ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רז ציפויים בע"מ - בפירוק :

1

בתי המשפט

בבית המשפט המחוזי בחיפה

בש"א 12834/08 + 11634/08

בתיק פש"ר 000117/07

בפני:

כב' השופטת ב. גילאור- נשיאה

תאריך:

12/10/2008

החברה

רז ציפויים תעשייתיים בע"מ - בפירוק

אפולק (אונג' י. זמלר) בע"מ ואח'

ע"י ב"כ עו"ד ה.גורביץ' ואח'

בעניין:

ובעניין:

המבקשים

- נ ג ד -

1. עו"ד א. דידי - מפרק החברה

2. רחין אוריאל

ע"י ב"כ עו"ד ע. אטלס

3. הכונס הרשמי - חיפה

דלויה מרכז הבניה בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד נ. שלו מלצר

המשיבים

החלטה

לבקשת אפולק בע"מ ואח' (להלן: "אפולק" ו/או "זמלר") יש לקבוע את סדרי הדין על מנת שניתן יהיה להביא להכרעה מי זכאי לתשלומים בגין פרוייקט אינטל כי, כך נטען, כל עוד יש מחלוקת בשאלה זו, נוקט המשיב 2 במדיניות ובהתנהלות סחטנית כלפי המפרק ומנסה לפטור עצמו מחובותיו כלפי החברה וכלפי אפולק.

לאחר ששמעתי טענות הצדדים אני דוחה את הבקשה. תחילתה כסופה, מערכת יחסים קשה וטעונה של מי שהיו בעלי מניות בחברה. החברה הוקמה ב-1997. אפולק (ובעליה אורי זמלר) היה אמור לספק את המקורות הכספיים של החברה שהיתה חברה קבלנית לביצוע עבודות ציפוי אפוקסי לרצפות. המשיב 2 (להלן: "רחין") הינו בעל הידע המקצועי בתחום הציפוי האפוקסי.

בשנת 2006 התגלעו מחלוקות קשות בין הצדדים באשר לטענות אפולק שרחין פעל להברחת נכסי החברה והסטת עבודות מחוץ לחברה ובמיוחד העבודות שבוצעו באינטל קרית-גת, פרוייקט שהוערך בסכומים של כ-10 מליון דולר של ארה"ב.

אל מול טענות רחין שאפולק העדיפו את טובתם באופן מוחלט ופוגע אל מול טובת החברה, בין ברכישת א.א.ש חברה שעסקה אף היא בציפוי אפוקסי לרצפות, ובין בהפיכת אפולק כספק לחברה, ונסיון זמלר להבטיח את תשלום חוב החברה לאפולק.

אפולק הגישו את הבקשה לפירוק החברה. חובותיה לנושים הגיעו למליוני שקלים. לטענת רחין, בפרוץ הסכסוך בין בעלי המניות ובמהלכו היתה החברה סולבנטית ומצבה התדרדר כתוצאה מהסכסוך והפירוק שנכפה עליה.

עו"ד דידי מונה על ידי כמפרק קבוע שבין תפקידיו בדיקת ההתחשבנות מול צד שלישי, דלויה, בפרוייקט אינטל.

בקשות שערבו את דלויה בתיק הפירוק גרמו למחלוקת נוספת המתנהלת מול דלויה, עד כדי תביעה שהוגשה ע"י דלויה נגד רחין להשבת 2,800,000 ₪ ששולמו על ידה לקופת המפרק. התביעה הוגשה לביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע ב-14/8/08 וצורפה לתגובת דלויה.

בדיון התברר כי עו"ד דידי, בתפקידו כמפרק, אוסף את החומר הקשור לפרוייקט אינטל, מנהל מו"מ בעזרתו של רחין, המכיר היטב את העובדות וההתחשבנות מול דלויה, על מנת שבסופו של יום יהיו בקופת הפירוק כספים לחלוקה בין הנושים. דאגתו מסורה לנושים הרגילים. ממילא, אם יהיה הסדר עם אלו, רשאים וזכאים בעלי המניות לנהל את המחלוקת ביניהם, ככל שלא יצליחו לסיימה בעזרתו של המפרק, או במסגרת שנקבעה ביניהם בהסכם בעת הקמת החברה. עו"ד דידי לא ביקש, בשלב הזה, הוראות אלא רק נדרש להתייחס לבקשה שהוגשה ע"י אפולק. לדעתו, יש בבקשה הפרעה להתנהלותו כבעל תפקיד שמטרתו להעשיר את קופת הפירוק ולהחזיר אליה את הנכסים שהיו שייכים לחברה.

מקובלת עלי עמדתו שללא שיתוף פעולה של רחין הוא לא יוכל להתקדם במו"מ עם דלויה. ברור שלו סבר שרחין פועל בסחטנות או ממניעים פסולים, היה פונה בבקשה מתאימה למתן הוראות כלפיו למסור פרטים, מסמכים וכיוצ"ב, כפי שהיה מוצא לנכון.

מאחר והמפרק פועל נמרצות להגיע להבנות עם דלויה, אין צורך, בשלב זה, ליתן לו הוראות או לקבוע סדרי דין להכרעה בדבר זהות הזכאי לתשלומים בגין פרוייקט אינטל.

בספיח הסכסוך אני רואה את התנגדות רחין לשלם לאפולק 600,000 ₪ כנגד ערבות בנקאית שאת ביצועה עיכבתי לאור התנגדות רחין.

שוכנעתי שמאחר וטרם חולקו כספים לנושים כלשהם, אין מקום להקדים ולשלם דווקא לאפולק את נשייתה הרגילה, גם אם היא מובטחת בערבות בנקאית, והחזרתה ודאית.

אשר על כן אני מבטלת את החלטתי בבש"א 10373/08 מ-16/7/08, המפרק לא יעביר כספים מקופת הפירוק לאפולק אלא במועד חלוקה לנושים רגילים.

לא יהיה צו להוצאות למרות הטרחה הרבה שהושקעה ע"י הצדדים בהכנת התשובות והתגובות.

ניתנה היום י"ג בתשרי, תשס"ט (12 באוקטובר 2008) בהעדר (נשלחה במנ"ת).

ב. גילאור, שופטת

נשיאה