ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד חכם עאמר :

מדינת ישראל

נ ג ד

חכם עאמר

ע"י ב"כ עו"ד ג'לג'ולי

בית משפט השלום בפתח-תקוה

כב' השופטת ניצה מימון שעשוע

גזר - דין

הנאשם, בן 22 שנים, הורשע על פי הודאתו בעבירה של העסקת שב"ח.

בהתאם לכתב האישום ביום 13.4.09 העסיק הנאשם במינימרקט אלעיזירה בכפר קאסם תושב האזור, שלא היה ברשותו אישור לעבוד ולשהות בישראל.

ביום 22.3.11 הודה הנאשם בעובדות כתב האישום הורשע בעבירה של העסקה שלא כדין, עבירה לפי סעיף 12א(ב) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב - 1952 (להלן: חוק הכניסה).

לבית המשפט הוגש גיליון המרשם הפלילי של הנאשם, לפיו הנאשם ביצע בשנת 2007 עבירות של היזק לרכוש במזיד ותקיפה הגורמת חבלה של ממש. התיק הסתיים ללא הרשעה ועל הנאשם נגזר ביום 30.4.09 של"צ בלבד.

הנאשם נשלח לקבלת תסקיר שירות המבחן בטרם נגזר דינו.

מהתסקיר עולה כי הנאשם, תושב כפר קאסם, הינו רווק המתגורר בבית הוריו.

הנאשם סיים 12 שנות לימוד, עבד עם אביו במכירת מוצרי חשמל מגיל צעיר, וכיום מנהל מרכול.

נמסר כי הנאשם לוקח אחריות על ביצוע העבירה ומבין את חומרת המעשה. לגבי נסיבות העבירה, טען כי העובד המוזכר בכתב האישום פנה אליו שיעסיקו. הוא חשב שמדובר בתושב המקום לאור שם משפחתו והיה זקוק לעובדים, ועל כן נענה לבקשתו והעסיקו.

הנאשם הביע חרטה, וטען כי מבין כיום את הצורך בבדיקה מעמיקה יותר בטרם העסקת עובדים.

הנאשם מסר כי בכוונתו ללמוד בעתיד משפטים או לעבוד בתחום העסקי, והוא הגיש בקשה לעסוק במתן שירותי מטבע. נטען על ידו, באמצעות בא-כוחו, כי הרשעה בפלילים לא תאפשר לא לעסוק בתחומים אלה.

הערכת שירות המבחן היתה כי מדובר בנאשם ללא רקע עברייני, עובד ומתפקד באופן תקין, אשר הודה ולקח אחריות על מעשיו. קצינת המבחן התרשמה כי העבירה בוצעה לנוכח גילו הצעיר (כבן 19 במועד ביצוע העבירה) ובהעדר ניסיון, וכי ידע בעתיד להימנע ממעורבות בעבירות דומות. לאור זאת ובהתחשב בחלוף הזמן מאז ביצוע העבירה, גילו הצעיר ותפקודו התקין, הומלץ לשקול חזרה מהרשעה והטלת צו של"צ.

ב"כ המאשימה טענה, כי עבירת העסקת שב"ח הינה עבירה חמורה ופסיקת בתי המשפט נוטה להחמיר עם נאשמים המעסיקים שב"חים, ובפרט כאשר מדובר במס' ימים אצל אותו המעסיק. ב"כ המאשימה הגישה פסיקה בה הושת במקרים דומים עונש מאסר בפועל או עבודות שרות כאשר צוינו נסיבות מקלות. נטען כי אין במקרה זה נסיבות המתאימות לאי הרשעה. בתסקיר שרות המבחן לא נאמר באופן מפורש כי הרשעה תפגע בנאשם במישור התעסוקתי.

עוד נטען, לגבי עברו הפלילי, כי בית המשפט דן אותו בעבר לענישה מקלה של של"צ בלבד ולאי הרשעה. על כן, נטען כי בנתונים שהועלו לא ניתן להחיל את החריג לכלל ההרשעה בהתאם להלכת כתב.

לאור זאת, המאשימה עתרה להשתת עונש מאסר בפועל ברף הגבוה שירוצה בעבודות שרות, מאסר על תנאי וקנס.

ב"כ הנאשם התייחס לנסיבות העבירה, וטען כי הנאשם העסיק את העובד המוזכר בכתב האישום, כאשר סבר שמדובר בתושב כפר קאסם, וזאת לנוכח שם משפחתו (טהה), שהינו שם של משפחה גדולה וידועה במקום. הנאשם העסיק את העובד לשלושה ימי ניסיון, בסיומם התכוון לבקש ממנו תעודת יושר ותעודת זהות.

ב"כ הנאשם התייחס עוד לענין השלכותיה של הרשעה בפלילים על הנאשם, שכן לטענתו הנאשם מעוניין ללמוד משפטים וכן מתכוון להגיש בקשה להנפקת אישור על הפעלת מקום להמרת כספים ולקבל ממשרד התמ"ת תעודה ורישיון מתאימים, והרשעה בפלילים תמנע בעדו עיסוקים אלה.

ב"כ הנאשם טען עוד כי בעת ביצוע העבירה היה הנאשם כבן 19 בלבד ויש להתחשב בכך. בנוסף, נטען כי בשונה מהפסיקה אליה הפנתה ב"כ המאשימה, לא מדובר במקרה של העסקת שב"ח כתוצאה מבצע כסף.

נטען עוד, שבתסקיר הודגשה לקיחת האחריות מצד הנאשם וכן צוין כי הוא הביע חרטה, ומודע לחומרת המעשה.

ב"כ הנאשם הגיש לבית המשפט גזר דין בת.פ. (כ"ס) 2010-09, בו נדון מקרה של נאשם ללא עבר פלילי אשר הואשם בהסעת שב"ח, ובית המשפט כיבד את הסדר הטיעון וגזר עליו של"צ ללא הרשעה, בנמקו כי הרשעה תפגע בלימודיו האקדמיים. יוער, כי באותו מקרה ציין בית המשפט כי במועד ביצוע העבירה היה הנאשם קטין, ולו היה מוגש כתב האישום בבית משפט לנוער לא היה הנאשם מורשע.

לאור זאת עתר ב"כ הנאשם לאמץ את המלצת שירות המבחן ולסיים התיק ללא הרשעה תוך השתת צו של"צ, בהתאם לתכנית שגובשה ע"י שירות המבחן.

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, ובהתחשב בתסקיר החיובי ובפרט בהתחשב בגילו הצעיר של הנאשם בעת ביצוע העבירה, שהשפיע על יכולתו להבין לעומק את הסיכונים הכרוכים בעבירה של העסקת עובד ללא בדיקה נאותה של מוצאו וחוקיות שהייתו בישראל, וכן בהתחשב בכך שהנאשם הביע חרטה והבין את חומרת המעשה, ולפי התרשמות שירות המבחן הצלחיח להפנים גבולות להתנהגותו שיסייעו בידו להימנע ממעורבות נוספת בפלילים, לא אחמיר עם הנאשם. עם זאת, איני רואה מקום לאי הרשעה, בפרט לנוכח העובדה שלנאשם רישום פלילי קודם שהסתיים בשל"צ ללא הרשעה.

אני גוזרת על הנאשם ששה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, שלא יעבור עבירה על חוק הכניסה לישראל.

קנס בסך 2,500 ₪ או 30 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם תוך 60 יום.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

ניתנה היום, י"ט כסלו תשע"ב, 15 דצמבר 2011, במעמד הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: חכם עאמר
שופט :
עורכי דין: