ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אביאור גינון :

מדינת ישראל

נ ג ד

אביאור גינון

בית המשפט המחוזי בבאר-שבע

בפני כב' השופט אלון אינפלד

ב"כ המבקשת עו"ד טלי פלדמן

המשיב וב"כ עו"ד שמעון תורג'מן

החלטה

לפני בקשה למעצר עד תום ההליכים.

השיקולים הבסיסיים בדבר מעצר או שחרור בתיק זה מפורטים בהחלטה הראשונה מיום 28.11.11. אז, ציינתי את המסוכנות לכאורה העולה מנסיבות העניין כאשר מדובר לכאורה במי שנעלב מחברו, רץ אחריו כאשר סכין שלופה בידו, דוקר אותו פעמיים ואף ממשיך לרדוף אחרי הנפגע לאחר הדקירה, למרות נוכחות של אנשים נוספים במקום.

נוכח המסוכנות לכאורה, סברתי שלא יהיה זה נכון לשחרר את המשיב עד לקבלת תסקיר.

תסקיר שירות המבחן כולל שיקולים לא מעטים שיש בהם כדי להפחית במידה מסויימת את הערכת המסוכנות.

כך לדוגמא, מעבר לעובדה שלמשיב אין עבר פלילי, שירות המבחן מרחיב ומביא אינדיקציות להתנהגות חיובית ונורמטיבית בדרך כלל, מערכת ערכים חיובית, העדר שימוש בסמים ואלכוהול, ויחס חיובי ומעריך של בני המשפחה ושל הממונים עליו בעת שירותו הצבאי.

לעניין חלופה אפשרית, שירות המבחן מצא את המשפחה המורחבת של המשיב כמשפחה חיובית מאוד, אשר לא רק מהווה גורם רתע שיש בו כדי להקטין את המסוכנות האישית, אלא גם מהווה מסגרת חיובית לקיום של חלופת מעצר שהיא גם מהימנה, וגם כוללת דמויות שיש בהן כדי לסייע בשיקום והצבת גבולות.

כפי שהערתי בעת הטיעון של הסנגור, אני סבור שבתסקיר חסר רכיב אחד חשוב אשר יכול היה לאפשר חלופת מעצר. ההתנהגות של המשיב היתה מסוכנת ביותר, כאמור, כאשר הרקע של הדברים אינו ברור. שירות המבחן מעריך כי הקושי של הצבא, הלחץ של תקופת הטירונות, המרחק מהבית ועצם השירות יצרו גורמי דחק, אשר באו לידי ביטוי בהתפרצות חד פעמית שאינה מאפיינת את המשיב.

לא השתכנעתי כי כך הם פני הדברים. דווקא התיאור של ההצלחה והפעילות החיובית בעת הצבא, והעדר אינדיקציות לגורמי דחק קודמים מקשים על קבלת הערכה זו. אני מסכים גם עם דברי התובעת שכעולה מכתב האישום ומעדויות חבריו של המשיב, כי המשיב ביצע את המעשה על רקע עלבון מסויים וקונקרטי. דבריו אלי חבריו לאחר המעשה ולאחר שכילה את זעמו, עדיין היו תוקפניים והתייחסו לכך שכה יעשה למי שיאמר מילים מעליבות כלפי אימו. כאשר מדובר בהתנהגות כה מסוכנת, הרי שהנטל לשכנע כי אכן מדובר במסוכנות ממוקדת הניתנת להכלה בחלופה, הוא נטל גבוה. לא שוכנעתי כי המשיב הצליח לעמוד בנטל הזה.

אני מודע לכך, שישנם מקרים בהם בוצעו מעשי אלימות קשים יותר, ובנסיבות חמורות עוד יותר אשר שוחרר, אך הכל תלוי בנסיבות הקונקרטיות ובהערכת המסוכנות הקונקרטית.

סיכומו של דבר, לא אוכל לקבל את הצעת החלופה, למרות שלכאורה היא חלופה טובה ואין מנוס ממעצרו של המשיב עד תום ההליכים, וכך אני מורה.

ניתנה והודעה היום י"ט כסלו תשע"ב, 15/12/2011 במעמד הנוכחים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אביאור גינון
שופט :
עורכי דין: