו)).

לא ארצה לדון בהרחבה בסיכויי התביעה, באשר יש לשמוע בקשת רשות להתגונן, אך נראה כבר בשלב זה כי השיקול הראשון של היכולת הכלכלית לא הוכח, ולהיפך - יש ראיות להכבדה: התביעה הוגשה בשיהוי ניכר, ולא הובא טעם לחרוג מהכלל של חיוב בהפקדת ערובה.

בנסיבות העניין, ולאחר עיון בכתב התביעה, היקפו וסכומו, ובבקשת הרשות להתגונן, אני מחייבת את התובעת להפקיד בקופת בית המשפט ערבות בנקאית להבטחת הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד במקרה ותידחה התביעה בסך 30,000 ₪.

לאור תצהיר המשיבה, לא ניתן לומר כי מדובר בחסימת דרכה של התובאת מפאת עוניה, שכן הסכום הינו זניח ביחס לפעילותה, ומן הצד האחר יש בסכום כדי להבטיח את זכות הנתבעים להוצאות המשפט סבירות, שפוסק בית המשפט בגין דחיית תביעה כגון זו שהוגשה כאן.

הערבות הבנקאית תופקד תוך 30 יום מהיום, ואז ייקבע דין בבקשת הרשות להתגונן.

ניתנה היום, א' טבת תשע"ב, 27 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מטעמי איכות תפן בע"מ
נתבע: לוקי בניה ופיתוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: