ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סמירה אלפנדי נגד שרות התעסוקה :

סמירה אלפנדי

ע"י ב"כ - עו"ד מאזן עילוטי

נ ג ד

שרות התעסוקה

ע"י ב"כ - עו"ד דורית שלוש

בית דין אזורי לעבודה בחיפה

כב' השופט נוהאד חסן

פסק דין

1. לפנינו ערעור לפי סעיף 43 לחוק שירות התעסוקה, התשי"ט - 1959, (להלן: " החוק ") על החלטת ועדת העררים שליד שרות התעסוקה מיום 26.7.10 (להלן: " הועדה ").

2. הוועדה דחתה את עררה של המערערת וקבעה, כי המערערת אשר נשלחה ביום 5.5.10 לעבודת ניקיון, הכשילה עצמה מלהתקבל לעבודה, בכך שלא עשתה מאמץ סביר ובתום לב כדי לעבוד.

3. תמצית טיעוני המערערת :

טעתה הועדה בכך שקבעה כי המערערת הכשילה עצמה בראיון עבודה וכי רישום הסירוב

בוצע כדין, שכן התנהגותה של המערערת כלל לא הצביעה על הכשלה עצמית של ראיון

העבודה והיא מעולם לא סירבה באופן מפורש לקבל את העבודה שהוצעה לו, וכי המעסיק

הוא זה שסירב לקבל את המערערת לעבודה, כיוון שהמערערת אינה יודעת עברית, וכי

הסיבה היחידה לרישום הסירוב, הינה העובדה כי בעלה התייצב עימה לראיון העבודה.

4. תמצית טיעוני המשיב :

א. עיון בקורות החיים שמסרה המערערת עם התייצבותה בשירות התעסוקה, מראה כי הצהירה המערערת כי הינה מדברת עברית וערבית וכי יש לה התמחות מקצועית בעבודות משק הבית.

ב. המערערת נשלחה לעבוד ניקיון , ובמועד הראיון התייצבה עם בעלה, לטענתה לצורך תרגום, ובמועד זה המערערת לא דיברה ולו מילה אחת בעברית ולא ניתן היה לתקשר איתה, וכשנרשם לה סירוב, היא אף סירבה לחתום.

ג. המערערת, ועל גבי הערר שהוגש לבית הדין בתיק זה, חתומה בשפה העברית, כך שאין כל ספק כי המערערת יודעת עברית ולו אף ברמה בסיסית אשר מספקת לתקשר לצורך קבלתה לעבודות ניקיון, דבר שאף נלמד מדברי המערערת בפני ועדת הערר, שהצהירה מפורשות, כי לצורך הוועדה העברית שלה מספיקה.

דיון והכרעה

5. חוק הבטחת הכנסה, התשמ"א - 1980 אינו מזכה מבוטח בגמלת הבטחת הכנסה מבלי שהתייצב בלשכת התעסוקה ויהיה מוכן לעבוד , ועל המבוטח לעשות מאמץ סביר, בתום לב, לעבוד (דב"ע נג / 91-3 מוחמד אבו ג'אמע נ'. שירות התעסוקה פד"ע כג' 297) ,ונקבע כי "הסבירות של המאמץ תלויה ,בין השאר,בסוג העבודה,בענף העבודה,במקום העבודה ובמצב של המופנה לעבודה. ( דב"ע נז/91-7 משייב נ' שרות התעסוקה ,עבודה ארצי,כרך ל(2) 38).

6. כבר נקבע בפסיקה כי אם דורש העבודה מודיע למעסיק הפוטנציאלי על תנאים מגבילים, אשר מעסיק סביר לא היה מסכים להם, אזי רואים אותו כמי שדחה את הצעת העבודה.

7. על משקלו הראייתי של רישום המעסיק על גבי טופס ההפניה לעבודה כבר נפסק על ידי בית הדין הארצי לעבודה, כי הפרקטיקה הנוהגת בבתי הדין כי המשיב מביא את דברו של המשיב כפי שהוא מוצא את ביטויו בטופס ההפניה לעבודה וכי אין כל יסוד לפקפק בדברי המעסיק, אשר אין לו אינטרס מיוחד להציג תמונת מצב שאינה מדויקת (ע"ע 1081/02 סואעד פתחי נימר נ. שירות התעסוקה , ניתן ביום 3.10.02).

8. במקרה שבפנינו, ובשים לב להלכות אלו, ולאחר שמיעת טיעוני הצדדים ועיון במסמכים בתיק, התרשמנו כי אין כל ספק כי המערערת היא זו שגרמה לאי קבלתה לעבודה בכך שהעמידה קשיים ודרישות, וזאת בכל הקשור להצהרתה כי אינה יכולה לתקשר כלל בעברית, דבר אשר מנוגד להצהרתה המפורשת בפני ועדת הערר וכן לעובדה כי הינה חותמת ע"י ציון שמה בשפה העברית, והפלא ופלא, שבהתייצבותה הראשונה בשירות התעסוקה, הצהירה המערערת מפורשות במסגרת קורות החיים, שנדרשה להציג בפני פקידי ההשמה, כי היא דוברת עברית וערבית וכי יש לה התמחות מקצועית בעבודות משק הבית.

9. אין לקבל את טענת המערערת, לפיה הסיבה היחידה לרישום הסירוב הינה העובדה כי בעלה התייצב עימה לראיון העבודה, שכן מהנתונים שהובאו בפני בית הדין עולה, כי המערערת לא עושה את כל המתחייב כנדרש ובתום לב על מנת להתקבל לעבודה וכי, גם אם מתקשה המערערת בהבנת השפה העברית, אין בכך כדי לפטור אותה מלעבוד באותן עבודות המתאימות לה.

10. מכל האמור לעיל עולה, כי הסירוב שנרשם למערערת נרשם כדין מבלי שנפל בו פגם משפטי כלשהו, ומשכך דין הערעור להידחות,ללא צו להוצאות.

11. לצדדים הזכות לפנות בערעור לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים בתוך 30 יום מקבלת פסק דין זה.

12. המזכירות תמציא העתק פסק הדין לצדדים עם דואר רשום ואישור מסירה.

ניתן היום, ט"ו כסלו תשע"ב, 11 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: סמירה אלפנדי
נתבע: שרות התעסוקה
שופט :
עורכי דין: